Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В столичния район „Изгрев“ беше открит новият корпус на 30 детска градина „Радецки“

В столичния район „Изгрев“ беше открит новият корпус на 30 детска градина „Радецки“ в кв. „Дианабад“. Събитието събра много гости - родители, учители, жители на района, представители на Столична община, общественици.

Лентата прерязаха кметът на район „Изгрев“ д-р Делян Георгиев, зам.-кметът на СОС по „Дигитализация, иновации и икономическо развитие“ Иван Гойчев, народният представител и бивш кмет на София Йорданка Фандъкова, председателят на ПК по транспорт и пътна безопасност Иван Таков, председателят на ПК по образование, култура, наука и културно многообразие в СОС Диян Стаматов.


Новият корпус е за 120 деца. Сградата е модерна, функционална и съобразена с всички съвременни изисквания за безопасност, енергийна ефективност и удобство, помещенията са просторни, светли и съвременно оборудвани.

„Горди сме, че именно в район „Изгрев“ се реализира най-мащабното строителство и разширение на детски градини в цяла София от половин век насам. Това е радостно събитие за район „Изгрев“, където тази година за пръв път няма недостиг на места в яслените групи, нещо, което не е осъществено в нито един софийски район. Освен това за първи път от много години успяхме да приемем всички деца от първа градинска група, което означава, че в „Изгрев“ този проблем вече е разрешен“, заяви кметът на район „Изгрев“ д-р Делян Георгиев.


Припомняме, че в началото на първия мандат на д-р Георгиев 30 ДГ „Радецки“ на практика бе построена наново – старите етернитови конструкции бяха заменени с нови, безопасни и модерни.

Само за последните десет месеца това е четвъртото откриване на нов корпус на детска градина в район „Изгрев“ – през декември миналата година бяха разкрити две нови групи в 49 ДГ „Радост“, през март 2025 г. отвори врати най-модерната самостоятелна ясла в София „Проф. Д-р Иван Митев“, а през юни бе завършен новият корпус на 23 ДГ „Здраве“. Всичко това е доказателство за последователната политика и целенасочените усилия на администрацията на район „Изгрев“ да разширява и модернизира образователната инфраструктура в полза на децата и семействата в трите квартала на района – „Изгрев“, „Изток“ и „Дианабад“.

Интервю на Евелина Стоянова с д-р Делян Георгиев чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Катерски

Ивайло Катерски: Да използваме нашата идентичност, за да се наложим като дестинация за винен туризъм

България може да използва инерцията след привличането на вниманието към страната ни като дестинация за винен туризъм . Това мнение изрази пред БНР Ивайло Катерски от Асоциацията на винените професионалисти. " Топката е в нашето поле . Трябва да използваме тази инерция и заедно всички – Министерството на туризма, Министерството на..

публикувано на 13.10.25 в 10:51

Къде отлитат прелетните птици?

"Трите групи птици, които мигрират у нас - това са грабливите птици, водоплаващите и пойните птици най-общо казано и на този ден се наблюдава как мигрират, разказа в "Нощен Хоризонт" д-р Асен Игнатов от НПНМ при БАН във връзка със Световния ден на прелетните птици - 11 октомври.  Всяка година на този ден в страни като САЩ и Западна Европа е да се..

публикувано на 13.10.25 в 09:52
Водно-рехабилитационен център за хора със затруднения - Русе

Търси се още подкрепа за изграждането на Водно-рехабилитационен център за хора със затруднения в Русе

Почти всяка обществена инициатива в Русе е повод да се приканят гостите да подкрепят изграждането на Водно-рехабилитационен център за хора със затруднения . Кутиите за дарения обаче са недостатъчни, за да се построи такава база, колкото и необходима да е тя. Въпреки това ентусиазмът на нейния организатор е нестихващ и заразителен. Русе има своите..

публикувано на 12.10.25 в 07:15
Йордан Лечков

Йордан Лечков: Ние нямаме национален стадион, искаме да имаме национален отбор

"Не виждам смисъл да говоря пред медиите , защото напоследък каквото се случва в държавата и по света е много говорене, но нищо не се случва. От говорене файда няма ". Това каза пред БНР Йордан Лечков , бивш футболист и бивш кмет на Сливен. В интервю за предаването "Радиоточка" по програма "Хоризонт" бившият кмет на Сливен сподели с какво се..

публикувано на 10.10.25 в 19:02
Пламен Бобоков

Пламен Бобоков: Живеем в много висока корупционна среда

"Трудно се прави бизнес в България, даже бих казал много трудно" . Това заяви пред БНР бизнесменът Пламен Бобоков : "Няма да обяснявам защо. Мисля, че уважаемите радио слушатели много добре знаят за какво иде реч. Живеем в много висока корупционна среда . Ние сме в една държава на абсурда, където тези, които са призвани да пазят закона, го..

публикувано на 10.10.25 в 18:15

Най-често използваната услуга на сайта на НЗОК е прегледът на пациентското досие

Всеки здравноосигурен у нас може да провери какво съдържа пациентското му досие чрез сайта на Здравната каса . Това е една от най-често използваните електронни услуги, предоставяни от институцията.  986 с достъп до здравни досиета Чрез сайта на Здравната каса можем да изберем личен лекар онлайн, да проследим статуса на протокол, чрез..

публикувано на 10.10.25 в 15:42

Студентите по медицина в Плевен ще използват виртуална реалност за обучение по анатомия

С първата по рода си у нас зала за обучение по анатомия ще разполага Медицинският университет в Плевен. " Системата е уникална . Създадена е от високотехнологична компания, която използва виртуалната реалност за обучение по анатомия на човек . В системата има над 13 000 структури и органи. Всеки студент във виртуалното пространство може да..

публикувано на 10.10.25 в 11:13