Община Чревна бряг създаде Фонд за подпомагане на пострадалите от опустошителната градушка на 1-ви юли 2021. Бедствието нанесе огромни щети върху имуществото на гражданите и върху редица публични сгради. Към момента постъпленията във Фонда са 138 300 лева.
В Община Червен бряг през юли са постъпили и обработени 908 сигнала от граждани. От тях 851 са от Червен бряг, 24 от Пети квартал. Има и от селата Горник, Лепица, Сухаче, както и от местностите "Маркова могила", "Ежков връх".
"За обекти, сгради, здания, които са публична държавна собственост, се установи, че всички имат застраховка и оттам ще си получат обезщетенията. Земеделските производители, които имаха нанесени щети върху посеви и други земеделски култури, също имат застрахователна полица и оттам очакват да получат средства след изготвените протоколи, огледи. След разговор с кмета на Червен бряг разбрах, че също в набирателната сметка, която беше публикувана на сайта на Областната администрация, има постъпили около 25 хиляди лева", каза за БНР Марио Тодоров, областен управител на област Плевен.
В дарителски фонд са постъпили над 138 000 лева. 29 500 лева са сумите, постъпили в сметката, които обяви Общината, а 93 800 лева са от бюджета на общината за дейност "Ликвидиране на последици от бедствие". С единодушно решение на общинските съветници към Фонда са добавени и 15 000 лева икономии от фонд "Работна заплата" на Общинския съвет.
"Средствата вече са набавени, списъците ги имаме, остава да направим последната организация и пресмятане индивидуално кой колко ще получи. Може би 2-3 дни ще има работа финансовата дирекция заедно с комисиите, които са направили оценките по индивидуалните списъци, за да можем за всеки индивидуален човек, който има номер на заявление, срещу неговата графа да определим сумата за подпомагане и тогава вече да започнем", допълни кметът на Червен бряг д-р Цветан Костадинов.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Добивите от пшеница и ечемик в Силистренско тази година са добри, но сушата поставя под сериозна заплаха царевицата. Фермерите предупреждават, че ако не се вземат спешни мерки, част от реколтата ще бъде загубена напълно. В област Силистра жътвата приключи успешн о, съобщи Боян Димов, председател на Областния съюз на земеделските кооперации в..
Движението на влаковете в участъка между софийските села Казичене, Мусачево и Столник е спряно заради прерязан кабел. Инцидентът е станал тази нощ в района на спирка Равно поле. В резултат на късото съединение е бил предизвикан и пожар на сухи треви. От БДЖ съобщиха, че композициите ще бъдат пренасочвани по обходни маршрути.
Разпространените от радикалното палестинско движение "Хамас" видеоклипове, на които се виждат на изтощени от глад израелски заложници в Ивицата Газа, предизвикаха остри международни реакции. Червеният кръст призова за достъп до заложниците. В същото време "Хамас" поставя условия, за да облекчи състоянието на пленените. Ислямистката..
"Родното Черноморие е незаменимо по отношение на пътуванията на българите. Само през лятото ще надхвърлим 4 млн. и 800 хиляди посещения - три пъти повече от това, което ходи в Гърция в годишен план ". Тази информация предостави пред БНР Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. "Курортите ни са пълни. Ние сме..
Потребителската кошница с основните храни е поевтиняла с 2 лева през последната седмица. От 99 на 97 лева е паднала цената на основните продукти, включени в нея, съобщи председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Според него пазарът на хранителните стоки е стабилен и без неблагоприятни външни влияния:..
94 са вече констатираните огнища на шарка по овце и кози в област Пловдив. Броят на засегнатите животни в областта е около 9 000. От днес Българската агенция по безопасност на храните удължи прилагането на допълнителните мерки за ограничаване на заболяването с още 21 дни. Така в Пловдивска област, където огнищата са най-много, продължава да е в сила..
В разгара на лятото най-малката община в Силистренска област - Алфатар - събира местни хора и гости на празник, наречен Ден на градинаря. Характерни за региона гозби отрупват масите насред поляните в село Цар Асен. Десетото издание на празника се проведе този петък. Сега ще се пренесем в атмосферата му. Леля Йонка от село Васил Левски и..
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и..