Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владислав Миланов: В някои законопроекти има притесняващи неща

Доц. Владислав Миланов
Снимка: Личен архив

"Идеята за книгата "Право, правопис и правоговор" се роди преди 10 години, когато с мои студенти юристи започнахме да анализираме българското законодателство и закон след закон си отбелязвахме допуснатите отклонения от книжовно-езиковите правописни и пунктуационни норми. Тогава видяхме, че има законопроекти, в които има притесняващи греши, които мои уважавани професори в Катедрата по български език отнасяха към грешките, допускани от идеално слаб ученик. Тук не говорим за статистическа и техническа грешка, говорим за елементарни правописни грешки, които в един официален документ, какъвто е законът, не бива да бъдат допускани. Открихме двусмислици, противоречия, които показват, че ако нямаш отношение към думите, с които правиш един закон, не можеш да направиш добър закон“, каза за БНР доцент Владислав Миланов, преподавател в Софийския университет "Свети Климент Охридски". Личен архив

Доцент Владислав Миланов и Татяна Жилова са съавтори на книгата "Право, правопис и правоговор".

Той заяви, че писмената култура на хората, които пишат законопроекти, трябва да бъде на високо равнище и да отговаря на институционалната ангажираност на текстовете, които създават.

"Вероятно ние не си даваме сметка, че идват поколения, които работят с по-малко текстове, които имат по-малко изградени умения да създават текст и то толкова специфичен текст, какъвто е един законопроект и закон. Затова, ако хората, които създават законите, не разберат навреме, че непознавайки законите на българския език, нямат право да създават какъвто и да било закон, ще бъде много тъжно не само за законодателството, а и за нас като нация", допълни доц. Миланов.

Той заяви, че няма по-лоша комбинация от слаба политическа култура и слаба езикова култура:

"Големият проблем е в това, че българските политици не говорят точно, ясно, искрено и няма покритие между това, което говорят и действителността".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17