Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Григор Сарийски: Щетите от Плана за възстановяване ще бъдат повече от ползите

Отваря се вратата за натиск откъм Истанбулска конвенция, посочи той

доц. Григор Сарийски
Снимка: БГНЕС

"Щетите от вкарването на Плана за възстановяване в действие ще бъдат доста повече от ползите". Това мнение изказа пред БНР доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания на БАН. Той допусна обвързване на спиране на предвидени средства заради неприетата от България Истанбулска конвенция:

"Става дума за формулировки, които отварят вратата към действия с непредсказуем ефект. Конкретно за фразата "преодоляване на стереотипите по пол". ... В програма за трансформация чрез наука и иновации е записано, че проектите по тази програма трябва да имат за цел да премахнат неравенствата по отношение на раса, етническа принадлежност, сексуална ориентация и т.н. Което означава, че проект, който не премахва тези неравенства, той не може да се класира като наука и иновации. ... Залагането на тези формулировки в Плана за възстановяване и устойчивост означава, че отваряме вратата за натиск откъм Истанбулска конвенция".

По думите на доц. Григор Сарийски има "огромни пороци в българската икономика и в социалното ни развитие, които изобщо не са адресирани в този План за възстановяване и устойчивост.

"Единственото, което се цели, е изразходването на едни пари и оправдаването им в някакви проекти", смята икономистът.

Той подчерта, че в новата версия на Плана има обща цел за териториална кохезия, но мерките по тази цел са със същите предписания, които са били и в предходната версия.

Само България и Нидерландия още не са внесли своите планове в Европейската комисия

"Основните цели на плановете за възстановяване и устойчивост са две. Първата е да служат за лост за икономически натиск върху страните, които се отклоняват от официалната политика на ЕС, нещо което видяхме преди няколко дни в случая с Унгария. Другата голяма цел е да има официален претекст да се продължи вълната от протекционистични мерки, това е тенденция в ЕС", коментира още той и добави, че продължава да е критично настроен към тези планове.

Доц. Сарийски обясни, че с ратификацията в парламентите всички страни стават нещо като съдлъжници към кредитите, които ЕК тегли от тяхно име.

Според него чрез тези планове ще се вкарат много строги рамки за зелен преход на страните от периферията на ЕС:

"Служебния вицепремиер Атанас Пеканов не набляга толкова, че това е план за възстановяване, колкото на обстоятелството, че това е един план за преход към зелена икономика. Което означава, че българите ще трябва да ограничат енергийното си потребление, тъй като енергията ще става много по-скъпа и това ще става ударно. Голяма част от предприятията ще излязат от строя".

Интервюто на Снежана Иванова с Григор Сарийски в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марк Галеоти

Марк Галеоти: Арестите в Русия не отстраняват основните проблеми на системата

Украйна и съюзниците ѝ с право могат да бъдат притеснени от правителствените промени, предприети от Владимир Путин в началото на петия му президентски мандат. Промените ще направят руската военна машина по-ефективна в близките месеци, но нито те, нито арестите на висши военни и бюрократи от министерството на отбраната изтръгват из корен..

публикувано на 30.05.24 в 17:34

"Затворник №1 съм." Защо националната програма за достъпна среда не помага на хора с увреждания?

Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност за хора с увреждания се оказва трудна или неприложима за някои от потенциалните ѝ бенефициенти. 76-годишният Кольо Колев от Ловеч живее затворен в апартамента си . За да излезе навън, съпругата му и приятели го изнасят на ръце в инвалидната му количка. "В блоковете..

публикувано на 30.05.24 в 10:55
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Да скъсаме с масовото и задължително кандидатстване с външни оценявания!

Националното външно оценяване разтваря изключително много ножицата между училищата . Това заяви в интервю за БНР Ирина Манушева, бивш учител и граждански активист. " Образованието трябва да отваря врати, а не да затваря, както е в момента ", смята тя. Според нея е необходимо " да скъсаме с масовото и задължително кандидатстване с външни..

публикувано на 30.05.24 в 07:59

Асоциацията на екскурзоводите ще обжалва становище на КЗК

Ще обжалваме становището на Комисията за защита на конкуренцията , обяви пред БНР Николай Миндов от Асоциацията на екскурзоводите относно  документ на КЗК, според който нормативната уредба, регулираща дейността на екскурзоводите, съдържа ограничение на конкуренцията. В становището се казва, че всеки може да направи подробно проучване на..

публикувано на 29.05.24 в 12:36

Присъдите на обвинените за измами във Великобритания българи се очакват в четвъртък

Петимата български граждани, обвинени в една от най-крупните измами със социални помощи в Обединеното кралство, се явиха днес в лондонския съд в Ууд Грийн. Присъдата се очаква да стане известна в четвъртък. Очакват се присъдите на 5-мата българи, обвинени в измама във Великобритания Стоян Стоянов, Галина Николова, Цветка Тодорова и Патриция..

публикувано на 28.05.24 в 18:54
Стилияна Николова, Боряна Калейн и Елвира Краснобаева

Грациите благодариха за подкрепата: Усещането в залата беше сякаш сме пред родна публика

" Усещането в залата беше сякаш сме пред родна публика. Имаше повече български знамена, отколкото унгарски.  Благодарни сме на всички, които ни подкрепиха на живо и на тези, които ни стискаха палци пред телевизорите. Искаме да им кажем, че ги обичаме".  Това сподели пред БНР  Боряна Калейн, част от грациите в Националния ни отбор по..

публикувано на 28.05.24 в 14:01

Експеримент: Кози предпазват горите от пожари, пасат в рисковите зони под тях

Състоянието на горите у нас не се е подобрило особено в последните няколко години . Тяхното стопанисване през активна лесовъдска намеса е силно снижено. Тази оценка направи в интервю за БНР доц. Георги Костов, преподавател в Лесотехническия университет и бивш заместник-министър на земеделието. По подбалканската линия изсъхват иглолистни..

публикувано на 28.05.24 в 07:55