Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лидерът на републиканците в Сената на САЩ призова за въздушни удари срещу талибаните

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лидерът на републиканците в американския Сенат Мич МакКонъл призова за въздушни удари срещу талибаните, които да спрат настъплението им срещу афганистанската столица Кабул, предава Ройтерс.

По думите му, "не е късно да се попречи на талибаните да опустошат Кабул. Администрацията трябва да действа бързо и да нанесе въздушни удари срещу настъпващите талибани, да окаже решителна подкрепа на афганистанските национални сили за отбрана, които защитават столицата, и да предотврати падането на града, което сега изглежда неизбежно ", каза МакКонъл.

В противен случай "заплахата за сигурността на САЩ определено ще нарасне, а хуманитарните загуби за невинните афганистанци ще бъдат катастрофални", каза той и отбеляза, че е обсъждал този въпрос с посланика на Афганистан във Вашингтон.

В четвъртък американските власти обявиха намаляване на броя на служителите на посолството им в Кабул. Когато извършват евакуацията си, американските войски ще осигурят сигурност. За това се очаква около 3 хиляди военнослужещи временно да бъдат прехвърлени в афганистанската столица.

В същото време Пентагонът очаква около 1000 военни да продължат да охраняват служителите на дипломатическата мисия, които ще останат в Кабул.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В две основни огнища са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област

В две основни огнища днес са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област. В землището на село Лесово, в близост до българо-турската граница, пожарът към момента е под контрол, информира по- рано областният управител Николай Костадинов. В местността Бакаджика, край Ямбол се гаси от снощи. Труднодостъпен терен с борова..

публикувано на 28.07.25 в 17:39

Европрокуратурата ще работи в бившата централа на ДПС

Висшият съдебен съвет даде сградата на бившата централа на "Движението за права и свободи" на столичния булевард "Александър Стамболийски" 45 за безвъзмездно ползване от европрокуратурата.  Членът на ВСС Стефан Гроздев посочи, че сега сградата е в много добро състояние, но ще са необходими допълнителни строително- ремонтни дейности...

публикувано на 28.07.25 в 17:09

Пожарът в Пирин отново е върхов, гасят го с три хеликоптера

Пожарът в Пирин отново е станал върхов заради вятъра. Три военни хеликоптера участват в гасенето. Два от тях са на българските ВВС и един от Унгария, осигурен по механизма за гражданска защита на ЕС. Очаква се пристигането и на самолетите от Швеция, които най-вероятно също ще бъдат насочени към този пожар. Той остава най-мащабният в страната,..

публикувано на 28.07.25 в 17:05
Дмитрий Медведев

Медведев нарече "антируска" сделката между ЕС и САЩ заради последиците за руския петрол и газ

Бившият руски президент Дмитрий Медведев заяви в понеделник, че рамковото търговско споразумение, сключено между Европейския съюз и Съединените щати, е "антируско", оприличавайки го на фактическа забрана за закупуване на руски петрол и газ, предаде Ройтерс. САЩ сключиха търговска сделка с ЕС, налагайки 15% мита върху вноса на повечето..

публикувано на 28.07.25 в 17:00
Отбор по биология

Български ученици с 12 отличия от престижни международни олимпиади по природни науки и лингвистика

Нов повод за национална гордост ни донесоха българските ученици по природни науки и лингвистика, които тази сутрин се завърнаха с 12 отличия от най-престижните международни олимпиади в Тайван и Филипините.  На 22-рата Международна олимпиада по лингвистика, проведена в Тайпе, Ванеса Калинкова, ученичка от Профилираната природо-математическа..

публикувано на 28.07.25 в 16:50
Доналд Тръмп

Тръмп с нов срок от 10-12 дни за Русия да постигне напредък по прекратяване на войната в Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи натиска върху Русия да прекрати войната си в Украйна, заявявайки в понеделник, че определя нов срок от 10 до 12 дни, в който Москва да постигне напредък по този въпрос, предаде Ройтерс. "Ще определя нов краен срок от десет-дванайсет дни, считано от днес. Няма причина да чакаме. Ако се знае какъв ще..

публикувано на 28.07.25 в 16:44
Катерина Райхе, германски министър на икономиката

Германия обмисля повишаване на пенсионната възраст до 70 години

Германия обмисля повишаване на пенсионната възраст до 70 години. Идеята на министерството на икономиката предизвика бурни реакции. Министърката на икономиката на Германия Катерина Райхе предизвика остри реакции с призива си германците да работят повече и по-дълго. Според нея демографските промени и увеличената продължителност на живота..

публикувано на 28.07.25 в 16:33