Въвеждането на еврото в България е позитивна стъпка, заяви инвестиционният консултант Красимира Паунина в 19-тия епизод на подкаста „На всяка цена“. Индикативната дата на присъединяването ни е януари 2024-а, но според Паунина има държави, които са престояли десет години в механизма, предхождащ еврозоната – ERM II. „Трябва да влезем в еврозоната, когато сме готови за нея“, категорична е Паунина, като обърна внимание на доходите на хората. Ако жизненият стандарт бъде по-висок, преходът към единната валута ще бъде възприет по-лесно, допълни Паунина.
Инфлацията – по-висока заради възстановяването на икономиката
Логично е инфлацията да се ускорява с възстановяването на икономиката, смята инвестиционният консултант. По думите й в „периферните икономики“, каквато е българската, тя ще бъде по-висока, отколкото в страните от еврозоната. На въпрос дали е възможно да излезем от инфлационния критерий, който е ключов за приемането ни в еврозоната, Красимира Паунина заяви: „Възможно е, но мисля, че няма да бъде допуснато това да се случи“.
Инфлационната промяна във Франкфурт
Европейската централна банка промени инфлационната си цел до 2% в средносрочен план. „Целта е симетрична, което означава, че отрицателните и положителните отклонения на инфлацията от нея са еднакво нежелателни“, написа в съобщението си Франкфурт. Досега целта беше „приблизително 2 %, но под тази стойност“. „Това означава, че те отварят един прозорец за една по-висока инфлация – нещо, което сме наблюдавали при Федералния резерв в САЩ“, коментира Красимира Паунина. По думите й в Европа избират този подход, тъй като в средносрочен план с икономическото възстановяване от пандемията се очаква по-висока инфлация. Важно е, че ЕЦБ промени и елементите, които се включват в изчисляването на индекса на потребителските цени, допълни Паунина.
Също така още през юли най-вероятно ще има индикации какво ще направи ЕЦБ с програмата за изкупуване на активи (РРЕР), като посланието от Франкфурт е за поетапно намаляване на програмата до спирането й. Засега краят е обявен за март догодина, но това може да бъде променено според ситуацията, припомни инвестиционният консултант. Красимира Паунина очаква лихвените равнища да се върнат на положителна територия най-рано през 2026 година.
В подкаста „На всяка цена“ Красимира Паунина сподели личните си възгледи, които имат информационен характер и в никакъв случай не представляват препоръка за инвестиционно решение. Цялото интервю с нея може да чуете в звуковия файл.
"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски". Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това в северномакедонския наратив има..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..
" Чарлз Пърс е американски философ, роден през 1839 година. Починал е през 1914 година. Пърс е един от големите умове, съизмерим на по-старите философи Кант, Хегел, напълно съизмерим тях , но той е от едно друго крило, което е крило на философи и математици, занимаващи се с математическа логика, тоест това е човек, който сам описва себе си като..
"Вярно е, че тонът на Тръмп се смени. Най-накрая той проумя, че Путин се будалка с него и го използва". Това заяви пред БНР проф. Михаил Станчев , украински историк и преподавател в Харковския национален университет, изследовател на руската и украинската външна политика, автор на редица публикации, свързани с отношенията между Русия, Украйна и..
Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
"Люлинският запис, Барбутов, Варна. За всички е ясно, че това е разговор за корупция. Няма никакво оправдание на никого". Това заяви пред БНР..