Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

40-и национален събор на народното творчество "От Тимок до Вит" в село Черни Вит

В тетевенското село Черни Вит днес ще бъде открит 40-ият национален събор на народното творчество "От Тимок до Вит".

Организатори на събитието са кметството на селото, местните читалище и училище  - със съдействието на община Тетевен.

Съборът има конкурсен характер и се провежда в 8 категории и 3 възрастови групи. На сцената ще излязат изпълнители от 85  населени места от цялата страна, поясни кметът на Черни Вит Цветослава Христова.

"Целта на събора е издирване, опазване, популяризиране и съхранение на фолклорното ни богатство. Съборът има конкурсен характер. Ще участват фолклорни състави, инструментални групи, индивидуални изпълнители, инструменталисти, певци, танцьори, групи за народни обичаи и разказвачи, представящи автентичен и обработен фолклор".

Съборът за народното творчество от Тимок до Вита се провежда в 8 категории в три възрастови групи – до 12 години, от 13 до 18  и над 18 години.

Участниците ще бъдат оценявани от  професионално тричленно жури – председател доцент д-р Веселка Тончева, която е етномузиколог в Института за етнология и фолклористика в Етнографския музей в Българската академия на науките и Николай Борисов, диригент на оркестъра на Северняшкия ансамбъл и Мартин Мочков хореограф-постановчик на Северняшкия ансамбъл в Плевен.

В продължение на два дни Балканът над Тетевенското село Черни Вит ще бъде огласян от български фолклор. Съборът е проведен за първи път на 4 април 1981 година.

В същата година в края на месец август се направи втори концерт на лауреатите, които се върнаха от събора със 7-8 медала. Изпълкомът на Община Тетевен взема решение и го повишава в ранг на общински събор. След 1986 година беше домакин на окръжния преглед за петия събор народното творчество в Копривщица. Имаше повече от 2500 присъстващи от целия окръг“, разказа един от създателите му Райко Райков, тогавашен кмет на Черни Вит

С най-голям принос за развитието на събора на народното творчество в село Черни Вит е народният певец Марин Иванов, който два мандата е бил кмет на селото.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лисица във ферма за кожи в Полша през 2019 г.

ЕОБХ: Фермите за кожи не могат да гарантират хуманно отношение към животните

Не е възможно да бъдат ограничени сериозни проблеми, свързани с отглеждането на животни във ферми за кожи. Това обяви Европейският орган за безопасност на храните ( ЕОБХ ) в научно становище , публикувано по-рано тази седмица. Не е възможно да бъде гарантирано хуманното отношение към животните във фермите за кожи, сочат изводите от научното становище на..

публикувано на 03.08.25 в 22:12

В Италия влизат в сила задължителни проверки на незабавните банкови преводи

От есента в Италия влизат в сила задължителни проверки от страна на банките на незабавните банкови преводи. Целта е да се избегнат грешки относно получателя на този вид банкови преводи. Италианската банкова асоциация (ABI) уточнява, че когато трябва да се извърши дори стандартен банков превод, банката ще уведомява клиента: дали въведените данни..

публикувано на 03.08.25 в 20:34

Горещините не подминават и Северна Европа

Северните страни от скандинавския регион преживявяват "безпрецедентна" гореща вълна, пише "Гардиън". Учени отчитат най-дълга поредица от дни с температури над 30 °C в региона от последните 60 години.  Хладният скандинавски климат е подложен на "безпрецедентна" гореща вълна, засилена и удължена от замърсяването с въглерод, причинено от човешката..

публикувано на 03.08.25 в 20:29

Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание

Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание заради нарастващата употреба на климатици. Рекордни температури доведоха и до временно спиране на електроцентрали, пише "Файненшъл Таймс" (FT).  Испания в очакване на нова гореща вълна Юни беше най-горещият месец в историята на Западна Европа, като доведе до повишена..

публикувано на 03.08.25 в 20:12

FT: Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г.

Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г., пише "Файненшъл Таймс" (FT). Акциите на най-големите банки в Европа са изкачиха до най-високите си стойности след световната финансова криза, като рязкото покачване на дългосрочните лихвени проценти е тласнало печалбите нагоре. Въпреки че банковите акции рязко паднаха в петък, след..

публикувано на 03.08.25 в 19:40

Възстановено е движението по пътя София - Варна край Боаза, където пламна пожар

Възстановено е движението на пътя София - Варна при пътния възел Боаза в Ловешко, където по-рано пламнаха сухи треви и храсти. Заради пожар е затворен пътят София - Варна Екипи огнеборци остават на място, за да доугасят отделни огнища на локализирания пожар. Пожарът към момента е овладян, в гасенето са се включили общо четири пожарни екипа,..

публикувано на 03.08.25 в 19:31

Съдът спря предварителното изпълнение за прекратяване процедурата за избор на директор на БНТ

Административният съд – София област отмени като незаконосъобразно разпореждане на Съвета за електронни медии (СЕМ) от 15 юли за допускане на предварително изпълнение на решението на СЕМ за прекратяване на процедурата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ). Това се посочва в определението на съда от 1 август, като от..

публикувано на 03.08.25 в 19:18