Точно една година след спорното му преизбиране за президент на Беларус Александър Лукашенко заяви, че е спечелил честно и че е защитил страната от бунт.
„Като се има предвид, че днес е 9 август и има очакван журналистически интерес, бих искал да ви припомня: Подготвихме се за изборите и те се проведоха при пълна гласност, прозрачност и демократичност на политическия живот. Единствената разлика е, че докато някои хора се готвеха за честни избори, други призоваваха за унищожаване на властта и за държавен преврат“.
Лидерът на беларуската опозиция от Светлана Тихановска призова демократичните страни да увеличат санкционния натиск към Минск и че не трябва да има никакви сделки с режима:
„Разбираме, че санкциите не са сребрърни куршуми, но те ще помогнат за спирането на репресиите, за освобождаването на политически затворници. Сигурни сме в това. Санкциите трябва да са общи - от страна на всички демократични държави: Съединените щати, Великобритания, Канада, Европейския съюз и други. Само с такава обща позиция санкциите ще бъдат силни“.
ЕС налага санкции на ключови сектори от икономиката на Беларус
Десетки хиляди хора излязоха на улиците на Беларус след вота от миналото лято - най -голямото предизвикателство за управлението на Лукашенко, откакто той пое президентския пост през 1994 г. Властта в Минск отговори с репресии срещу опонентите си, което накара водещи опоциционни фигури да напуснат страната и да потърсят убежище в чужбина.
Както е и случая със Светлана Тихановска, която живее в литовската столица Вилнюс.
Наскоро беларуската спринтьорка Кристина Тимановска напусна Олимпиадата в Токио и потърси хуманитарно убежище в Полша, след като заяви, че се страхува за живота си.
Полша даде виза по хуманитарни причини на беларуска лекоатлетка
По данни на беларуската опозиция в затвора има над 600 противници на режима.
Силен отзвук на Запад имаше случая от край на май с отклонения граждански самолет, на борда на който беше опозиционния журналист дисидент Роман Протасевич и приятелката му рускинята София Сапега. Тогава беларуски изтребител принуди самолета на "Райънеър", изпълняващ полет от Атина за Вилнюс, да кацне в Минск.
Остри реакции по света заради отклонения от Беларус самолет
Протасевич се призна за виновен за организиране на неразрешени от властите протести, а ЕС затвори пространството си за беларуски самолети.
Съмнения за действия на дългата ръка на Минск предизвика случая от миналата седмица, когато в Украйна бе открит обесен беларуския дисидент Виталий Шишов. На днешната си пресконоференция Александър Лукашенко, че Минск няма нищо общо със случилото се.
Руско-украински преговори, посветени на сигурността в Черно море, са насрочени на 15 и 16 април в Анкара. Това предаде телевизия CNN Turk, като се позова на турското министерство на отбраната. По време на дипломатически форум в Анталия по-рано тази седмица турският външен министър Хакан Фидан заяви, че страната му е готова да посредничи между..
Над 200 автомобили и мотори - американски марки и модели, бяха показани на фестивал, организиран за трети път в Дупница. Общината е домакин и оказва съдействие, , изложението събра за часове стотици автолюбители. За пръв път участват и от клуба на собтвеници на мотори "Харли Дейвидсън", а беше показан и сребърният пикап Tesla Cybertruck -..
За 15-ти път в Кипър бяха връчени наградите за най-успешни бизнес партньорства между кипърски гърци и кипърски турци. Единствената по рода си инициатива е в подкрепа на мира и обединението на разделената страна чрез икономическо сътрудничество между двете кипърски общности. 96 кипърски гърци и кипърски турци, съсобственици на 48 съвместни..
Гръцката терористична организация "Революционна класова самозащита" пое отговорност за поставената в петък бомба пред централата на железопътната компания "Hellenic Train" в Атина. Атентатът предизвика само материални щети. Бомба избухна в Атина пред офисите на "Гръцки железници" Няма пострадали и жертви от взрива в Атина..
Най-малко 32 души загинаха, сред тях и две деца, при руски ракетен удар по украинския град Суми тази сутрин. Съобщава се за над 80 ранени, включително 10 деца. След атаката западните страни призоваха отново Русия да прекрати войната в Украйна. Руските балистични ракети поразиха центъра на град Суми, в близост до руската граница, два дни след..
Около 6 декара с широколистни фиданки от цер бяха залесени на опожарени територии край кюстендилските гранични села Чуденци и Ломница. Участваха горски служители и възпитаници от кюстендилски гимназии, а засаждането е част от инициативите, които Регионалната дирекция по горите -Кюстендил организира по повод "Седмицата на гората". С..
Съединените щати работят по възможност за натрупване на запаси от метали, добити от дъното на Тихия океан, пише "Файненшъл таймс", като се позовава на свои източници. Според изданието във Вашингтон се подготвя президентски указ на Доналд Тръмп, а целта му да се противопостави на доминацията на Китай при материалите за производство на батерии..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Исканията ни са мирни, справедливи и честни - човешки искания - право на живот и да не се налага да излизаме, за да го искаме. Това заяви пред..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..