Националният литературен музей представя фотодокументалната изложба "Да видят всички по света, че българский народ живее…" в Националния музей "Земята и хората".
Изложбата е по повод 150 години от издаването на "Славейковата" библия" в Цариград през 1871 година.
"България през 19 век е под двойно потисничество - и политическо, и духовно. Обикновено божието слово се проповядва на гръцки език, митрополитите ни са предимно гърци, идеята за нов превод на библията идва точно по това време от т.н. Британско и чуждестранно библейско дружество, което има за цел да се преведе библията за християнските народи, включително и за тези, които са в Османската империя. С това дело се заемат мисионерите д-р Лонг и д-р Ригс – поканен е Петко Славейков през 1864 година в Цариград, където той започва да работи върху превода на Константин Фотинов, който вече е починал. Работи заедно с Христодул Сичан-Николов. Този превод е готов през 1871 година и се слага край на противоречията с нашите диалекти. Тогава в България се говори основно на източен и западен диалект, западният диалект се нарича македонски, а източният е търновският. Видели са перспективата в търновския диалект и от тогава той става официален книжовен език", каза за БНР Атанас Капралов, директор на Националния литературен музей.
По думите му основното послание, което се отправя и към възрастните, и към младите хора, е, че ние имаме богата духовна история, с която трябва да се гордеем и да градим нашето бъдеще.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Заради пожарите туристите, избрали планините и планинските ни курорти, трябва да са особено внимателни в поведението си. Това съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба на БЧК. Планинските спасители апелират да се следят препоръките на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във връзка с бушуващите пожари...
За тероризъм ще съдят подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен. Това обясни гл. комисар Мирослав Рашков, и.ф. главен секретар на МВР. Задържани са двама мъже на 33 и 41 години, криминално проявени, които умишлено са запалили пожарите съответно във Велико Търново и Сливен. "В постоянна връзка съм с главния прокурор и в тази..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за пример като състояние на горите в Европа и в бъдеще те ще изпълняват все повече публични функции, свързани с тежките климатични катаклизми, заяви доц. Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия..
От Института за пътна безопасност настояват президентът да наложи вето върху новите промени в Закона за движение по пътищата. Според специалистите от института промените са "привидна борба за безопасност", "узаконен произвол и бизнес с глоби" и "опасен законодателен експеримент". Един от мотивите за искането за вето е прехвърлянето на..
Постепенно се натрупва гняв, защото разговорите не вървят в посоката, в която се очаква . Това заяви пред БНР д-р Борис Таблов - анестезиолог в Университетската болница в Бургас, преди днешния нов национален протест на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България". Те призовават за подкрепа от всички съсловия в здравната система. Демонстрацията..
Гръцките власти съобщават за подобрена пожарна обстановка в страната. Няма активно огнище до българската граница. Днес температурите в Гърция са значително по-ниски, но продължава да духа вятър. Има подобрение на пожарната обстановка, но усилията на огнеборците продължават, поради разпръснати огнища, информират от Гражданска защита. Кметът на..
15-годишно момче е в кома след като е паднало от 5-ия етаж на хотел в Китен. Детето е от Благоевградско и е било на детски лагер в хотела. Инцидентът е станал тази нощ. Момчето е прескачало от една тераса в друга, когато се е подхлъзнало и паднало, каза кметът на Китен Николай Марков. Момчето е транспортирано до бургаската болница,..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..