84-годишният Веселин от село Долни окол трябва да е бил на 18, точно когато през 1957 година са избирали Третото народно събрание по Димитровската конституция. Но дори той да не си спомня как се е гласувало, кинохрониките и репортажите почти до началото на 21-ви век показват едно и също – дървена урна и хартия за бюлетина, химикалки, печати, мастило. И стотици хора, които на тълпи се редят по опашките за да упражнят правото си на глас.
Сега Веселин очаква този път да се гласува с машини. За 84-годишния мъж обаче, а и за приятелите му от село Долни окол, въпросът как се гласува с машина пак ще си остане хипотетичен.
Машини ще има само в секции с над 300 души. За изборите през април в село Долни окол са доставени 200 бюлетини за 99-има избиратели по списък. И само 63-ма са гласували реално. Но, провокирани от възможността машинното гласуване в бъдеще да е практика, разбираемо и Веселин, и приятелите му се вълнуват.
Въпреки съмненията, според футурлога Мариана Тодорова, трябва да има доверие в процеса на гласуване с машина. Защото използването им оттук нататък е неизбежна тенденция. На този етап критиките са по-скоро политически, смята тя.
Като част от Института по философия и социология, БАН, Мариана Тодорова цитира и анализ, според който голяма част от поддръжниците на новото гласуване са по-младите, които са против корпоративния и купения вот.
Преди тези избори ЦИК направи тестово гласуване на няколко места. Даде машини и на партиите, за да пробват как е. И това е само първата от многото стъпки, които ще приближават човек и машина при правенето на избори в ера на дигитализацията, развитието на изкуствения интелект, криптиране, квантови комуникации.
Малко преди предсрочния вот не друг, а Конституционният съд заяви: машинното гласуване не нарушава основния закон. В обяснението си съдиите на практика приравняват хартиеният документ – бюлетина с нейното визуализиране „върху електронния носител“. А хипотетичните притеснения за софтуерни грешки или манипулация на избора, не прави противоконституционни разпоредбите в Изборния кодекс, казаха съдиите. Футурологът Марияна Тодорова обобщава:
„Без значение от технологиите, за гласуване сега или в бъдеще са важни качествата на кандидатите", каза още Тодорова.
Още по темата в звуковия файл.
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..