Въпреки трудностите да си земеделски производител у нас Цветанка Стоянова избира това поприще, завръщайки се в бащината къща. Започва с една оранжерия, стават две, три, а после добавя и поле с картофи.
Никога не е пръскала градината си с хербициди.
„Не можеш да отидеш на почивка, защото няма как да го оставиш. Няма отпуск, когато хората ходят в отпуск изисква страшно много усилия и любов. При мен е нещо средно между хоби, което отива в малко по-голям мащаб за потребление, но в тесен кръг хора, защото както виждате стоката ми е бутикова. Българинът е беден и не е достатъчно съзрял за консумация на такива видове продукти. Когато има внос от Турция, Гърция на 50 стотинки, аз не мога моя домат да го продам за 50 стотинки“, каза за БНР Цветанка Стоянова.
По думите ѝ през последните години има тенденция за по-голямо търсене на розов домат:
„Всеки иска да яде розов домат и червения домат остана на малко по-заден план. За да се предложи това нещо на пазара – цветния домат, както жълтия, оранжевия, пъстрия, тези домати трябва някой да ги е гледал, трябва да е преценил вкусовите им качества“.
Откъде идва различния вкус на доматите, на онези, които се отглеждат на село, в двора и другите - лъскавите и еднаквите по форма и цвят в търговската мрежа.
„Повечето домати, които се купуват в магазините са точно този тип - високодобивни с ниски вкусови качества, но за сметка на това са много добри за транспортиране и хората предпочитат да ги гледат тях, защото е лесно за търговеца“.
В колекцията на Цветанка преобладават беларуските сортове, но има и сръбски, и полски и германски. И един от друг са с все по-интересни имена – Дебарао, Мавър, Момина сълза, Морско конче, Биволско сърце и Сърцето на Албенга, Червено и черно чери и още, и такива, които приличат на праскова и банан, но с доматен вкус.
Отглежда и лилави картофи:
„Лилавият картоф се води трюфела на картофите. Той е с много по-добри вкусови качества, с по-ниско съдържане на въглехидрати, на нишесте. Той се препоръчва за хора на диета, на диабетици“.
Любовта, която Цветанка Стоянова от Алфатар влага в зеленчукопроизводството е показателна, че надежда за българския дух и традиции има. Надежда има и че всеки от нашенците в чужбина ще намери един ден силата и куража да се завърне у дома си и да открие своето призвание.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...