Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започват летни занимания за деца в РИМ Плевен

Регионалния исторически музей в Плевен
Снимка: РИМ Плевен

Какво правят археолозите, за да попаднат на следи и дейности, оставени от човека в миналото.  Какви етапи преминават, за да изследват и ни представят символи, рисунки и артефакти -това са малка част от въпросите, отговорите на които ще търсят в Плевен по време на инициативата „Лято в музея“. В парка на Регионалния исторически музей очакват най-малките граждани, за да им разкрият археологията като наука, но по един необичаен начин.

Своеобразно проучване на терен са подготвили за децата музейните специалисти и това лято. В голям пясъчник децата сами ще открият артефакти и то истински, след това ще погледнат назад във времето, за да разбераткаквоговорят за живота на хората преди години, с какво са се занимавали и препитавали, какви предмети са използвали в бита си. С една дума - децата стават археолози.

"Това е една инициатива "Лято в музея", която се провежда за поредна година от Регионалния исторически музей в Плевен. Тези занимания ще се провеждат от 27 до 30 юли в двора на музея. Те са насочени основно към деца от 5-6 до 14 годишна възраст. Подготвени са и два типа интерактивни занимания. Едното се нарича търсачи на съкровища, където децата ще имат възможност да влязат в ролята на археолози, да разберат повече за тази интересна и малко позната професия, за теренните проучвания и обработката на материалите, ще могат сами да откриват артефакти, които са част от реални археологически обекти и с помощта на музейните специалисти всички находки ще бъдат датирани, описани, след което ще останат като подарък за своите откриватели", каза за БНР Димитър Петров, заместник-директор на Регионалния исторически музей.

По думите му целта е чрез играта, чрез докосването на предметите да придобият повече знания за миналото и историята на своя роден край, на своя град:

"Децата ще имат възможност да разгледат всички експозиции, зали. Ще могат да видят уникални експонати, които са изложени в залите на музея като Вълчитрънското съкровище, мозайката на ахейци, която е била от Улпия Ескус".

Заниманията са безплатни, провеждат се от 9.30 до 11 часа, необходимо  е предварително записване.

Ако нашите малки или по-големи слушатели искат да са сред откривателите на съкровища, ако са жадни за приключения и нови знания сега е моментът да погледнат към науката археология чрез приятните часове в парка на Регионалния исторически музей в Плевен по време на дните, наречени „Лято в музея“, всички подробности може да научите от официалната страница на културния институт.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23