Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

„Концерти за малчугани и великани” ще се проведе на 14 август

„Концерти за малчугани и великани”
Снимка: Фейсбук-Концерти за малчугани и великани

„Концерти за малчугани и великани” са успешна детска инициатива, превърнала се в лятна традиция. Събитието се организира с подкрепата на Столична община – Лятна програма.

Забавните музикални събития имат и съпътстващи занимания, игри и творчески работилници с образователно–познавателни беседи, музикална програма с утвърдени музиканти, които разказват за красотата на музикалното изкуство и спецификата на отделните инструменти.

„От миналата година като опит мога да кажа, че бяха интересни изключително много за родителите, а децата се забавляваха, тъй като имаме аниматор, много музикални инструменти, които даваме на децата да си играят с тях по време на събитието. Цялата емоция и усещане като присъствие вътре в самото събитие и участие на децата е различно спрямо възрастта им“, каза за БНР Тина Коилова, инициатор на събитието.

Инициативата „Концерти за малчугани и великани” ще се проведе и на 14 август. Ще можете да чуете концерта „Вълшебната арфа“ на Яна Дойнова с гост музикант Белла Драганова – цигулка. Концертът ще се проведе на сцената на кино „Кабана” в парка пред НДК на 14 август от 11.00 часа. Входът е свободен.

„С този трети концерт, в класическия жанр основно ще бъде, ще завършим цикъла за тази година от „Концерти за малчугани и великани”, допълни в предването "Закуска на тревата" Коилова.

На 7 август събитията стартираха с представяне на струнните лъкови инструменти със Струнен квартет „Уника”. На 8 август продължиха с латино ритми с Ире Васкес и Хесус Ел Кийо.

Поече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София Арт Институт организира Хорова академия за деца и възрастни

София Арт Институт е организация, която дава равен достъп до изкуство на всеки. Наред с много други проекти, екипът, воден от пианистката Венета Нейнска, стартира организирането на Хорова академия, в която ще могат да участват ентусиасти от различни възрасти.  Под артистичното ръководство на Яна Делирадева и Валентина Георгиева, Хоровата академия ще..

публикувано на 27.11.25 в 19:49

Шуменци почитат диригента Станислав Ушев с барелеф

На 24 ноември с официално откриване на барелеф и концерт под надслов „Паметта дирижира времето“ Община Шумен, Симфониета Шумен, гост-солистката Пламена Мангова и диригентът Славил Димитров отдадоха почит към паметта на маестро Станислав Ушев.  Барелефът вече е поставен на източния вход на Община Шумен, а негови автори са скулпторът Бехчет Данаджъ..

публикувано на 27.11.25 в 19:12
Андре Букурещлиев (1925-1997)

Тридневен фестивал отбелязва вековния юбилей на Андре Букурещлиев

На 28 ноември в залата на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в София ще бъде открит фестивал за съвременна музика, посветен на 100-годишнината от рождението на композитора Андре Букурещлиев - едно от ярките имена във френския авангард през втората половина на ХХ в. Ще бъдат почетени и други забележителни юбиляри - Лучано Берио и..

публикувано на 27.11.25 в 17:28

Музикалният театър кани на "Кабаре"

Националният музикален театър "Стефан Македонски" кани публиката утре на "Кабаре". Спектакълът ще се играе също на 29 и 30 ноември, както и на 2 декември. Това е гротесков спектакъл за едно общество, което се смее, пее и позира, докато светът навън се плъзга към авторитаризъм. " Живеем в глобална версия на този морален парадокс –..

публикувано на 27.11.25 в 12:39
От днес в Големия салон на сатиричния театър

Калин Сърменов: "Примадони" носи чиста форма на забавление, усмивка и любов

Тази вечер, 27.11, в Сатиричния театър ще се състои предпремиерата на постановката "Примадони", режисирана от директора на трупата Калин Сърменов.  "Едно от нещата, които страшно много ми харесаха в този текст, е неговата липса на претенциозност. Това е един откровен текст, който носи след себе си чиста форма на забавление, усмивка и любов..

публикувано на 27.11.25 в 10:45
Пенка Коева и Алексей Милковски в „Тоска“

Спомени за баса Алексей Милковски

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме един певец с необикновена съдба, работил основно в оперните театри в Русе, Пловдив и София - баса Алексей Милковски. На 26 ноември се навършват 100 г. от рождението му. Алексей Милковски е потомък на знатна фамилия, чиито корени са във Волжка България.  Роден е в..

публикувано на 26.11.25 в 15:37

Духовна музика от България и света в концерта на Смесения хор на БНР

В сряда, 26 ноември, в Първо студио ще се представи Смесеният хор на на БНР, ръководен от диригентката Любомира Александрова.  Началото на концерта е в 19:00 часа, а програмата е особено интригуваща: Ще прозвучат духовни произведения от Ценко Минкин, Золтан Кодай и Ленард Бърнстейн. "Избрали сме три контрастни произведения, като едното от тях..

публикувано на 26.11.25 в 15:08