Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асен Александров: Повечето учители предпочитат присъствен 15 септември

Прекаляването както с агитацията за ваксиниране, така и с неформалната за неваксиниране носи вреди, смята училищният директор

Асен Александров
Снимка: БГНЕС

Всички учители предпочитат присъствен 15 септември. Единици са онези, които не биха желали първият учебен ден да е присъствен. Това каза пред БНР Асен Александров, председател на Сдружението на директорите в средното образование и директор на столичното 51-во средно училище „Елисавета Багряна“ в столицата.

МОН предлага 4 варианта за учебни занятия при нова Covid вълна     

Александров определи предложения от МОН план за действие с различни сценарии за обучение като „напълно адекватен, събрал на едно място опита от изминалите 15-16 месеца, през които сме били в онлайн обучение“.

„Каквито и мерки да се вземат, включително и да не се вземат никакви мерки, ще има недоволни по една или друга причина. Очевидно е, че най-потърпевши от едно затваряне вкъщи са учениците в началния етап. Няма как за първи клас да е ефективно онлайн обучението – те тогава се учат да пишат, това е процес, който може да се извърши само присъствено. Приоритизирано е, че последни се затварят учениците в начален етап. Така е в целия свят“, коментира Александров в предаването „Преди всички“.

Според Асен Александров по-гъвкаво в настоящия план за действие е това, че решенията ще се вземат локално, на общинско и областно ниво.

В някои области може да се случи така, че въобще да не се затварят през цялата учебна година.“

„45% от директорите са ваксинирани и 35% от учителите, което е доста голям процент“, изтъкна още училищният директор. По думите му към тях се прибавя голям брой преподаватели, прекарали коронавируса.

Доброволци и зам.-министър агитират в София за ваксиниране срещу Covid-19

„Така че процентът на ваксинираните и на изкаралите заразата е близо 70. Всичко, което е трябвало да се каже, вече е казано. Прекаляването както с агитацията за ваксиниране, така и с агитацията за неваксиниране, която се прави неформално, носи вреди. Всеки учител трябва да избере сам за себе си според здравословното си състояние дали да се ваксинира или не. Той знае най-добре. Вече всеки е с някакво мнение по въпроса и много трудно можеш да го убедиш“, подчерта Асен Александров.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51