Той е на мнение, че като общество следва да подкрепяме тези прокурори, които, ако намерят някаква смелост, биха упражнили професионалните си задължения да разследват главния прокурор.
„Ако има достатъчно данни, те са длъжни да разследват деянията на който и да било, включително главния прокурор.“
Брегов е песимист:
„Начинът, по който ще се развие кариерната съдба на този редови прокурор, при когото ще отиде преписката за Гешев, е изцяло подчинен на самия Иван Гешев и на прокурорската колегия, зависима от Иван Гешев. Оттук нататък дали създаваме институционални предпоставки този редови прокурор да бъде спокоен за професионалното си бъдеще и да има някаква сигурност относно своя професионален статус, имам съмнение, че е така.“
„Когато се обявява нещо по отношение на държавния глава, това необходимо внимание е задължение на главния прокурор, защото имаме твърде уязвимо лице, което се ползва с имунитет. И когато редовият прокурор не знае това, е важно да се проследи къде се прекъсва веригата – кой е бил длъжен да му упомене това негово задължение, кой не си е свършил тази работа, да видим къде се прекъсва веригата на отговорност. Ако тя стига до най-високо ниво, нека го разберем от едно разследване“, коментира Иван Брегов в предаването „Преди всички“.
За пореден път мнозинството във Висшия съдебен съвет отказа да изпълни законовите си правомощия, подчерта Иван Брегов след дискусията във ВСС миналата седмица по поисканото отстраняване на главния прокурор. Според него акцент трябва да бъдат и редовите членове на ВСС „и как може да им бъде потърсена отговорност“. Брегов уточни, че процедурата за отзоваване е сравнително трудна и „едва ли би могло да се случи“.
„Огледалната процедура стои за избраните от Народното събрание. Ако сега се заявява някаква нова опозиция, която има тежки претенции да бъде такава, може да потърси отговорност на избраните от нея представители в Съвета и да се опита поне да инициира някакво изслушване“, смята Брегов.
Той не вижда реални действия от страна на мнозинството, на ИТН, „да се вълнуват пряко от главния прокурор“ и смята, че исканията на ДБ и ИБГНИ може да не бъдат широко застъпени сред останалите парламентарни групи.
Брегов прогнозира, че „ще се отърват от специализирания съд и прокуратура и ще кажат - това е на този етап съдебната реформа, за повече си излъчете мнозинство“.
Единственото мнозинство, което може да се събере, е около Закона за съдебната власт, смята Иван Брегов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..
Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..
"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..
В Плевен за 11-ти път се проведе националният фолклорен фестивал "Любимото ми хорце". В основата на този празник на народните танци е хореографът..