Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължават проучванията в местността „Азмака“

Проф. Николай Спасов
Снимка: Добромир Видев

Всяка година екип от Националния природонаучен музей към БАН прави своите проучвания в местността „Азмака“. Там преди 14 години любителят палеонтолог Петър Попдимитров открива зъб на древен човешки предтеча. А преди години авторитетното научно списание PLOS ONE публикува статии от екип от учени в Германия, България, Гърция, Канада и Франция, които аргументират твърдението, че еволюционната линия, водеща към появата на човека, се е зародила на Балканите преди 7,2 милиона години.

"Сега сме на нашия палеонтологически обект, където от доста години правим палеонтологически теренни проучвания. 2007 видяхме този зъб в частната колекция на Петър Попдимитров от Чирпан", каза директорът на Националния природонаучен музей към БАН в София проф. Николай Спасов, който и тази година беше в района на местността „Азмака“, за да търси материал за изследването на човешката история.

Проф. Николай Спасов     Снимка: Добромир Видев

На „Азмака 4“ са намерихме над 2000 костни останки от животни, които вече знаем, че са на около 7 милиона и двеста хиляди години.

"Те показват, че природната обстановка е била много близка до днешната саванна обстановка на Африка. Сух климат, редки дървета, жирафи, носорози".

Той коментира, че е бил сигурен, че по нашите земи в късния миоцен са живели човекоподни: 

"Но това, което намерихме, надхвърли очакванията ни. В смисъл, че този зъб, който установихме, че е на грекопитек, това е един хоменид, представител на човешкото семейство, описан по една челюст от Гърция, би трябвало да бъде нашият първи потенциален предшественик. Според белезите, които могат да се намерят на челюстта и на този зъб. Първият, или поне потенциално смятаме, че е първият представител на човешката фамилия. България цялата е наситена с история, но специално в това място има нещо, което го няма никъде, бих казал дори го няма никъде в Европа. Да намерим най-късните представители на човешкото семейство в Европа. На 7 милиона години. Най-важното е, че откритията показват, че най-вероятно действително става дума за първите предчовеци. Първите потенциални представители на линията, която е водела в еволюцията към днешния човек".

Проучвания в местността „Азмака“       Снимка: Добромир Видев

Проф. Николай Спасов коментира, че е намерена още една кост от скелета на това същество, която до края на годината ще бъде дадена за печат в международно научно списание.

"Разчитам, че тя ще разкрие много важни детайли от начина на живот, локомоция от начина на придвижването на това същество. Мога само да кажа, че първите анализи, макар и предварителни, са много обнадеждаващи за това, че той вече е имал наченките на човешкото двуного придвижване. Подготвяме терена за следващите години. Но още втория ден намерихме зъбите на една маймуна, така наречения мезопитек. Намерихме челюст на едни древни глигани – микростоникс. Намерихме останки от трипръстите древни коне хипариони. Намерихме антилопи, газели".

"Конете са били едни от най-многобройните представители на фауната по това време. И затова понякога самата фауна се нарича хипарионова фауна. Те са най-многобройни", каза Латинка Христова.

Проучвания в местността „Азмака“      Снимка: Добромир Видев

Проф. Николай Спасов коментира, че засега в района на разкопките няма как да се организират туристически посещения.

"Може би за след време ще може, но ние засега избягваме много такива представяния, защото има една група хора, можем да я наречем иманяри на фосили. И често пъти останки, имащи голямо значение за науката, попадат в ръцете им и по този начин на практика изчезват за тези, които могат да кажат какво е това".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11