Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Планират възобновяване на хуманитарната помощ за Афганистан

Световна здравна организация

Световната здравна организация и Световната програма по прехраната планират възобновяване на хуманитарната помощ за Афганистан в близките дни като търсят алтернативи на кабулското летище.

Сушата, бойните действия и сривът на администрацията доведоха до сериозна заплаха от глад за милиони афганистанци, констатират от Световната програма по прехраната.

Хаосът на международното летище в Кабул при масовата евакуация от последните дни и вчерашния терористичен атентат, означава, че то ще е неизползваемо за хуманитарните доставки поне още една седмица, а лекарствата в страната ще се изчерпат до дни, предупредиха от СЗО.

Организацията се надява на помощта на Пакистан, който чрез местните си контакти да уреди отварянето на летището в северния град Мазар-и-Шариф. От ООН се надяват да използват и летището в южния град Кандахар, поне докато кабулското летище стане използваемо.

Президентът на САЩ Джо Байдън потвърди снощи, че американските войски ще напуснат на 31 август. При липсата на действащо управление на полетите, Държавният департамент преговаря с талибаните за алтернативни възможности. Няколко държави са изразили готовност да окажат техническа подкрепа. Сред тях е Турция, но след атентата тя настоява за охрана от турски войски - условие, неприемливо за талибаните. Според телевизия "Ал Джазира", талибаните ще се обърнат за помощ към Катар.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кипърският архиепископ Георгиос

Архиепископът на Кипър обяви програма за финансова подкрепа на семейства с три деца

Архиепископът на Кипър Георгиос обяви програма за финансова подкрепа на семейства с три деца. Така влиятелната Църква на Кипър се включва в борбата с демографската криза, която е сериозно предизвикателство пред страната. Помощта на архиепископията се дава за деца, родени след 1 януари 2025 г. като трето или следващо дете в семейството...

публикувано на 16.11.25 в 04:10

Социалното министерство предлага промени в Наредбата за структурата и организацията на работната заплата

Заради въвеждането на еврото у нас от 1 януари догодина социалното министерство предлага промени в Наредбата за структурата и организацията на работната заплата и в други подзаконови нормативни документи.  В Наредбата за структурата на работната заплата е регламентирано заплащането на всеки отработен час нощен труд между 22 ч. и 6 ч. То не може да..

публикувано на 16.11.25 в 04:09

Четиресет процента от младите жени в САЩ биха искали да напуснат страната

Четиресет процента от младите жени в САЩ биха искали да напуснат страната завинаги, но едва 19% от младите мъже биха се решили да направят това. От 2007 г., когато  социологическата агенция "Галъп" започна да прави тези проучвания в световен мащаб, досега никоя друга страна не е регистрирала разлика от 20 или повече пункта между по-младите мъже и жени..

публикувано на 16.11.25 в 02:33

Сапарева баня обяви търг за сметосъбиране и транспортиране на битови отпадъци

Общината в Сапарева баня обяви търг за сметосъбиране и транспортиране на битови отпадъци, като заложеният ресурс за целта е 1,5 млн. лв. за една година. Оферти ще могат да се подават до 12 декември. Събраните отпадъци се транспортират до депото във Филиповци, като годишно разходите по това перо достигат 3 млн. лева.  По график сметоизвозването в..

публикувано на 16.11.25 в 02:18

Заради политиката на Доналд Тръмп канадците все по-рядко посещават САЩ

От началото на годината до сега продължават да намаляват канадските посещения в САЩ, като канадците бойкотират политиката на американския президент Доналд Тръмп. Пътуванията със самолет от Канада до САЩ са намалели с 24%, а тези с автомобили - с повече от 30 на сто в сравнение със същия период на миналата година. От януари насам след обтегнатите..

публикувано на 16.11.25 в 01:59
Бенямин Нетаняху и Владимир Путин

Путин и Нетаняху са обсъдили по телефона обстановката в Близкия изток

Руският президент Владимир Путин и израелският премиер Бенямин Нетаняху са обсъдили по телефона обстановката в Близкия изток. Това съобщиха ТАСС и Ройтерс, като се позоваха на пресслужбата на Кремъл. "Имаше задълбочен обмен на мнения за положението в Близкия изток, включително събитията в ивицата Газа в контекста на прилагането на споразумението за..

публикувано на 16.11.25 в 01:18

Стармър под натиск да се намеси в ескалиращия спор между Тръмп и Би Би Си

Британският премиер Киър Стармър беше призован да се намеси в спора между Доналд Тръмп и Би Би Си, след като американският президент засили заплахите си да съди корпорацията.  В разговор с репортери на борда на Air Force One в петък вечерта, Доналд Тръмп заяви, че ще съди корпорацията за „между 1 и 5 милиарда долара вероятно някъде следващата седмица“,..

публикувано на 15.11.25 в 23:00