Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новите ограничения заради коронавируса в Кипър бяха приети с протести от бизнеса

| обновено на 10.07.21 в 07:27
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Масова ваксинация срещу коронавирус на работещите в хотелите започва днес в Кипър, за да се защити туристическата индустрия на острова от коронавируса.

Същевременно силни реакции на бизнеса и гражданите в страната предизвикаха влезлите в сила от петък нови по-строги мерки и изисквания, с които правителството се опитва да спре рекордното увеличаване на новите случаи на коронавирус през последната седмица. В петък бяха регистрирани 882 новозаразени. 

С първо по рода си решение съдът в Никозия отхвърли в петък искане на граждани за отмяна на ковид-постановления на здравния министър

Силни реакции на бизнеса и гражданите в Кипър предизвикаха влезлите в сила в петък нови по-строги мерки и изисквания, с които правителството се опитва да спре рекордното увеличаване на новите случаи на коронавирус през последната седмица. Новите мерки са неприложими и ще са катастрофа за бизнеса, обявиха още в първия ден на прилагането им собственици и управители на ресторанти, нощни клубове, центрове за развлечения, кетъринг вериги. На спешна среща със здравния министър в петък те поискаха промяна в тях.

От петък в Кипър навсякъде - на всички места на открито и на закрито с големи събирания на хора, е задължителен коронавирусният „безопасен пропуск” /SafePass/. Той удостоверява ваксина, преболедуване или 72-часов тест. Представители на бизнеса не са съгласни, че на тях бе възложена отговорността за прилагането му и обявиха, че няма да влизат в конфликт с клиентите си заради него.

По-строгите мерки бяха въведени заради драстичното увеличение на новозаразените през последната седмица. В петък бяха регистрирани 882 нови положителни случая от направените над 62 000 теста. Това е лек спад от броя им в четвъртък – 993 случая, което е рекорд от началото на пандемията през март миналата година.

Окръжният съд в Никозия отхвърли в петък изцяло подаденото от 186 граждани искане за временна заповед те да бъдат изключени от прилагането на мерките против коронавируса. Според решението на съда ваксинирането или подлагането на тест не нарушава конституционните им права и не води до унизително или неравноправно третиране. Съдът подчертава, че правото на личен живот, свобода на движение или упражняване на професия не са абсолютни и могат да бъдат ограничени в полза на общественото здраве.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

МЗ: Не пътувайте до Кипър, Испания и Русия

Българските граждани да не пътуват до Кипър, Испания и Русия, препоръчва Министерството на здравеопазването. Препоръката е заради увеличаващия се брой новозаразени с коронавируса в тези държави. Новият план за действие при следваща..

публикувано на 09.07.21 в 15:32

Зелена светлина за плана за възстановяване на Кипър

Европейската комисия реши да даде зелена светлина на Плана за възстановяване и устойчивост на Кипър, обяви днес в Никозия председателят ѝ Урсула фон дер Лайен. Одобрението е важна стъпка и предпоставка една от най-малките страни-членки на Европейския..

публикувано на 08.07.21 в 12:41
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на София Васил Терзиев.

Индексират до 30% средствата за изграждането на софийското метро

Изграждането на софийското метро поскъпва с до 30 процента. Общинският съвет на София реши, че не бива да се бави темпото на строежа, тъй като подземната железница е важен проект за развитието на града, каза кметът Васил Терзиев: "Б еше важно да..

публикувано на 13.03.25 в 15:46

Полицията в Белгия извърши обиски заради скандал, свързан с лобиране за "Хуауей" в ЕП

Белгийската полиция извърши серия от обиски тази сутрин заради корупционен скандал, свързан с лобиране за "Хуауей" в Европейския парламент. Извършва се разследване по предварителни обвинения в корупция, фалшифициране на документи, пране на пари..

публикувано на 13.03.25 в 15:41
Конституционен съд

Конституционният съд обяви за незаконен избора на 16 народни представители

Конституционният съд обяви за незаконен избора на 16 народни представители. Решението на съда е публикувано на сайта на институцията. През ноември миналата година Конституционният съд допусна за разглеждане по същество пет дела, всички с предмет..

публикувано на 13.03.25 в 15:11
Юрий Ушаков

Съветник на Путин отхвърли предложението за примирие между Русия и Украйна

Високопоставен съветник на руския президент отхвърли предложението за 30-дневно примирие между Русия и Украйна. Юрий Ушаков, един от ключовите съветници на руския президент Владимир Путин,  разкритикува американско-украинското предложение, като..

публикувано на 13.03.25 в 15:07
Доц. Пламен Ралчев

Пламен Ралчев: Дори войната в Украйна да ескалира, няма пряко да засегне България

Колкото и да съществува риск войната в Украйна да ескалира, няма да засегне пряко България . Това каза пред БНР доц. Пламен Ралчев, преподавател по Международни отношения в УНСС, като обясни: "България не би трябвало да се притеснява от гледна точка..

публикувано на 13.03.25 в 15:06
Радостин Василев прави изявление пред медиите в НС - 13 март 2025 г.

Радостин Василев: Влизане на "Величие" в НС е справедливо, но вотът трябваше да се касира изцяло

Ако "Величие" влязат в парламента, това ще е справедливо, коментира лидерът на МЕЧ Радостин Василев. Той допусна сътрудничество с тях, ако станат част от НС: "Добре дошли са, след като решението на съда вероятно е такова, след като всички говорят по..

публикувано на 13.03.25 в 15:02
Георги Вулджев

Г. Вулджев за еврозоната: Опитваме се да манипулираме числата и да замазваме очите!

САЩ е в много по-добра позиция да спечели една търговска война,  настоя пред БНР икономистът Георги Вулджев. Европейският съюз ще наложи контрамита на американски стоки на стойност 26 милиарда евро в отговор на американските мита върху вноса в..

публикувано на 13.03.25 в 15:00