"Сега сме на нашия палеонтологически обект, където от доста години правим палеонтологически теренни проучвания. 2007 видяхме този зъб в частната колекция на Петър Попдимитров от Чирпан", каза директорът на Националния природонаучен музей към БАН в София проф. Николай Спасов, който и тази година беше в района на местността „Азмака“, за да търси материал за изследването на човешката история.
На „Азмака 4“ са намерихме над 2000 костни останки от животни, които вече знаем, че са на около 7 милиона и двеста хиляди години.
"Те показват, че природната обстановка е била много близка до днешната саванна обстановка на Африка. Сух климат, редки дървета, жирафи, носорози".
Той коментира, че е бил сигурен, че по нашите земи в късния миоцен са живели човекоподни:
"Но това, което намерихме, надхвърли очакванията ни. В смисъл, че този зъб, който установихме, че е на грекопитек, това е един хоменид, представител на човешкото семейство, описан по една челюст от Гърция, би трябвало да бъде нашият първи потенциален предшественик. Според белезите, които могат да се намерят на челюстта и на този зъб. Първият, или поне потенциално смятаме, че е първият представител на човешката фамилия. България цялата е наситена с история, но специално в това място има нещо, което го няма никъде, бих казал дори го няма никъде в Европа. Да намерим най-късните представители на човешкото семейство в Европа. На 7 милиона години. Най-важното е, че откритията показват, че най-вероятно действително става дума за първите предчовеци. Първите потенциални представители на линията, която е водела в еволюцията към днешния човек".
Проф. Николай Спасов коментира, че е намерена още една кост от скелета на това същество, която до края на годината ще бъде дадена за печат в международно научно списание.
"Разчитам, че тя ще разкрие много важни детайли от начина на живот, локомоция от начина на придвижването на това същество. Мога само да кажа, че първите анализи, макар и предварителни, са много обнадеждаващи за това, че той вече е имал наченките на човешкото двуного придвижване. Подготвяме терена за следващите години. Но още втория ден намерихме зъбите на една маймуна, така наречения мезопитек. Намерихме челюст на едни древни глигани – микростоникс. Намерихме останки от трипръстите древни коне хипариони. Намерихме антилопи, газели".
"Конете са били едни от най-многобройните представители на фауната по това време. И затова понякога самата фауна се нарича хипарионова фауна. Те са най-многобройни", каза Латинка Христова.
Проф. Николай Спасов коментира, че засега в района на разкопките няма как да се организират туристически посещения.
"Може би за след време ще може, но ние засега избягваме много такива представяния, защото има една група хора, можем да я наречем иманяри на фосили. И често пъти останки, имащи голямо значение за науката, попадат в ръцете им и по този начин на практика изчезват за тези, които могат да кажат какво е това".
Повече можете да чуете в звуковия файл.По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..
Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..
"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем..