Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алергичните трябва да разполагат със средства за първа помощ при ужилване

Пръскане на зелените площи в София срещу кърлежи
Снимка: БГНЕС

"За да говорим за този тип инсект алергии, т.е. алергии към насекоми, трябва да ги разграничим на няколко вида. Най-чести са тези, при които имаме локални реакции от ухапвания от кърлежи. Това се коментира през последните месеци, че има повишен случай на ухапвания. Също така това могат да бъдат комари. Много често в близост до водни басейни, различни мушици. Има случаи на много силни локални реакции, свързани със зачервявания, болка, отток след ухапване от тези мушици", каза БНР Златко Димитров, заместник-председател на Дружеството по алергология.

По думите му мерките трябва да бъдат разделени на няколко типа:

"Едните са профилактични - мерки за недопускане на ухапване или избягване на ужилване. Това, което препоръчвам на всички, които са имали предходна локална реакция, тежка, е да носят дълги крачоли, дълги панталони, крачолите да бъдат мушнати в чорапи, с високи обувки, шапки, шалове, които да затварят пролуките в облеклото, за да намалим риска“, допълни в предаването „Хоризонт до обед“ Димитров.

Според него репелентите също трябва да се използват за предпазване от ухапване от комари, бълхи. Той коментира, че дрехите с ярки цветове, шарените привличат насекомите, те инстинктивно ги припознават като цветя, които да бъдат опрашени:

"Това важи основно за пчелите, които имат опрашваща функция на растенията, докато за ухапванията облеклото не е от  определящо значение. Хората трябва да знаят, че тревните площи са източник на насекоми, които за съвсем кратък период, за няколко минути, могат да допълзят, включително и кърлежи до хората, които са на пикник, те трябва да внимават в това отношение, особено местата, които не се обработват са източник на опасност".

Ако пациентът не разполага със средства за първа помощ при ужилване, ако този пациент има системна реакция, тогава риска е много висок за него.

"Рискът е от тежка животозастрашаваща реакция. Там никакви народни методи не биха били от полза, трябва пациентите задължително да носят със себе си лекарства", подчерта специалистът.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01