Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рокля от 15 хиляди монети блести на бал на кукли в Израел

| обновено на 19.07.21 в 18:23
Снимка: Elad Sarig, www.dmh.org.il

Музеят на дизайна в израелския град Холон организира бал за „танцуващи“ кукли - манекени в костюми. 

Любопитното в облеклата е тяхното съчетаване – тениска с принт, бейзболна шапка се комбинират с кринолин; елегантен мъжки фрак - с фередже; рокля с гол гръб, изработена от спален чувал; елегантна рокля за танци, наметната с шал от мъжки вратовръзки. „Черешката“ на бала е рокля от 15 хиляди монети. Необикновената дреха дори е „присъствала“ на истински купон – с нея е била облечена известна израелска фолк звезда.

Кураторът Ира Кейдар, определяна за една от 20-те най-добри организатори на изложения за мода в света за годината преди пандемията, разказа за БНР:

снимка: Eran LeviИзложбата е пътешествие в миналото, настоящето и бъдещето, през реалното и фантазното, с добро чувство за хумор. От финансова гледна точка е много скъпа, но може да бъде разгледана на един дъх за около час“.

Облеклата са дело на 30 от най-известните дизайнери, вдъхновени от Алон Ливне, обличал Лейди Гага и Кейти Пери, и от художествения директор. 

„Каним на цели пет бала. Първият е исторически. Дизайнерът и преподавател по история на облеклото Мони Медник спретна по една рокля от баловете между края на 18-и век и осемдесетте години на миналия. Специалист по електроника е „оживил“ куклите и те ту си веят с ветрилата или се люлеят на люлки, ту си „поправят тоалета“. По коридорите на изложбената зала е наредена експозиция на стъклени обувчици (измайсторени от прозрачна пластмаса от дизайнера Асаф Арив) като тези от 9-и век в Китай, където е възникнал първообразът на приказката за Пепеляшка, до съвременни, а дори има идея за космическа бална пантофка. Сред облеклата блести прочутата роля от оптични влакна на дизайнерката Едит Барак. В цяла една зала идеите за шапки е дал известният сладкар Алон Шебо. Зрителите са поканени да се почувстват като Хензел и Гретел. Идеи за шапки дават не само тортите, които наистина изглеждат като шапки, но и плодовата салата, залята с пяна от сметана или дори чашка кафе с кроасан“. 

Изложбата "Балът" във фоторазказ на Феня Декало. 







БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05