ITER е името на проекта. ТОКАМАК е системата от магнити, които, с помощта на магнитно поле, ще ограничават ядреният синтез. Ядрен синтез е онова, което се случва в Слънцето, за да свети милиарди години и да движи човечеството напред. Кадараш, Югоизточна Франция е мястото, където е разположен този експериментален реактор. Там работят и българи, каза за БНР професор Димитър Тонев от Института за ядрени изследвания.
"Ядреният институт изследва качеството на материалите на стените, от които се прави "Токамака", както и българи в различни научни организации. Аз познавам мои състуденти, които в Англия работят по този проект".
Идеята за реактор, който да прави енергия чрез ядрен синтез е от 1985-та година. В него участват 34 държави – от ЕС, Индия, Китай, Русия, САЩ, Южна Корея, Япония. Заради известни пречки срокът за пускане на ядрения реактор е удължаван няколко пъти. Сегашният срок за първото пускане е 2025-та година. Сградата е вече построена. Основата поставена. А наскоро беше съобщено, че първият компонент от плазмената камера пътува от САЩ към Европа. Плазмата в нея ще се нагрява до температура от 150 милиона градуса. Десет пъти по-горещо от ядрото на слънцето. И за да не стопи камерата, плазмата ще бъде удържана от мощно магнитно поле.
ITER ще има мощност 500 мегавата. За старта му ще е нужна входяща мощност от 50 мегавата. Целта е да се докаже, че термоядреният синтез може да бъде мощен източник на ток, без да има вредни емисии.
"При огромно налягане и висока температура имаме сливане на леки ядра. В случая ние искаме да разгледаме деутерий и тритиий - два изотопа на водорода, които се сливат. Образува се ядро на хелий и се отделят неутрони, които носят огромна енергия и точно от тази енергия очакваме да имаме енергоизточниците на бъдещето. Въпросът е тази плазма, която е нагрята до 150 милиона градуса и го удържат магнитни сили, отделената огромна енергия може да се ползва като конвенционалните централи".
Повече можете да чуете в звуковия файл.Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак. Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..
Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..
Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “. " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..
Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..
Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в Кипър. Любовта ѝ към тениса започва..
В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител. Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..
На 15 април от 18.30 в София ще бъде открита благотворителната великденска изложба „Изкуство с мисия“. Тя е в подкрепа на деца и младеж със специални образователни потребности. Организатори са Роксана Кирилова и Христина Бобокова. В изложбата ще бъдат представени творби на художниците Райна Стоймирова, Константин Константинов, Илиана..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..