Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русенският университет "Ангел Кънчев" се раздели с професор Венелин Терзиев

Русенски университет
Снимка: Русенски университет

Преди шест месеца ви разказахме за чудото на българската наука проф. Венелин Терзиев, който за рекордно кратки срокове успява да придобие научни степени в различни университети и да заема преподавателски длъжности и високи държавни позиции. Русенският университет "Ангел Кънчев" се раздели с професор Терзиев.

Такива времена настанаха, че всеки, който се чувства готов за премиер или министър, може да се предложи. Пътят към тези свободни позиции обаче преминава или през кастинг, или през гостуване в съответната частна телевизия. Напоследък професорът по национална сигурност, финанси и социална дейност Венелин Терзиев усилено представя себе си от екрана. И докато тече презентацията му, ректорът на Русенския университет чл.-кор. проф. Христо Белоев е подписал заповедта му за освобождаване от заеманата длъжност "професор".

Предложението е на Машинно-технологичния факултет, представено от декана му доц. Димитър Димитров.

"След дълги изчаквания в катедра "Техническа механика" успяха да проведат атестиране. Атестирането се провежда в съответствие с вътрешните правила в Русенския университет, има такива разработени правила и завършва с оценки, които се дават от членовете на Катедрата чрез тайно гласуване по четири показателя. В резултат на атестирането на колегата Терзиев бяха дадени ниски оценки от членовете на катедрата и след това така, както е по правилник въпросът бе придвижен към атестационната комисия, която потвърждава тези оценки и няма препоръки към него и към Катедрата  по този въпрос", каза за БНР доц. Димитров.

В дневния ред на Факултетския съвет са постъпили два доклада - единият от ръководител Катедра "Техническа механика" и другият от правното лице към Университета, който е с резолюция от заместник-ректорът по учебната работа.

"Двата доклада са свързани с някои нередности, които са регистрирани в учебната работа на колегата Терзиев. Направихме обсъждане на Факултетския съвет на въпросните доклади и Факултетския съвет подкрепи предложението на Катедра "Техническа механика", а то е Терзиев да бъде освободен от длъжността "професор", която заема в Катедрата и в Русенския университет. Проведе се гласуване и Факултетския съвет реши той бъде освободен. Оттук нататък процедурата се придвижва и се осъществява от ректора, който е работодател на всички ни в Университета", допълни Димитър Димитров.

Според правилата на всеки пет години се провежда атестация на преподавателите. Защо атестацията на Терзиев е закъсняла с една година, вече няма значение, макар че самият той положил доста усилия да не отговаря на поканите и да е в болничен - факт, който е добре да се провери дали е валиден и за останалите му работодатели - Военната академия, болница "Канев" в Русе и най-важният - Министерството на културата, в което той ръководи дружеството "Реставрация". Все пак какви са мотивите на катедра "Техническа механика" да гласува така отрицателно?

"Оказа се, че той не влиза на занятията, друг го замества без разрешение и така се породи и другия проблем, че той изобщо не присъства тук на занятия. Предавайки своя отчет с един голям списък от статии се вижда повторение на доста заглавия и тогава, когато ги погледнахме тези статии в Google установихме, че те съществуват в две форми - едната с двама автори, другата с трима, където третият, поставен на първо място е Венелин Терзиев и стана ясно, че Венелин Терзиев се занимава с манипулиране на статии, за да спечели авторство или за да спечели цитирания. Оказа се, че научно-изследователската му работа е опорочена и колегите в Катедрата узнаха това и също нямат положително отношение към научно-изследователка работа, въпреки голямото прехвалване, с голям брой публикации", коментира проф. Ивелин Иванов.

Понеже положението в държавата е нестабилно, а и в момента се търсят министри, ще е интересно кой ще оглави науката - да провери плагиатите, кой ще застане начело на културата, за да установи как и от кого се движат реставрационните дейности, кой ще седне във военното министерство, за да инспектира обучението във Военната академия и не на последно място - кой ще влезе в здравеопазването, за да каже как така една държавна болница финансира странна научна дейност. Никак не бива да се учудват тези бъдещи четирима министри, че отнякъде все ще им изкача учителят по химия Венелин Терзиев от Севлиево. Държавните хранилки за него станаха три.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51