Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С различни ритуали и обичаи се отбелязва празника Голяма Богородица

Снимка: БГНЕС

Има различни ритуали и обичаи у нас, чрез които се отбелязва празника Голяма Богородица. В църквата се носят обредни хлябове и първите прибрани от полето плодове, които се освещават в църква. 

Отбелязваме Успение на Пресвета Богородица

„Това е денят, когато Богородица приключва земния си път и се преселва в небесните селения  и тъй като тя не е обикновен човек, тя не умира, а просто заспива и затова се използва и това название – Успението се използва и за другите светци, а сред народа се нарича Голяма Богородица за разлика от Малка Богородица – Рождение Богородично, което празнуваме на 8 септември. Смята се, че Успението, преселването в небесното царство е по-голям празник, защото тогава започва небесния живот на Богородица, истинския живот“, каза за БНР доц. д-р  Вихра Баева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.   

Според легендата три дни преди смъртта си Божията майка имала видение. Пред нея се появява архангел Гавриил, който я предупреждава за началото на нейния небесен живот. В знак на потвърждение на присъствието си и на достоверността на това, което е казал, той ѝ подарява палмова клонка.

„В светото писание много малко сведения имаме за житейски път на Богородица и затова нейната биография се допълва от различни църковни предания и апокрифи, които разказват за житейски ѝ път. Сред народа много различни легенди и вярвания се разпространяват, свързани с нейния образ и нейния празник, но се смята, че на 64 годишна възраст е настъпило нейното Успение“.

По думите ѝ Богородица е много обичана и почитана, възприемана като майка на всички християни както православни, така и католици.

„Празнува се от църквата с тържествени служби и водосвети. Празнуват голяма част от манастирите в България, които са посветени на нея, най-известни сред тях са Бачковския манастир, Троянския манастир, в Рилския манастир също се празнува много тържествено, въпреки че  има и друг патрон Свети Иван Рилски“.

Тя съобщи, че много е разпространено на Голяма Богородица да се носят в църквата обредни хлябове и първите плодове, които са прибрани от полето особено грозде, дини, сливи. Те се носят в църквата и се освещават на празника и след това хората започват да ядат от тях. 

„В някои от посветените ѝ църкви и манастири също има интересни обичаи. Например в Троянския манастир, където аз напоследък работя на терен и също изследвам неговите традиции там има едно интересно шествие с иконата на Света Богородица Троеручица. Тя е една от най-прочутите чудотворни икони в България, изнася се от мястото ѝ в църквата и с нея се ходи до един близък параклис, който бележи едно специално място. На това място според преданието иконата е завършила първото си чудо“.

Според разказите на монасите иконата се е появила през 17 век по тези зем, донесъл я един монах от Света гора, който  пътувал за Влашко.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нощни заведения в Кюстендил се пълнят с непълнолетни

11 непълнолетни лица без придружител са установени след 22 часа в заведения в Кюстендил през уикенда, съобщиха от Областната дирекция на полицията. Проверките са направени при специализирана операция за опазване на обществения ред и предотвратяване извършването на престъпления.  При специализираната операция са проверили 10 заведения с нощен..

публикувано на 07.07.25 в 14:27
Дарителска кампания Абонамент за чудеса

Фондация "За нашите деца" стартира дарителска кампания "Абонамент за чудеса"

Фондация "За нашите деца" стартира нова дарителска кампания, която се казва "Абонамент за чудеса". Няма как да разчитаме само на държавата , посочи пред БНР Ана - Михаела Търнева, експерт към фондацията. "Стремим се да наберем средства, за да може работниците в социалната сфера – рехабилитатори, логопеди и други специалисти, да..

публикувано на 07.07.25 в 14:10
Божидар Божанов

Божидар Божанов: Най-рано през септември би имало условия и основания за вот на недоверие

Парламентарна подкрепа за еврозоната има, а прът в колелата по пътя към еврозоната може да сложи единствено самосаботажа на правителството. Ние предлагаме пакет от десни мерки за повече прозрачност на цените , а управляващите предлагат леви мерки, каза в интервю пред БНР Божидар Божанов, лидер на "Да, България", част от коалицията ПП-ДБ...

публикувано на 07.07.25 в 14:08

Цветан Цеков, БАК: Българска продукция се подменя с вносна

Българската продукция се подменя с вносна. Това обясни пред БНР Цветан Цеков, председател на Националната браншова камара "Плодове и зеленчуци", съпредседател на Българската аграрна камара. По тази причина от браншовата камара настоява за затягане на режима за издаване "зелени картончета" . Целта е да се ограничат нелоялните търговски практики..

публикувано на 07.07.25 в 13:30

Полицията в Сливен издирва мъж, малтретирал и убил котка

Полицията в Сливен издирва мъж, малтретирал и убил улична котка. Органите на реда са се самосезирали по видеокадри  публикувани в местна група в социалните мрежи. Мястото на престъплението е в сливенския квартал "Сини камъни", в района на блок 55, до квартален супермаркет. Кадрите са от охранителна камера и са с лошо качество, но въпреки..

публикувано на 07.07.25 в 13:27

Мъж е убит при разпра в пернишко село

57-годишен мъж е убит в пернишкото село Богданов дол. Тялото му е било открито заровено до стопанска постройка в двора на фермата. Извършителят е задържан. На 5 юли, на тел. 112, е подаден сигнал за извършено убийство. В хода на разследването е установено, че на 25 юни във ферма в село Богданов дол възникнал скандал по повод продажба на крава,..

публикувано на 07.07.25 в 13:23