За 12-а година екипът на доцент Деян Рабовянов, секретар на великотърновския филиал на Националния археологически институт с музей, работи в южната част на крепостта Трапезица. Там е бил жилищният район на втората по значение средновековна старопрестолна крепост. Този сезон екипът на доц. Рабовянов работи в участък от 250 квадратни метра, където разкри и проучи четири сгради и 15 гроба от средновековния некропол на църква 22.
„Не го предполагахме, но се оказа, че тази част на Трапезица, която е изселена и напусната след завладяването на Търново от османците през 1393, точно тази част до югозападната порта все пак е имало запазено население, в един малък квартал е продължило да съществува в тази крепост. Предположенията са, че този квартал и това население са били по-скоро от страна на завоевателите на Търново. Само че, за разлика от Царевец, който е продължил да съществува до Освобождението със своето население, Трапезица е напусната явно още към края на 15-и век“.
Над 600 са археологическите находки това лято, от които повече от 430 сребърни и медни монети от 13-15 век, сечени от царете Иван Александър и Иван Шишман, и турски сребърни акчета, които откри екипът на доц. Деян Рабовянов този сезон.
Между находките има три изключително любопитни:
„Изненадващи като намиране бяха няколко предмета от злато, които са и с висока художествена стойност, и експозиционна. Два масивни златни наушника, украсени с камъни и с перли. Те бяха в много изненадваща среда. Не ги открихме в некропола на църквата, както можеше да се очаква, а ги намерихме укрити в рамките на жилища от 15-и век. Единият беше укрит във вътрешното лице на зида във фуга между два камъка, това е едно малко съкровище или притежание на собственика, който го е скрил“, каза за БНР доц. Робовянов.
Златните накити - двата наушника и пръстен, са с тегло 58 грама, датирани са от 14-и век и по изработката им може да се съди, че със сигурност са били носени от представителка на висшата аристокрация. Предположенията са, че златните бижута са били на болярка, а не на някоя от цариците, и по всяка вероятност са били плячкосани от завоевателите, поясни доц. Деян Рабовянов:
„Ние ги открихме в тези жилища от 15-и век, което естествено поставя въпроса какво правят там. В повечето случаи не можем да отговорим, но не им е мястото в подобна среда, което предполага, че или са плячкосани от завоевателите на Търново и прибрани, укрити като ценни предмети, или могат да са на християнското население. Близката църква 22 и нейният християнски некропол не са използвани през 15-и век. Логиката е, че до нея стои население, което няма нужда от тях, т.е. с друго вероизповедание, каквото могат да бъдат само турските завоеватели“.
Този сезон археолозите намериха в крепостта Трапезица и предмет, свързан със средновековната мистика и окултни ритуали от преди шест века:
„Един керамичен съд, малко гърне с три яйца в него. За втори път ние виждаме примери за средновековна магия или подобни ритуали. Сложени под пода на жилището в момента, когато то се е строяло. Предвид, че все пак явно е сложено по време на строежа на жилището и то по начин, по който едва ли може да се осъществи тайно, по-скоро можем да прием, че, може би, е за добро. Но както се казва - магията е доста променливо нещо във времето“.
Работата на екипа на доц. Деян Рабовянов тази година в южната част в крепостта Трапезица беше финансирана с 35 хиляди лева от Министерството на културата. Златните накити предстои да бъдат показани пред публика в годишната изложба в началото на идната година в Националния археологически музей.
Крепостта Трапезица е с площ от около 70 декара и е проучена едва на 15 %, докато съседната Царевец със своите над 120 декара е изследвана от археолозите на 70 %.
В крепостта Трапезица в края на лятото предстои работа да започнат още два археологически екипа.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...