Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В 7 града на страната ще събират стари книги

Снимка: zelenoznanie.com

Плевен се присъедини към дарителската кампания на Сдружение "Зелена България - ръка за ръка" и проекта, наречен "Зелено знание". Проектът се финансира с европейски средства по оперативна програма "Околна среда" и ще се изпълнява в общо 7 града. До 31 август гражданите могат да предоставят книги от личните си библиотеки и част от литературата ще е дарение за читалищни библиотеки, пенсионерски клубове според техните желания и интереси. Предвижда се книгите в лошо състояние да бъдат рециклирани.

"Книжарници, които са партньори по проекта ще станат пунктове за събиране на стари книги от домакинствата. Ако вие имате книги вкъщи, които вече сте изчели или пък ги държите в гаража, на тавана, в мазето и ви пречат тази кампания е добър вариант да ги занесете в най-близката книжарница до вас. Книжарниците могат да бъдат открити в платформа, специално създадена за проекта, която се казва zelenoznanie.com. В нея има интерактивна карта, в която си избирате града, в който сте и там намирате книжарниците, които са в дадения град. В проекта участват седем града - освен София, участват Плевен, Велико Търново, Габрово, Бургас, Варна, Пловдив“, каза за БНР Диана Сивинова, ръководител на проекта.

Проектът трябва да събере 50 хиляди книги:

"Надяваме се, че книгите ще са актуални и в добро състояние. Повечето от тях ще отидат за попълване на фонда на читалища, социални домове, градски библиотеки, училищни библиотеки, университетски библиотеки“, допълни Сивинова.

Книгите, които са в много лошо състояние ще отидат към фирми за рециклиране на хартия.

В Плевен можете да предадете стари книги в книжарница Siela, в най-големия мол в града.

Вече има плевенчани, които са занесли там книги, след като са научили за проекта от интервю с Диана Сивинова в предаването "Хоризонт до обед“ на Българското национално радио.

Целта на проекта е екологична, допълни Александър Димитров един от доброволците. 

"Идеята на министерството на околната среда е да промотира кръговата икономика. Какво значи кръгова икономика - има йерархия на отпадъците, всички говорим за рециклиране, но преди рециклирането има два етапа - единият е повторната употреба, каквото ние се опитваме да направим. Непотребната книга вкъщи е потенциален отпадък и ние се опитваме този потенциален отпадък още веднъж да бъде изчетен и по възможност още веднъж и още веднъж. Колкото повече се чете толкова по-малко отпадъци се произвеждат. Това е логиката на кръговата икономика, тя може да се приложи към всичко“.

Иван Илиев е библиотекар в читалище "Лик".

„Остарелите да бъдат заменени с по-нови книги“.

Дългогодишният журналист Малин Решовски от години дарява книги на различни читалищни библиотеки:

"Аз дарявам най-новите книги, които съм прочел и които са издали издателствата днес и сега. Това ме интересува да отиде след мен при други хора, защото аз чета за успели личности, за големи научни специалисти, научни работници, артисти“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01