Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ атакуват с дрон цели на "Ислямска държава" в Афганистан

Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Съединените щати атакуваха с безпилотен самолет цели на групировката "Ислямска държава" в Афганистан. Нападението с дрон идва, след като атентатор се взриви на летището в Кабул в четвъртък и отне живота на 13 американски военни, и във финалната фаза на евакуациите от страната. Тоня Димитрова с подробностите. 
Американската безпилотна атака е била насочена срещу органиатор на операциите на джихадистката група в източен Афганистан. Според Пентагона целта е ликвидирана. От Белия дом говорителят на президента Джо Байдън Джен Псаки заяви, че е вероятна нова атака през следващите дни.
"Това, което мога да кажа е, че екипът ни по национална сигурност се срещна с президента тази сутрин и предупреди за възможа още една терористична атака в Кабул. Взети са максимални мерки за защита на летището в Кабул и околността."
Говорителят на талибаните Билал Карими написа в Туитър, че бойци на движението вече контролират част от летището в афганистанската столица. Информацията беше отречена от говорителя на Пентагона - Джо Кърби. 
Американските военнослужещи, контролиращи евакуациите са принудени да си сътрудничат с талибаните, за да се предотврати повторение на самоубийственото нападение по-рано тази седмица. Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че талибаните са предложили на Анкара те да се грижи за сигурността на терминала, а Турция да ръководи логистичните операции. ООН се подготвя за най-лошия сценарий за половин милион и повече афганистански бежанци до края на годината. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Великобритания: ЕС премахва тарифите върху стоманата в рамките на квотната система

Великобритания заяви, че Европейският съюз ще премахне от петък тарифите върху ключови продукти от стомана в рамките на квотна система, като част от рестартиране на връзките и неотдавнашно споразумение за облекчаване на търговските бариери между двете страни, съобщи Ройтерс. През май Великобритания се съгласи на най-значителното рестартиране..

публикувано на 01.08.25 в 16:21

Няма пряка опасност за живота за нито един от ранените при ПТП в Прохода на републиката

Няма пряка опасност за живота за нито един от десетимата ранени при катастрофата тази сутрин край село Мишеморков хан в Прохода на републиката, където се удариха два румънски и един български автомобил. Румънски гражданин и дете предстои да бъдат транспортирани до северната ни съседка с хеликоптер.  Положителна проба за наркотици на единия от..

публикувано на 01.08.25 в 16:17

В Нови Сад отбелязаха 9 месеца от трагедията на гарата

Граждани в Нови Сад отбелязаха днес девет месеца от срутването на козирката на гарата в северния сръбски град, което стана причина за смъртта на 16 души, съобщи агенция Бета, цитирана от БТА. На няколко големи кръстовища в града събралите се запазиха 16 минути мълчание точно в 11:52 часа местно време (12:52 бълг. време), когато рухна бетонната..

публикувано на 01.08.25 в 16:14

"Килим фест" - 1000 автентични образци грейват по полята на Габровския Балкан

Отправяме се към Габровския Предбалкан, където стотици стари български килими грейват по полята . Тридневното изложение на открито в живописното село Иглика започва днес - 01.08 и продължава до неделя, за да даде шанс на широката аудитория да се наслади на образци от всички килимарски школи у нас и да проследи вековните традиции в това..

публикувано на 01.08.25 в 15:50
Рампата пред МОЛ-а в Плевен

Проверки в Плевен на електрическите инвалидни рампи при търговските обекти

Властите в Плeвен започват проверки на състоянието на електрическите инвалидни рампи вътре и пред търговските обекти в града. Те са разпоредени от заместник-кмета на общината Калоян Къдрийски. В 7-дневен срок комисията трябва да установи техническото състояние на електрическите инвалидни рампи, както и съответствието им с..

публикувано на 01.08.25 в 15:39

СДВР има яснота за около 80% от локалите

Столичната полиция има яснота за около 80% от малолетните и непълнолетни младежи, които извършват противообществени деяния в София, известни като "локали".  Това посочва министърът на вътрешните работи Даниел Митов в отговор на депутатски въпрос, публикуван на сайта на Народното събрание, зададен от народния представител Николай Радулов от МЕЧ...

публикувано на 01.08.25 в 15:29
Американският президент Доналд Тръмп.

Камбоджа ще номинира Доналд Тръмп за Нобелова награда за мир

Камбоджа ще номинира американския президент Доналд Тръмп за Нобелова награда за мир, съобщи премиерът Сун Чантол, цитиран от Ройтерс. Американският държавен глава ще бъде номиниран за пряката му намеса за постигане на споразумение за прекратяване на огъня между Камбоджа и Тайланд.  Тайланд и Камбоджа се споразумяха за "незабавно и..

публикувано на 01.08.25 в 15:22