Унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че е подготвен за външна намеса, включително от страна на Съединените щати, в изборите в страната през април догодина, предаде АФП.
"Не се притесняваме, подготвени сме. Очевидно левите на международно равнище ще направят всичко възможно, а вероятно и повече, за да сменят правителството в Унгария. Наясно сме и сме готови да се борим и да отговорим", заяви Орбан в интервю за "Фокс нюз".
По време на предизборната си кампания настоящият американски президент Джо Байдън спомена Будапеща в критиките си към външната политика на предшественика му Доналд Тръмп. На въпрос дали очаква сегашната администрация да попречи на преизбирането му, Орбан каза, че "рано или късно американците ще разберат, че въпросите в Унгария трябва да бъдат решавани от унгарците". Според него е по-добре лявото либерално правителство в Съединените щати да има добър партньор в лицето на консервативен християндемократически кабинет, който освен това се радва и на дългосрочната подкрепа на унгарския народ.
Очаква се изборите през април догодина в Унгария да бъдат оспорвани, тъй като проучвания на общественото мнение сочат, че партията на премиера ФИДЕС има твърде близък резултат с коалиция от опозиционни формации от целия политически спектър.
Междувременно властите в Унгария наредиха книгите за деца, които се смята, че съдържат хомосексуална пропаганда, да бъдат предлагани в книжарниците в плътна опаковка, предаде Ройтерс.
Набелязани са произведения, в които се смята, че става дума за смяна на пола или съдържат „откровени описания на сексуалност“.
Книгите трябва да се продават отделно, като това не може да става на по-малко от 200 метра от църкви или училища.
Предполага се, че заповедта е първата от серия директиви, след приетия през юни закон, който забранява използването на материали в училищата, свързани с ЛГБТИ общността и смяната на пола .
Еврокомисията определя това законодателство като дискриминационно и противоречащо на европейските ценности.
Все още няма окончателни резултати от проведените вчера нови избори за общински съветници в Сандански. Според Общинската избирателна комисия основната причина за забавянето е двойно намаления състав на техническия екип на "Информационно обслужване" за въвеждане на данните. Пунктът е бил обслужван само от двама специалисти. При 98 процента..
Кръгла маса за проблемите в образователната система при учениците между 5-и и 7-и клас ще се проведе в Народното събрание. Ще участват представители на Министерството на образованието и науката, Регионалния инспекторат по образованието София-град, Синдикатът на учителите към КНСБ, директори, управители на частни школи, представители на..
Русия иска дългосрочна мирна сделка за Украйна, която има предвид корените на конфликта, както ги вижда Москва, а не бързо подкрепено от САЩ примирие, последвано от скорошно възобновяване на боевете. Това заяви пред РИА Новости руският зам. външен министър Сергей Рябков, цитиран от Ройтерс. В интервюто, публикувано днес, когато се навършват..
Украинците живеят тук и сега, защото може да няма утре. Това разказа Доротея Николова, Радио Варна, която посети Украйна в разгара на войната. "Свикваш, защото ако не го направиш, не можеш да продължиш да живееш". Николова остава впечатлена от начина, по който хората в Украйна се организират и продължават да работят. Посещавала е..
Икономическият и социален съвет на България ще представи анализ на действащата пенсионна система и предложения за усъвършенстването ѝ. Документът беше приет през декември миналата година с консенсус от членовете на Съвета - работодателски, синдикални и граждански организации. Анализът на Икономическия и социален съвет беше разработен по..
Очаква се Евростат да представи данни за инфлацията в страните членки на Европейския съюз. Те са ключови за България, защото ценовата стабилност е последният от критериите от Договора от Маастрихт, който не изпълняваме за въвеждане на еврото. Според предварителните данни на НСИ за януари хармонизираният индекс на потребителските цени – т.е. по..
Смяна на властта предстои в Германия – консервативният блок ХДС/ХСС очаквано спечели вчерашните предсрочни парламентарни избори и ще има нужда само от един коалиционен партньор за съставяне на правителство. Това вероятно ще бъдат социалдемократите на отиващия си канцлер Олаф Шолц. След преброяване на всички бюлетини, в Бундестага влизат..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.