Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се персонализират кецове и художникът се превръща в обущар

Константин Кръстев–Костура: Ако имаш разпонаваем стил, създаваш изкуство, което ще се запомни

Графити артистът Константин Кръстев–Костура разпъна найлони в студиото на „Изотопия“, за да покаже нагледно как твори върху кецове.

„Това си е движение – за персонализиране на маратонки и кецове. Има по света много хора, които си колекционират маратонки и тези хора, освен лимитираните модели, в един момент решават, че искат да има някаква добавена стойност, нещо допълнително да се нарисува.“

Началото на движението е в Америка, където работят и най-добрите артисти в тази сфера.

Константин Кръстев – Костура в студиото на „Изотопия“

„Те, освен че ги рисуват, вече отрязват части на кецовете, сменят видовете кожи. Стават не само художници, но и обущари, тотално преработват. Една маратонка я превръщат в тотално уникален модел. Това е много нашумяло в Щатите, съответно се пренася в Европа.“

Костура сподели, че се занимава с преобразяване на кецове от тази пролет, но все още не е нарисувал чифт за себе си.

Определен модел на известна марка е този, който най-често се персонализира, защото реално идват чисто бели, „много благодатни“поясни графити артистът. 

За момента Константин Кръстев рисува „по-скоро на приятелска основа“, защото и за него е новост. Иска му се да развие повече умения, което пък изисква малко повече време.

Един от последните модели му е отнел 3-4 дена за изработката. Използват се специални бои за кожа, които съхнат преди нанасяне на следващия слой.

Накрая се слага специален слой като гланц. Като се сложи този слой, и в пералнята няма да мръдне.“

„Хората идват с някаква идея, която аз я развивам“, разказа Костура.

„Има хора, които идват с нещо готово – видели са в Интернет и казват: това го искам 1:1, съответно аз винаги се опитвам да добавя нещо от себе си, да им предложа моя визия, която да допълни това, което те си представят.“

„Човек или един артист може да се отличи пред другите артисти само и единствено със стила му – това го идентифицира и различава от останалите. Ако имаш стил, който е разпознаваем навсякъде и всеки може да го познае, тогава ти си създал изкуство, което ще се запомни“, смята Константин Кръстев.

Той признава, че обича да рисува върху всякакви повърхности. Съвсем наскоро е изрисувал кемпер.

„На мен ми беше мечта да рисувам по кемпер. Аз съм човек, който обича планината. Беше една фикс идея и когато видях този фестивал – „сега е моментът да намеря кемпер и да го нарисувам“.

По думите му маратонките са най-сложни, защото са с много малка повърхност и много детайли. „Много по-пипкаво е.“

Костура харесва ярките цветове и контраста. В графитите се стреми към „по-векторни изображения, по-изчистени линии“.

Кръстев е част от екип, който създава еко бранда за дрехи „0511 Clothing“. Концепцията – дрехи с интересен дизайн, но върху екологични материи.

„Ползвам и органичен памук, и коноп, и рециклирана пластмаса. Повечето брандове, които правят дрехи от този тип материя, са доста скучни, нямат много цвят, нямат много интересен дизайн и аз сметнах, че това е нишата, в която ще се прицеля. Имаме тениски, суитчъри, шапки, чорапи, шалче...“

Какво още се случи в автономното ателие на „Изотопия“ – слушайте в звуковия файл.

Снимки от личен архив на Константин Кръстев – Костура

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16