Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боряна Росса изследва женските образи в българското кино

Боряна Росса
Снимка: Ирина Недева

Интердисциплинарният художник и куратор Боряна Росса (рождено име Боряна Димитрова Драгоева) изследва женските образи в българското кино в 11 български филма. Видео инсталацията „Отклонение“ включва интервюта с единадесет жени, представителки на различни професии, които анализират женските образни в шест български филма, създадени между 1945 и 2019 г.
Тя е направила интервюта с 11 героини от различни професии. В нейната видеоинсталация тя е избрала откъси от 6 филма - "Вълчицата", "Отклонение", "Понеделник сутрин", "Последната дума", "Шивачки" и "Воевода".

Тези филми, които са от 60-те години, в тях силната личност е жена, а това е много характерно за 60-те години, независимо от това, че те са жертва на някакъв вид дискриминация  - по-голяма или по-малка. В края на тези филми винаги има момент, в който тези жени надделяват, те успяват да видят някакво по-добро бъдеще. След това 80-те години съм ги пропуснала, защото там има постепенно връщане към традиционните образи и мислене за това каква трябва да бъде жената и какво е равенството между половете. През 90-те и 2000-та година се затвърждават тези тенденции", каза за БНР Боряна Роса.

Тя е посветила темата за женските образи в българското кино на баща ѝ, който е починал през март 2020 от коронавирус:

„Една от жените, които интервюирах е майка ми. Аз исках да интервюирам жени от различни поколения, които да говорят за тези героини, с които някога са се идентифицирали или не са се идентифицирали да разгледам една поколенческа връзка с тези различни героини. Майка ми и баща ми са част от поколението на 60-те години, което е еманципирано поколение, за което аз се опитвам да говоря като за начална точка в моя проект. Те се намират в диалог и майки, и баща ми, на който е посветен проектът“.

През 2004 година заедно с руския художник и режисьор Олег Мавромати Боряна Росса създава Ултрафутури - международна група художници, ангажирани с въпроси на технологиите, науките и техните социални последици. Росса е директор на София куиър форум.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инициативата - Баба Марта бързала, мартенички вързала във Велико Търново

Мартенички с кауза от хора в неравностойно положение

Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..

публикувано на 22.02.25 в 07:10
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..

публикувано на 17.02.25 в 13:30