Няма да има задължителна имунизация срещу Covid-19. Това обещание се надпреварваха да дават политиците от момента, в който се заговори за ваксина. След първоначалните препятствия пред разпределението на ваксините в Европа, недоволството от лошата организация и опашките за доза спокойствие, а след това оптимистично увеличаване на имунизираните, процесът забави темпото си. Въпреки относително ниската заболеваемост в момента, вече никой не се съмнява, че през есента ни очаква нова Covid вълна. От страх, че отново ще останем в къщи, а икономиката ще се задъха, в някои европейски държави прибягнаха до постепенното въвеждане на задължително ваксиниране - в Италия и във Франция за здравните работници, в Гърция - за работещите в старческите домове, в някои провинции на Австрия анти Covid ваксината е условие за започване на работа в лечебните заведения. Ваксинационният сертификат се превръща в лесен пропуск при пътуване в чужбина, пък и до заведения, кина и театри.
"Действително, като че ли тихомълком идва задължителната ваксинация. Честно казано, за някои сектори и професии дори ми се струва оправдано и правилното решение. Но - и тук искам дебело да подчертая - трябва много да внимаваме да не се ограничават грубо гражданските свободи", казва Паул Нолте, социолог и професор по съвременна история в Свободния университет в Берлин.
Обявеното от френския президент затягане на мерките, включително задължително имунизиране за някои професии, изкара хиляди на протест, но същевременно драстично увеличи броя на французите, които си записаха час за ваксиниране - близо един милион за един ден. Срещу по-строгите мерки протестираха и в Гърция. Задължителната ваксина ли е цената, която трябва да платим, за да се върнем към нормалния си начин на живот, проф. Нолте?
"Важно е, с какви методи се налага ваксинацията, как се контролира и какво следва при неспазване на изискването за задължителна имунизация, каквато между другото имаме срещу други опасни болести. В същото време моралният и общественият натиск да се ваксинираме расте. В цяла Европа се води все по-интензивна дискусия по темата - за кои професии ваксинацията да бъде задължителна, дали това са само лекарите, учителите, социалните работници, или трябва да помислим и за други сфери?
Предполагам, всеки разумен човек иска по-бързо да достигнем така наречения колективен имунитет и да си върнем нормалния живот. Една от възможностите е имунизацията, но не смятам, че хората, които по най-различни причини не искат да се ваксинират, трябва да бъдат санкционирани по какъвто и да е начин. Трябва да намерим някакъв среден път, приемлив за всички. Сигурен съм, че ще успеем".
Възможно ли е обаче неспазването на обещанието, че ваксините няма да станат задължителни, да предизвикат протестна вълна, да мотивират антиваксърите и демонстрантите, които миналата година протестираха срещу ограничителните мерки и поставяха пандемията под въпрос, отново да излязат на улицата?
"В момента броят на новите случаи отново пълзи нагоре, макар и заболеваемостта да остава много ниска. В цяла Европа ситуацията е сравнително спокойна, хората се наслаждават на лятото, радват се на отпадналите ограничения, виждат се с приятели, посещават заведения, кина и театри. Това добро настроение намалява нагнетеното социално напрежение през зимата, когато бяхме затворени. Колко дълго обаче ще продължи тази глътка въздух, не мога да кажа".
А как гледате на опасенията, които се чуват все по-често в Европа, че вървим към двукласово общество, разделено на ваксинирани и неваксинирани?
"Не мисля, че вървим към двукласово общество. Ситуацията остава много динамични времена. Макар и бавно, ваксинацията напредва. Много от отговорите на въпросите, които си задаваме сега, ще научим през есента - зависи дали ще има и колко силна ще е следващата върна и как ще ни се отрази в зависимост от постигнатото темпо на имунизацията".
Какви следи оставят ограниченията, през които минахме, какви социални и политически последствия от пандемията виждате още сега, преди тя да е отшумяла, проф. Нолте?
"В момента преобладава чувството на облекчение, връщаме се към нормалното всекидневие. Но в дългосрочен план няма как тази пандемия да не остави трайни следи в съзнанието ни. Ще трябва да се научим да живеем с вируса, той няма да си тръгне скоро и лесно. Отново ще има ограничения на гражданските ни права, на свободата ни на придвижване.
Разбирам притесненията на хората, че ще живеем още дълго като под похлупак, контролирани и надзиравани „от горе“, макар че живеем в демокрация. Нещо повече - разбирам притесненията на някои хора, че ще започнем сами да си налагаме ограничения. Това ме притеснява".
Бразилската полиция нахлу в дома на Жаир Болсонаро, след като съдия наложи допълнителни ограничения на бившия крайнодесен лидер и бивш президент на Бразилия. Болсонаро е съден пред Върховния съд на Бразилия по обвинения в заговор за преврат, за да се попречи на президента Луиз Инасио Лула да Силва да встъпи в длъжност през януари 2023 г...
Между 30 и 50% е била средната заетост на леглата в хотелите през първата половина на годината. При една трета от тях тя е била в диапазона 50-70%, около една пета посочват заетост под 30%. Това показват данните от проучване на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели за първата половина на годината. При една..
"За Европа и Съединените щати, руската инвазия в Грузия през 2008 г. беше пропуснат сигнал за пробуждане. По това време Западът не осъзнаваше, че това е част от по-голяма руска кампания за демонтиране на реда след Студената война." Това написа Ека Ткешелашвили, министърка на външните работи на Грузия по време на президента Михаил Саакашвили...
За интензивен трафик на граничните пунктове Лесово и Капитан Андреево тази сутрин съобщават от Гранична полиция, цитирани от БТА. Затворен заради строителни дейности е пътя към границата при Рудозем. През граничните пунктове при Маказа, Златоград и Ивайловград е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси до 3,5 тона, предупреждават от пътна..
Как се възприема в Москва ултиматумът на Доналд Тръмп? Или по-точно - как го възприема Владимир Путин? Необходим е сериозен анализ, обясни говорителят на Кремъл Песков това, че началникът му още не е реагирал лично в публичното пространство. И отказа да е говорител и на бившия президент Дмитрий Медведев, който първо се подигра на Тръмп за..
Във вторник ще има нов протест в защита на кмета на Варна Благомир Коцев и двамата общински съветници от "Продължаваме промяната" Николай Стефанов и Йордан Кателиев, които съдът остави за постоянно в ареста. Шествие в подкрепа на кмета на Варна Благомир Коцев се проведе в София Четвърти протест в подкрепа на Благомир Коцев във Варна..
Русия, Украйна и международна реакция - Президентът Тръмп постави ултиматум на Русия: 50 дни за примирие с Украйна, след което САЩ ще наложат 100% мита, включително върху трети страни, които търгуват с руски стоки. - САЩ ще предоставят "Пейтриът" и оръжия на Украйна, финансирани от НАТО. - В Киев пристигна пратеникът на Тръмп,..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..