С декларация на държавните ръководители на страните участнички завърши шестата среща на върха на инициативата „Три морета“, която обединява 12 държави между Адриатическо, Балтийско и Черно море, на която България беше домакин.
В нея представителите на 12-те държави между Адриатическо, Балтийско и Черно море, декларираха политическа воля да работят за ускореното развитие на региона.
На срещата е било договорено споразумение между агенциите за насърчаване на инвестициите на страните участнички.
Свързаността в науката, образованието и иновациите беше сред водещите теми на българското председателство. Президентът Румен Радев посочи, че каквито и финансови фондове за сближаване между Източна и Западна Европа да бъдат използвани, целта не може да бъде постигната, ако не се търси сближаване в областта на науката и образованието.
„Успя да се постигне споразумение за изграждане на партньорство между агенциите за иновации на нашите страни. Това е голям знак към нашите млади хора - да правим така, че да можем да развием техния потенциал в нашите страни. Затова тази партньорска мрежа на тези агенции аз мисля, че от тук нататък тя ще се разпростре и към нашите университети, научноизследователски центрове, така че те да могат да работят заедно“.
Регионът има нужда от огромни инвестиции, а ресурсите са ограничени и затова държавите трябва да заложат на иновативни решения, допълни Радев:
„В България, знаете, е модерно да се говори за магистрали. Искам да видя същия стандарт като качество, цена, устойчивост, като надеждност и безопасност в българските магистрали, каквото виждаме и в Румъния, и в Полша, и в Латвия, и в Австрия! Защо да не работим за единни стандарти за качество и безопасност?“.
Латвия е следващият председател на инициативата „Три морета“. На церемония в НДК президентът Радев връчи флага на инициативата на латвийския си колега. Дигитализацията и привличането на повече инвестиции в региона ще бъдат сред приоритетите в работата на Рига, каза президентът на Латвия Егилс Левитс:
"По време на срещата на върха в Рига през следващата година трябва да погледнем конкретно как да привличаме частни инвестиции в нашия регион, как да развиваме инвестиционния фонд на инициативата "Три морета".
Президентът Румен Радев подчерта, че и в бъдеще държавите от „Три морета“ трябва да бъдат единни при отстояване на важните приоритети, и постави акцент върху укрепването на демокрацията и борбата с корупцията:
"Само чрез единство ще има доверие в нашите инвеститори и партньори. Искам да насоча внимание към вчерашното обръщение на президента Байдън, който фокусира нашето внимание върху укрепване на нашите демокрации и ефективна борба с корупцията. Трябва да работим така, че да утвърждаваме върховенството на правото, да утвърждаваме по-ефективни методи за борба с корупцията, да създаваме условия за по-голяма свобода на медиите, защото е ясно, че там, където медиите са свободни, има много по-ниски нива на корупция".
Президентите на България, Латвия, Полша и Румъния валидираха пощенска марка по случай българското домакинство на "Три морета".
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.Тодор Славков, внук на последния комунистически лидер на България Тодор Живков, е починал внезапно на 54-годишна възраст, в къща за гости в казанлъшкото село Асен. Славков е намерен от свои приятели, които повикали полиция. Той е син на Иван Славков, дългогодишен председател на Българския олимпийски комитет и Българската национална телевизия, и на..
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш е потресен от хуманитарните условия в ивицата Газа. Това заяви говорителят на Гутериш Стефан Дюжарик, цитиран от Франс прес. "Генералният секретар осъжда твърдо насилието, което продължава в Газа, в това число и стрелбата, убийствата и раняванията на хора, които се опитват да се снабдят с храна", каза Дюжарик...
Испания ще използва изкуствен интелект в публичната администрация. Целта е да се подобрят услугите за гражданите. Планът за трансформация на държавната администрация ще струва на правителството 43 милиона евро. Предвижда се премахване на задължителното записване на час за публичните услуги и разработване на офиси за обслужване на едно гише, обясни..
Съдът в Атина обвини български гражданин в участие в предумишлено убийство. По искане на Атинската прокуратура съдът наложи на българина мярка за неотклонение "задържане под стража". Той е обвинен за участие в престъпна организация за извършване на убийство. Съдът не прие като смекчаващо обстоятелство позицията на подсъдимия, че не е знаел, че..
Локализиран е пожарът, който възникна в депото за твърди отпадъци край Враца в понеделник следобед. Огънят е предизвикан от високите температури, съобщиха от общинската управа. На място са пристигнали екипи от противопожарната служба и няма опасност от разрастване на пожара. Лаборатория извършва измервания на замърсяването на въздуха и към..
В селата Бездeн и Богьoвци пожарът е овладян, съобщи за БНР заместник-кметът на Костинброд Александър Ненов. Няма пострадали хора. В момента пожарната работи на терен в района на село Понор, обясни Ненов. Има пожарни автомобили заедно с доброволци, които работят заедно за овладяване на ситуацията. Ръководството на община Костинброд призова в социалните..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че следващият кръг от преговори с руски представители ще се проведе в сряда, 23 юли, в Турция, предаде Ройтерс. "Днес обсъдих със секретаря на Съвета за национална сигурност и отбрана и бивш министър на отбраната Рустем Умеров подготовката на размяната на военнопленници и друга среща в Турция с..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
"Люлинският запис, Барбутов, Варна. За всички е ясно, че това е разговор за корупция. Няма никакво оправдание на никого". Това заяви пред БНР..