Фамилното пчеларство започва преди 24 години със седем пчелни семейства. За да си пчелар днес, трябва да си мазохист, казва Теодор Костов. Без любов към пчелите не става, споделя сестра му Елена. Иска й се редът в кошерите да го има и при нас, хората.
„Започнах да обичам пчелите преди 4 години, когато за първи път дойдох да помагам на семейството си“, разказва тя.
При пчелите има ред – пчела работничка, „стражари“, търтеи. Всяка пчела има задължения и този ред не се нарушава, подчертава Елена Костова.
„Много има да учат българските политици от пчелите. Има какво да научат. Когато отвориш кошера, няма спряла пчела. Те работят денонощно. Като се приберат от паша вечер, продължава работата в кошера. Чуваш жуженето на пчеличките в кошера. Уникално е на място да го изпиташ. Няма как да обичаш нещо, ако не си се докоснал до него.“
За разлика от човешкия свят, търтеите в пчелните кошери са полезни. Интересно е това, че пчелите сменят царицата-майка, когато спре да ръководи кошера правилно. Наблюдава се и приемственост – нещо непознато за нашите географски ширини.
„Пчелите сами решават кога трябва да си отгледат нова майка. Смяната на пчелата-майка става не днеска махаме старата майка и слагаме нова. Това е т.нар. самосмяна – пчелите усещат кога вече майката не е достатъчно добра, за да поддържа семейството в брой, какъвто трябва да е. Правят едни специални килийки – маточни килийки, принуждават пчелата да снесе яйце в тези маточни килийки и оттам нататък започва отглеждането на това яйце по специален начин“, описва част от смяната на властта Теодор Костов.
Има период, в който в семейството работят и двете майки – старата и новата, уточнява той.
„В момента, в който младата майка заработи добре – започне да снася, тогава пчелите убиват старата майка.“
Разбира се, не всичко е по мед и масло при пчеларите. Като че ли проблемите в годините си остават едни и същи - пръсканията с препарати за растителна защита, бюрокрацията и бумащината, изкупната цена на меда.
„Докато нарасне стопанството за тия 24 години сме видели много цени. При цена преди 20 години 3 лева на килограм мед, тогава тая цена беше много висока предвид какво е можело да се купи с 3 лева. Миналата година, 2020-а, цената на меда се срина отново почти до 3.20 – 3.40 – 3.60. Съпоставена цената с тази отпреди 18 години е почти катастрофално ниска“, коментира пчеларят.
Основния проблем за българския пчелар Теодор Костов формулира категорично – внос на мед от страни извън Европейския съюз.
„В ЕС цените са други. Няма как европейски мед да влиза на ниска цена в България и после да се предлага като български.“
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимки: Незабравка КироваАсоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..