„Дали са налице основания за сезиране на прокуратурата, то винаги прокуратурата може да бъде сезирана, колко основателно е отделен въпрос.
По важният въпрос е какви са правните последици, които влече този договор и дали не са заложени някакви още при откриване на процедурата, върху която е сключен този договор и съответно дали този договор може да бъде изпълнен с оглед законодателството.
Ако е вярно изказаното от заместник – министърът на здравеопазването, в случай, че заданието за проекта е заложено така че не отговаря на действащите нормативни изисквания за лечебно заведение и на действащите стандарти, то ще говорим вече за начална невъзможност, тоест нищожност на договора, тъй като той няма възможен предмет“, смята Макавеев.
Припомняме, че зам.-министърът на здравеопазването Димитър Петров обяви пред БНТ, че МЗ е сезирало прокуратурата за тежки нарушения в договора за изграждане на Националната детска болница,. Той казва: „Повече от година дружеството, създадено специално за строежа на тази болница, не е свършило нищо. То превело 10% от сумата за строежа, т.е около 7,7 млн. лв. без ДДС авансово на изпълнителя "Главболгарстрой". "В договора няма такава клауза. Това е тежко нарушение. Тези пари би трябвало да се преведат, след като започне фазата строеж", пояснява пред БНТ още Петров.
От своя страна от консорциума „ Детско здраве“, спечелили обществената поръчка обявиха, че договорът е публичен и всеки може да го прочете и да види има ли нарушения по него.
„А ако проблемът е в отказът за издаване на виза за проектиране, можем също да говорим за последваща невъзможност на договора , макар че въпросът е спорен, то тогава последиците са други. Това е въпрос, на който може да се отговори, след като се прочетат всички факти по делото и действащото градоустройство към момента на отриване на процедурата и към момента на сключване на договора. Така че, за да се каже има ли основание за прекратяване на договора трябва да се направи мащабно проучване, включително на възможността за техническо изпълнение.
Като също трябва да се разгледа хипотезата дали не са налице основания за изменение на договора и изпълнение в рамките на този договор“, поясни още адвокат Макавеев.
Още по темата в звуковия файл.
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
" Тотално подивяване на т.нар. политически елит ." Това вижда в парламента политологът доц. Петър Чолаков. "Причината може да търсим и в..