Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С различни ритуали и обичаи се отбелязва празника Голяма Богородица

Снимка: БГНЕС

Има различни ритуали и обичаи у нас, чрез които се отбелязва празника Голяма Богородица. В църквата се носят обредни хлябове и първите прибрани от полето плодове, които се освещават в църква. 

Отбелязваме Успение на Пресвета Богородица

„Това е денят, когато Богородица приключва земния си път и се преселва в небесните селения  и тъй като тя не е обикновен човек, тя не умира, а просто заспива и затова се използва и това название – Успението се използва и за другите светци, а сред народа се нарича Голяма Богородица за разлика от Малка Богородица – Рождение Богородично, което празнуваме на 8 септември. Смята се, че Успението, преселването в небесното царство е по-голям празник, защото тогава започва небесния живот на Богородица, истинския живот“, каза за БНР доц. д-р  Вихра Баева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.   

Според легендата три дни преди смъртта си Божията майка имала видение. Пред нея се появява архангел Гавриил, който я предупреждава за началото на нейния небесен живот. В знак на потвърждение на присъствието си и на достоверността на това, което е казал, той ѝ подарява палмова клонка.

„В светото писание много малко сведения имаме за житейски път на Богородица и затова нейната биография се допълва от различни църковни предания и апокрифи, които разказват за житейски ѝ път. Сред народа много различни легенди и вярвания се разпространяват, свързани с нейния образ и нейния празник, но се смята, че на 64 годишна възраст е настъпило нейното Успение“.

По думите ѝ Богородица е много обичана и почитана, възприемана като майка на всички християни както православни, така и католици.

„Празнува се от църквата с тържествени служби и водосвети. Празнуват голяма част от манастирите в България, които са посветени на нея, най-известни сред тях са Бачковския манастир, Троянския манастир, в Рилския манастир също се празнува много тържествено, въпреки че  има и друг патрон Свети Иван Рилски“.

Тя съобщи, че много е разпространено на Голяма Богородица да се носят в църквата обредни хлябове и първите плодове, които са прибрани от полето особено грозде, дини, сливи. Те се носят в църквата и се освещават на празника и след това хората започват да ядат от тях. 

„В някои от посветените ѝ църкви и манастири също има интересни обичаи. Например в Троянския манастир, където аз напоследък работя на терен и също изследвам неговите традиции там има едно интересно шествие с иконата на Света Богородица Троеручица. Тя е една от най-прочутите чудотворни икони в България, изнася се от мястото ѝ в църквата и с нея се ходи до един близък параклис, който бележи едно специално място. На това място според преданието иконата е завършила първото си чудо“.

Според разказите на монасите иконата се е появила през 17 век по тези зем, донесъл я един монах от Света гора, който  пътувал за Влашко.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пиер Граменя, управляващ директор на Европейския стабилизационен механизъм

Пиер Граменя: Ще предложим на България да стане наблюдател на Европейския стабилизационен механизъм

"Ще предложим на България да стане наблюдател на Европейския стабилизационен механизъм след утрешното решение на Съвета да се присъедини към еврозоната", каза Пиер Граменя, управляващ директор на Европейския стабилизационен механизъм след края на заседанието на Еврогрупата: "След утрешното решение ще можем да поканим България да стане..

публикувано на 07.07.25 в 20:45

Интензивни проверки за спазване на противопожарните изисквания в Ловешко

Заради летните горещини и предпоставките за възникване на пожари от Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Ловеч и Държавните горски стопанства в региона са започнали интензивни проверки за спазване на противопожарни изисквания и са осигурени съвместни патрули на потенциално опасните места. Директорът на..

публикувано на 07.07.25 в 20:20

Вносителят на вота на недоверие срещу Фон дер Лайен я обвини в липса на прозрачност и зачитане на правосъдието

Вносителят на вота на недоверие срещу председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен - консерваторът Георги Пиперя я обвини в пренебрегване на принципи като липса на прозрачност и зачитане на правосъдието. "Това не е проблем, а началото на решението", подчерта в изказването си Пиперя, визирайки процедурата за закупуване на ваксини..

публикувано на 07.07.25 в 19:56

Поредна стачка на влаковете в Италия

В Италия, от 21 часа местно време тази вечер до 18 часа във вторник 8-ми юли, е обявена поредната национална стачка в железопътния транспорт. Стачката е обявена от автономните профсъюзи, които не са подписали подновяването на трудовия договор на железопътните работници. Той обаче е подписан от основните профсъюзи за тази трудова..

публикувано на 07.07.25 в 19:47
Атанас Атанасов

Изслушване в НС на ръководители на службите за рискове от осуетяване на влизането ни в еврозоната

Ръководителите на ДАНС, Държавна агенция "Разузнаване" и Служба "Военно разузнаване" ще бъдат изслушани в Комисията за контрол над службите за сигурност относно рисковете от осуетяване на присъединяването на страната към еврозоната от 1 януари следващата година. Заседанието на комисията е свикано от ротационния ѝ председател Атанас..

публикувано на 07.07.25 в 19:40
Снимката е илюстративна

В късния следобед е възникнал пожар в покрайнините на село Асеново, Ямболско

Пожар е възникнал в покрайнините на село Асеново, Ямболско в късния следобед днес. На място има екипи на пожарната. Два екипа на пожарната се борят с огъня край селото. До момента няма информация за пострадали хора или засегнати от огъня къщи в Асеново. В помощ на огнеборците са и земеделски производители, които правят просеки с тежка..

публикувано на 07.07.25 в 19:34
Костадин Ангелов

Проф. Ангелов: Необходими са обмислени промени в здравното законодателство

До средата на месеца всички парламентарни групи трябва да направят своите предложения за   решаване на проблемите в здравеопазването и намаляване на напрежението в сектора. Това заяви проф. Костадин Ангелов, председател на парламентарната комисия по здравеопазване, който заедно с премиера Росен Желязков присъства на официалното откриване на..

публикувано на 07.07.25 в 19:30