Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиотелевизионната станция на връх "Ботев" е открита преди 55 години

Радиотелевизионната станция на връх „Ботев“
Снимка: личен архив

На 10 юли се навършиха 55 години от откриването на радиотелевизионната станция на връх "Ботев" в Стара планина. От там се осигурява разпръскване на сигналите на Българската национална телевизия и двете програми на Българското национално радио - "Хоризонт" и "Христо Ботев".

Радиотелевизионната станция на връх "Ботев" е с най-висока надморска височина в България.

"Станцията е построена при много трудни условия. Съоръженията, инертните материали са се изкачвали с катъри, по катърски пътеки, пътят след това е направен от трудови войски. След проучванията от инженер Минко Топалов, началник радиовръзки към министерството на съобщенията, инженер Добри Стоянов в радиопредавателния център в Костинброд, като имам предвид височината и разположението на централната част на върха, възниква идеята за създаване на център за безжична телефония и ефективно радиотелевизионно покритие на страната и друга информация. Затова в съседство с метеорологичната наблюдателница се построява сграда за съоръженията и обслужването на персонала", каза за БНР Марин Маринов.

Радиотелевизионната станция на връх „Ботев“  Снимка: личен архив

На 26 януари 1956 е пусната в действие първата радиорелейна линия. На 10 юли 1966 година официално се открива радиотелевизионната станция на връх "Ботев".

"Връх "Ботев" стана подходящ за връзки на БГА "Балкан", на МВР, на МНО, специални институции, телевизионно радиоразпръскване, качествено радиопредаване на утракъси вълни. Затова се предприе разширяване на станцията и изграждане на 100 метрова кула за антените, триетажна битова сграда за около 70-80 души, ново електрозахранване. Успоредно с това вървеше доставка на нова по мощност, качество и количество техника. 1966 беше монтиран и пуснат в действие телевизионен предавател 20 киловата мощност, преди това - 0,6 киловата. Два УКВ предавателя за радио по 10 киловата - за "Хоризонт, "Христо Ботев", програма "Орфей", допълни Маринов. 

Радиотелевизионната станция на връх „Ботев“       Снимка: личен архив

Началникът на радиотелевизионната станция Рангел Добрев коментира, че станцията е изцяло проектирана за радиорелейно телевизионно разпръскване в национално значение:

"Режимът на работа е непрекъснат - 24 часа с постоянен дежурен персонал. Излъчват се предимно национални радиотелевизионни програми. От август 2013 се премина от аналогово на цифрово излъчване за националните телевизии. За УКВ честотата, от която се излъчват двете национални програми на БНР - "Хоризонт" и "Христо Ботев"-  около 60-65% покритие за цялата територия на България. Докато за цифровото излъчване на националните телевизионни програми то е организирано само в северната централна зона. Антените са насочени към Плевен и телевизионното покритие е 10%. През радиорелейната станция преминава връзка на Ръководство въздушно движение и един от основите центрове на РВД е локализиран връх "Ботев".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36

Последователи на Петър Дънов се събират в Априлци за празника на паневритмията

"Първото нещо е да се събуди доброто в себе си , мира и хармонията със себе си, природата, с всички, които ни заобикалят.   Стремежът е всеки друг на оживи тази доброто е част от промяната отвътре - навън . Град Априлци е свещеното сърце на България.   В квартал "Острец" има десет поляни, които са проекции на планетите от Слънчевата..

обновено на 22.06.24 в 10:31

Вотът на младите в Европа - посоки за размисъл

Европейските избори отминаха, резултатите са ясни и многократно анализирани, но има една група избиратели, която предизвиква особен интерес - младите хора в Европа. В някои държави членки на ЕС като Австрия, Белгия и Малта право на глас имат младежи под 18 години. А тази година в Германия за първи път можеха да гласуват и 16 и 17-годишните. Или..

публикувано на 22.06.24 в 10:15

Министър Гвоздейков ще представи новозакупените вагони за БДЖ

Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков ще присъства преди обед на представянето на новозакупените от Германия вагони за БДЖ, които вече са с напълно обновена визия. Първата композиция от 5 вагона тръгва по линията от София до Бургас в събота, 22-ри юни.  Предвидено е министър Георги Гвоздейков да пътува с влака, който заминава..

публикувано на 21.06.24 в 08:30

Владимир Илиев: Има дискусия доколко архаизмите в литературата ни са достъпни за учениците

Има дискусия доколко архаизмите в българската литература са достъпни за учениците .  Това каза пред БНР Владимир Илиев, учител по Български език и литература в 131 СУ "К. А. Тимирязев", и коментира: "С всяка година този език става все по-труден за обясняване и за разбиране. Но той е важен. Езикът на "Една българка", на "До Чикаго и назад", на "Бай..

публикувано на 20.06.24 в 18:35

Дипломат събра пъстрата мозайка на Кипър в книга

Необичайно и увлекателно пътешествие из Кипър  извън традиционните туристически маршрути - в ролята на любознателен пътешественик, любопитен откривател и сладкодумен разказвач на истории влиза посланикът на България в Кипър в периода 2014-2018 г. Христо Георгиев. Премиерата на неговата книга "Скритото очарование на Кипър" бе част от майските..

публикувано на 18.06.24 в 11:40

Недостиг на водни спасители въпреки по-високото заплащане

Заплащането на водните спасители е сравнително високо и въпреки това недостигът на кадри за сезона продължава . Това обясни пред БНР концесионерът на плажа в Крайморие Николай Димитров. Държавата натоварва с допълнителни изисквания през новата наредба, приета преди два месеца, смята той.  След разговори между концесионери и..

публикувано на 17.06.24 в 06:42