Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предвиждат ли филмите бъдещето

Снимка: pexels.com/Ali Pazani

Много често се пише за предвижданията в политически и обществен план на американския анимационен сериал за възрастни „Семейство Симпсън”. В епизод от 2000 г. се говори за „бившия президент Тръмп”.

Трябва обаче да се отбележи, че първата кампания за президент на Доналд Тръмп е именно през 2000 г., когато той иска да спечели номинацията на малката Реформистка партия.

Друг често посочван пример е как в „Семейство Симпсън: Филмът” от 2007 г. част от историята включва подслушване на семейството от Агенцията за национална сигурност. Шест години по-късно Едуард Сноудън разкри тайните програми на именно тази агенция за следене на комуникациите. Актьорът от „Семейство Симпсън” Ханк Азария казва по повод шумотевицата около подобни съвпадения:

„Семейство Симпсън” е вид обществен коментар и характерни за подобни предавания са предвижданията. „Семейство Симпсън” има над 700 епизода. Сигурен съм, че ако се направи съпоставяне на всички тях, нещата, които са били предвидени, а не са се случили, са около 6000, а действително станалите – 17. Така че процентът на съвпадение е доста нисък.

Сцениристът на „Семейство Симпсън” Ал Джийн заявява пред Би Би Си, че „ако правиш много предвиждания, 10% от тях ще се сбъднат”. Друг сценарист – Бил Оукли пък казва, че се осмиват истински минали вече събития и тъй като историята се повтаря, се добива представа, че нещата са пророкувани.

Британският сериал „Черно огледало” е известен със своите смущаващи сюжети, като неприятното усещане се засилва именно защото те изглеждат много вероятни. 

„Гледали ли сте „Черно огледало”? Епизодът, в който стойността на човека се изчислява с точки според мнението на останалите членове на обществото? Мисля, че може би това е бъдещето. Всеки човек да има свои собствени социални точки”, това казва Се Инан – вицепрецедател и говорител на технологична компания, чиято цел е да централизира данните от най-голямата система за видеонаблюдение в света. Социалната оценка е факт в Китай. Тя работи на принципа поощрение и наказание и хората с нисък рейтинг не могат да си купуват билети за влак или самолет например или пък да кандидатстват за заем. С тези неприятности се е сблъскал Чзан Инзце:

Дарявал съм кръв, пари и доброволен труд, за да увелича социалния ми рейтинг. Само с помощта на тази система можем да дисциплинираме хората, които са неизпълнителни. След като направих всички добри дела, за да събера точки, вече мога да си купя билет за бързия влак. Най-накрая съм отново нормален човек.

В някои градове в азиатската страна при неправилно пресичане на улицата снимката на нарушителя започва да се върти на видеостена.

Подобни масови технологии за видеонаблюдение и лицево разпознаване се тестват и в Обединените арабски емирства и Европа и се използват и в САЩ, където полицаите носят камери. Професорът по право от американския Колумбийски университет Андрю Фъргюсън вижда в китайската система за лицево разпознаване:

Бъдещето и то ме плаши. Технологията в Китай съществува, работи и може да постигне същото и в САЩ. Младите хора, които в момента растат в Америка, са свикнали да бъдат наблюдавани от смартфоните си, Фейсбук, Снапчат и всички останали приложения. Един от въпросите без отговор е: „Кой е собственикът на тази информация?”. Данните от полицейските камери са много ценни и извън правоприлагащата система. Записват се тенденции в обществото. И ако частни компании могат да използват тези данни или да ги продават по други причини, те ще търсят печалба.”


Да се използва такава технология в САЩ виждаме във филма на легендарния Стивън Спилбърг от 2002 г. по едноименната творба на Филип К. Дик „Специален доклад”. В лентата са отгатнати съществуването на автономните автомобили, персонализираните реклами, умните часовници и добавената реалност. Джон Ъндъркофлър е бил технически консултант в екипа на филма и е работил по създаването на художествения свят на 2054 г.:

„Трябваше да е естествена екстраполация от момента, в който се намирахме. Това означаваше, че всичко трябваше да е преплетено на безпрецедентно и фино ниво. Почти всяка технология на бъдещето или идея за бъдещето, която се вижда във филма, доведе до един, три или пет стартъпи или инициативи в големите компании. Голям набор от нещата, които са във филма, са вече реалност, а са минали само 20 години от излизането му и остават още 30 до момента, в който се развива.”

Повтарящ се елемент в научнофантастичните филми са летящите коли. Американската авиокомпания „United Airlines” планира до следващите пет години да закупи 200 летящи електрически таксита, с които да превозва пътниците към летищата. Германска компания представи през юни електрическо въздушно такси в Париж, а целта е услугата да е в действие за Олимпийските игри в страната през 2024 г. Такава технология беше тествана и в Москва в началото на тази година с дрон, достигащ 200 км/ч и товаронасимост 300 кг. Александър Атаманов – автор на проекта: 

„Сеул, Сингапур, Барселона, Париж, Лос Анджелис вече обявиха участието си в програмите за дрон-таксита. Искаме Русия да е една от водещите нации в новите технологии и да не изостава в това направление. Искаме летящите коли и дрон-такситата да са достъпни за всеки. Няма нужда от обучение на екипаж или пилот, системата е щядаща природата, без гориво. Според световни експерти дрон-такситата ще започнат да оперират през 2025 г.

Когато Холивуд поглежда към бъдещето вижда съчетаване на човешкото и технологичното почти до крайна степен. Британска компания вече работи по система, която да позволи на хората да контролират предметите в дома с ума си. Според предприемача Тре Азам концепцията е проста:

„Системата е като фитнес гривните, но за мозъка. Поставя се на главата и се следи електрическата дейност. По този начин можеш например да наредиш на вентилатора да се включи, щом достигнеш 60 процента медитация и да бъде на пълна мощност, щом постигнеш пълна медитация. После започваш да медитираш – толкова е просто. Под контрол с мисълта нямам предвид мързел – не ми се става и затова си мисля лампите да се загасят, а начин за опознаване и контролиране на мислите ни чрез обратна връзка в истинския свят.

Освен сливане на хората и технологиите, вече се работи и за сливане на технологиите и растенията. В начален етап е хай-тек технология на учени в Сингапур, при която се засичат електрически пулсации от растенията, като така ще може по-бързо да се засичат болести при растителността:

„Мога да поставя хидрогела много лесно върху растения дори с груба повърхност и така да получавам висококачествени сигнали от растенията. Тези сигнали отразяват здравния статус на растенията. По този начин се надяваме да изучим връзката между тези сигнали и стреса от околната среда, като това може да бъде в помощ на земеделието”, казва един от изследователите в Сингапур.

През 2011 г. пък излиза филмът „Заразяване” на режисьора Стивън Содърбърг с участието на редица звезди – Мат Деймън, Гуинет Полтроу, Кейт Уинслет и Джъд Лоу. 

Историята е вдъхновена от епидемиите от САРС между 2002 и 2004 година и свинския грип през 2009-а. Въпреки това обаче голяма част от сюжетните линии се припокриват с днешната реалност, а именно: вирусът се появява за първи път в Китай, предава се чрез докосване, учените работят усърдно, за да разработят ваксина и се ограничават пътуванията.

Най-богатият китаец – технологичният предприемач и основател на Alibaba – най-голямата платформа за онлайн търговия в Китай, Джак Ма казва:

„99,99 процента от предсказанията на хората от миналото за бъдещето са погрешни. 0,001 процента от предвижданията са правилни – по случайност.”

Все пак в старите филми героите говореха по „причудливите” за онова време безжични телефони, макар и техниката тогава да не е била толкова напреднала. Независимо дали отпреди 20, 30 или 40 години художествените филмови кадри, посветени на бъдещето, съдържат искрица от истинските научни изследвания и в известна степен ни подготвят за онова, което е вероятно скоро да преживеем.

Снимки: pexels.com, pixabay.com и Ройтерс

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В избирателна секция в Букурещ, Румъния, 18 май 2025 г.

Дълги опашки пред избирателните секции в Румъния на президентския балотаж

При засилен интерес в страната и с рекордно висока избирателна активност в чужбина преминава днешния балотаж за избор на президент на Румъния. Един срещу друг са кметът на Букурещ  Никушор Дан -  независим кандидат с проевропейски профил, и  спечелилият първи тур на 4 май националист Джордже Симион. Румъния гласува на балотаж за президент..

публикувано на 18.05.25 в 17:19
Министърът на енергетиката Жечо Станков

Жечо Станков: Енергийната система на България е стабилна и помагаме на съседни държави

Енергийната система на България е стабилна и позволява да помогнем и на съседните държави. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков на брифинг след срива, оставил  без ток голяма част от Северна Македония и позволява да помогнем и на съседните държави. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков на брифинг след срива, оставил  без ток..

публикувано на 18.05.25 в 17:09
Илюстративна снимка, архив.

Протест в защита на българския лев край Дунав мост при Русе

Движението в района на Дунав мост е затруднено заради протест в защита на българския лев. Противници на въвеждането на еврото се събраха на мястото преди около час и настояват за оставка на правителството.  Протести със същите искания има и на други места в страната: Протестиращи блокираха движението на Подбалканския път Протест срещу..

публикувано на 18.05.25 в 16:55
Кметът на София Васил Терзиев

Кметът на София във ФБ: Борбата продължава

Кметът на София Васил Терзиев публикува "Фейсбук" обръщение, в което заяви ,че няма да отстъпи града на обръчите от фирми, които с години са източвали ресурса на столицата: "Няма да се получи. Няма да се откажем. Нито един от нас. Независимо колко ще ни е трудно и колко ще ни струва. И все повече ще срещате отпор. И все повече ще се приближаваме към това..

публикувано на 18.05.25 в 16:51
Министър-председателят на България Росен Желязков и папа Лъв XIV - Ватикана, 18 май 2025

Премиерът Желязков лично поздрави папа Лъв XIV

Министър-председателят Росен Желязков лично поздрави папа Лъв XIV, който беше интронизиран днес. Двамата имаха кратък разговор след края на тържествената литургия във Ватикана, когато с папата се видяха ръководителите на делегациите, присъстващи на събитието. Папата призова за по-голямо световно единство "Уверих го, че отношенията между..

публикувано на 18.05.25 в 16:20

Вижте "Накитите през вековете" в Регионалния исторически музей - Сливен

Изложба "Накитите през вековете" бе открита на Регионалния исторически музей "Д-р Симеон Табаков" в Сливен. В експозицията са изключителни образци на ювелирното изкуство  от фонда на музея , създадени от древността до началото на ХХ век. Една част от накитите са намерени при различни археологически експедиции в Сливенска област, а друга част..

публикувано на 18.05.25 в 16:19

Само в две села в Кюстендилско са обявили, че ще изкупуват череши

Само две села - в района на Коняво и Таваличево, са обявили, че ще изкупуват череши при предстоящата кампания, коментираха кметове след проведена среща в Общината. При студовете през април на много места градините измръзнаха. Неофициално се коментира, че са оцелели не повече от 30% от  плододаващите масиви в района. По-скъпи череши!..

публикувано на 18.05.25 в 15:56