Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учебникът по гражданско образование като карта и компас за бурните води, в които плуваме

Учебникът е инструмент за гражданско участие и работи с казуси, близки до гимназистите, твърдят авторите Венелин Стойчев и Велина Тодорова

Велина Тодорова и Венелин Стойчев
Снимка: Иван Нотев

„Няма дефиниции за наузбряне, няма дати, няма имена. Опитахме се да направим учебника като разказ, като приказка, която повече да дава смисъл, отколкото да дава определения.“ Това обясни пред БНР социологът и политолог Венелин Стойчев, който е сред авторите на един от учебниците по „Гражданско образование” за зрелостниците.

Преди изготвянето на учебника са били проведени срещи с ученици в София, Пазарджик и Кюстендил. Втора вълна от срещи е последвала написването на учебника. Според авторите целта е била да бъдат включени казуси и теми, близки до гимназистите.

„Има примери от Америка, но има примери и от Индия. Има примери от Франция, но има примери и от Полша“, уточни Стойчев.

Идеята е била не само да се учи за развити общества, а „да покажем, че и тук има кълнове на гражданска култура, гражданско образование“, изтъкна той. По думите му „този учебник е за тези, които действително искат да бъдат граждани - не може да очакваш, че някак си в 12 клас те, щрак, стават граждани.“

Стойчев сравни процеса със закаляване и го нарече „развитие на гражданска мускулатура“.

Велина Тодорова и Венелин Стойчев

На 18 години е малко късно да се започне с гражданското образование, смята Велина Тодорова, юрист и университетски преподавател по право, член на Комитета за правата на детето към ООН. Според нея гражданите започват да се изграждат от по-ранна детска възраст.

„Учебникът е фантастичен от тази гледна точка.“

„Учебникът ме учеше мен самата, докато го пишехме“, сподели още тя в предаването „Преди всички“.

Според Велина Тодорова учебникът помага да се ориентираш и „да плуваш в бурните води, в които живеем, на политическата ни действителност“.

Авторите са били единодушни, че учебникът е инструмент за гражданско участие, затова трябва да говорим през актуалните теми и казуси, разказа Венелин Стойчев.

„Ние се опитваме да дадем компаси, да дадем уреди и карта.“

Венелин Стойчев

Повечето неща в учебника не са само ролеви и симулационни игри, които се случват в класната стая, те са покана за участие в гражданския и политически живот, категоричен е Стойчев.

Навсякъде по света, където гражданите се оттеглят и не изпълняват ангажиментите си за натиск и контрол, стават бели, коментира Венелин Стойчев. По думите му, „трябва да сме подготвени да водим тези битки ежедневно“.

„Учебникът дава ключа за това как непримирими врагове могат да работят заедно за общественото развитие.“

Велина Тодорова препоръчва учебникът да се прочете и от хора над 18 години, защото „отваря много прозорци, обяснява много неща“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Снимки: Иван Нотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09