Романът на издателство „Обсидиан“ излиза за първи път на български. Книгата е публикувана на английски тази година и представя любопитна картина на Европа от 30-те години на миналия век.
В центъра на романа е привлекателната и противоречива личност - талантливата кинорежисьорка Лени Рифенщал, първата режисьорка в Германия и муза на Хитлер и Гьобелс. Тя е и създателят на двата най-известни пропагандни филма за Третия райх "Триумфът на волята" и "Олимпия".
„А мен ме привлече в романа една многопластова и богата история, която събужда въображението. Става въпрос за една действително заплетена история, вътре има няколко сюжетни истории и времена, става въпрос за една изследователка, която по привидна прищявка Ление избрала да напише научен труд за нейното творчество. Тя открива една лента, на която е заснет един изключително красив мъж, спортист на дълъг скок. В романа се преплитат две любовни истории...", разказа още Дамянов.
"В романа е много добре представена Лени Рифенщал, която без да е любовница нито на Хитлер, нито на Гьобелс, е успявала да ги постави на колене, заради тяхното възхищение от нея като красива жена", допълни Дамянов.
По думите му Рифенщал прави минималният компромис, за да бъде допусната да изпълни мисията си, а тя е - да остави следа в киното и тя го постига", категоричен е преводачът на романа:
"Тя съумява да превърне визуализацията на нацистката идея в изкуство. Което е много трудно да се постигне", завърши Дамянов.
Още по темата в звуковия файл.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..