Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Израел разработват технология за производство на кислород на Луната

Eкип на Хелиос, вдясно: Йонатан Хауснер, Орен Лори, д-р Брайън Росен и д-р Линоам Елиад
Снимка: Haya Gold

В Израел разработват технология за производство на кислород на Луната и обединяват усилия по темата с Япония.

Израелската компания "Хелиос" /Helios/, с подкрепата на израелската космическа агенция към Министерството на иновациите, науката и технологиите, ще си сътрудничи в мисията на Луната с японската компания Ispace. Израелската компания направи демонстрация на технология за извличане на кислород и метал от лунния пясък. 

Изглежда като футуристичен разказ, а всъщност още догодина инсталацията ще се отправи към Луната. За това разказва пред журналистите Джонатан Гайфман, главен изпълнителен директор на Хелиос:

"Фирмата "Хелиос" ще участва в създаване на Международна космическа станция, в която да се произвежда кислород директно от лунната почва. Ако успее, ще проправи пътя за заселване на хората на Луната и Марс. От три години изпитваме, при земни условия, първите два модула на лунната космическа станция, който "Спайс 10" ще отнесе. НАСА си е поставила за цел да се върне на Луната и да създаде условия за колонизацията й. Такава програма поставя много неизвестни. Например разходите за транспортиране на един литър кислород от Земята до Луната са над $ 100 000. Без добиване на газ на място, изграждането на сериозна инфраструктура на Луната би било твърде скъпо и нерентабилно.

Революционната технология, която Хелиос разработва, е извличането на кислород от лунния пясък, без необходимост от транспортиране на суровини от Земята, като по този начин спестява разходи и позволява транспортирането на по-голям полезен товар за сметка на кислорода. Производството на кислород на Луната ще поддържа не само постоянно човешко присъствие там, по програмите Artemis и Lunar Gateway, но и в пилотирани мисии до Марс или по-далеч. Тъй като земната гравитация е много по-силна от тази на Луната, отнема 25 пъти повече енергия, за да се транспортира кислород от Земята, отколкото от Луната. Дори за полети около Земята ще е по-изгодно да се налива кислород на Луната. Добрата новина е, че около 40% от почвата на Луната е кислород, който може да се произведе на място по технологията, разработена в Израел от компанията "Хелос". Джонатан Гайфман, главен изпълнителен директор на Helios

Сътрудничество между израелската и японската компании доведе до технологичен пробив за производство на ресурси на Луната. Кислородът не е рядка стока в Слънчевата система. Всяко скалисто тяло на Земята, Марс и дори на нашата Луна, е богато на кислород. Има го и в пясъка, свързан с елементи като желязо, силиций и алуминий. И там кислородът съставлява около половината от теглото. Благодарение на почвените проби, донесени на Земята от Аполо, е ясен химичният състав на лунната почва. Предизвикателството е да се отдели химически този кислород от желязото, силиция и другите елементи. "Хелиос" ще използва електролиза, което означава разграждане на оксидите с помощта на електрически ток.

Ако погледнем в по-далечно бъдеще, можем да помислим и за заселване на човека на Луната. Нашето предизвикателство е да произведем електрохимичната клетка, която да оцелее при температури от 1600 градуса. НАСА е опитвала да добие кислород от лунен пясък още през 80-те години на миналия век. Лабораторните опити са били успешни, но толкова скъпи, че идеята е била изоставена.

В основата на израелския проект са иновативните електроди, които няма да се износят през следващите няколко години, докато трае експериментът. Програмата Artimis на НАСА ще създаде значителни бизнес възможности в космическата индустрия и "Хилиос" е отличен пример за стартъп, който се развива в направлението за овладяване на Космоса".

Репортаж на кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Делян Пеевски

Делян Пеевски: Пенсиите бяха върнати под моя персонален натиск

Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски беше категоричен, че неговият персонален натиск е причината за връщане на "швейцарското правило" за увеличение на пенсиите: "Вчера кой върна пенсиите на пенсионерите, ние. Ще управляваме. Видяхте, че пенсиите се върнаха под моя персонален натиск", заяви Пеевски. По думите му "ДПС-Ново начало"..

публикувано на 20.02.25 в 12:43
Борислав Гуцанов

Гуцанов: Проблемът в бюджета с актуализирането на пенсиите е решен с диалог и компромиси

Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че проблемът в Бюджета с актуализирането на пенсиите по швейцарското правило, е бил решен чрез диалог и компромиси.  Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ В кулоарите на парламента министър Гуцанов коментира откъде могат да дойдат необходимите средства. "Да,..

публикувано на 20.02.25 в 12:34

Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ

Съпредседателят на "Продължаваме промяната- Демократична България" заяви, че заслугата за промяната в позицията на правителството за увеличението на пенсиите по Швейцарското правило е на тяхната коалиция: "Реално нашата бърза реакция вчера - на Асен Василев и на цялата ни коалиция, накара така, че една огромна грешка да бъде поправена. Два милиона..

публикувано на 20.02.25 в 12:31

Арх. Димитър Данчев: СО не отговаря за дърветата в парк "Врана"

След инцидента с паднало дърво върху кола на булевард "Цариградско шосе" в района на парк "Врана" се надявам държавата да погледне по-сериозно на нещата и да потърси контакт със Столична община . Необходимо е държавата да предприеме действия - да се подпише съответният акт, с който СО отново да започне поддръжката и да обезопасим територията на..

публикувано на 20.02.25 в 12:03

По-малко са клиентите в хипермаркетите в Ямбол

Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по-малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат. "Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да..

публикувано на 20.02.25 в 11:46
Кризисен център за бездомни в

Раздават храна на бездомни хора

В Центъра за временно настаняване "Света София" в столичния квартал "Захарна фабрика" ще се проведе кампания за раздаване на храна за бездомни хора . Инициативата е организирана от Столична община и Българската хранителна банка.  110 хранителни пакета ще бъдат раздадени на най-уязвимите , а именно тези, които са в центъра. Към момента там са..

публикувано на 20.02.25 в 11:40

С нелоялни практики - промоции, веригите поставят производителите в неравностойно положение

Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да пазаруваме – чисто, модерно, но те наистина трябва да не спекулират с бранда "България". Влизате и виждате шевици и т. нат. и отзад, зад това прикрито национално производство, много често има стоки с друг..

публикувано на 20.02.25 в 11:25