Испанският премиер Педро Санчес ще председателства днес заседанието на работната група по връщането на испанския контингент от Афганистан. Очаква се в страната да пристигне военният самолет, който вчера евакуира от Кабул дипломатите от посолството и афганистанците, работили за испанската мисия през последните 20 години.
С помощта на американската армия, която контролира летището в Кабул, е осъществен първият полет до Дубай с около 100 души на борда. В Обединените арабски емирства има още два испански военни самолета, които при първа възможност ще излетят за Кабул, за да евакуират още чуждестранни дипломати и афганистанци.
Разходите се поемат от Брюксел, с уговорката след това бежанците да бъдат разпределени между държавите членки.
Повечето от автономните региони в Испания изразиха готовност да приемат афганистански бежанци, а местните власти в Каталуния вече изготвят списък на роднини на афганистанци, които живеят на нейна територия. По официални данни в Испания пребивават 799 афганистанци, от които 599 са мъже и 200 жени и повече от половината са регистрирани в Каталуния и региона на Мадрид.
Премиерът Санчес обяви, че страната напълно подкрепя "декларацията на ЕС за гарантиране на сигурността и правата на жените и момичетата в Афганистан" след като Върховният представител по външната политика Жозеп Борел обяви, че случилото се в Афганистан "е поражение за западния свят".
Българският трибагреник се развя на 21 метров пилон над Етрополе. Инициативата за поставянето му е на общината. В церемонията по издигане на националното знаме участва президентът Румен Радев. В словото си той посочи: "Днес ние не просто отдаваме почит към символите на българската държавност, към предците ни, които посветиха живота си..
Гръцкият външен министър Йоргос Герапетридис се срещна и разговаря във Вашингтон с американския държавен секретар Марко Рубио, по въпросите за войната в Украйна и двустранните отношения в отбраната. Гърция подкрепя прекратяване на военните действия в Украйна с акцент върху сигурността на страната, заяви министър Герапетридис след разговорите..
На утрешната среща за Украйна на европейски лидери, която ще бъде в Лондон, турският външен министър Хакан Фидан отново ще постави на дневен ред предложението на Анкара да стане домакин на преговори за мир между Украйна и Русия, съобщи турски дипломатически източник, цитиран от Ройтерс. Именно в Турция се проведоха първите опити за диалог..
Германският канцлер Олаф Шолц е разговарял по телефона със своя вероятен наследник Фридрих Мерц, веднага след разрива между Зеленски и Тръмп в Белия дом. Двамата са обсъдили ситуацията и как трябва да реагира Германия. Срещата между украинския президент Володимир Зеленски и американския президент Доналд Тръмп има преки последствия и за..
Докато повечето европейски лидери застанаха на страната на украинския президент Володимир Зеленски веднага след срещата му с Доналд Тръмп и се обявиха в подкрепа на Киев, България излъчи противоречиви послания по темата. Редица европейски лидери подкрепиха Зеленски след спора му с Тръмп Премиерът Росен Желязков публикува кратко послание..
Средното училище "Алеко Константинов" в Луковит беше домакин на шестото областно състезание ресторантьорство и готварство. В надпреварата участваха осем отбора от осемте паралелки от училища от всички общини в областта с такъв професионален профил. Как се представиха младите готвачи и сервитьори, каква е оценката на..
Със заупокойна литургия и с панихида в храм "Света Неделя" в София беше отбелязана една година от кончината на българския патриарх и софийски митрополит Неофит, който почина на 13 март 2024 година. Десетки миряни почетоха неговата памет на гроба му пред катедралния храм. Повече от два часа продължи заупокойната литургия в храма "Света..
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за..
Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел. Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..