Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колона, посветена на император Троян Деций, е открита край Троян

Крепостта "Состра"
Снимка: Пламен Христов

Колона, посветена на римския император Троян Деций, са открили археолозите при разкопките на крепостта Состра край Троян това лято. Екипът ръководен от проф. Иван Христов от Националния исторически музей са открили и множество монети.

Колоната е открита при проучването на най-ранната стена на крепостта от крея на първи и началото на втори век, поясни професор Иван Христов, ръководител на археологическата експедициите на Состра.

„Това е втората милиарна колона открита на място, инсито, както казваме ние, пред главната порта на кастела. На тази милиарна колона, която ви изглежда като едно безобидно парче камък е изписана  много история. Върху 13 реда надпис на латински научаваме, че местния гарнизон на крепостта Состра са почели  император Траян Деций.“

Проф. Христов допълни, че при разкопките са открити и множество монети, с които ще бъде обогатен фонда на музея на занаятите в Троян.

„Над 80 бронзови , сребърни монети, накити. Като част от най-новата придобивка на местния музей са една колективна  находка от 77  бронзови монети ,отсечени от градските управи, тук на Балканите.

В крайна сметка може и купища злато да докараме тук, но когато има буквички, написаната история дава много по-ценни сведения, отколкото  купчината скъпи брошки, накити и златни монети.“

Проучванията на крепостта ще продължат и следващото лято.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕС и САЩ се договориха за митата

Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15% за всички стоки. Това обяви американският президент Доналд Тръмп след среща с председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в курорта Търнбъри в Шотландия.  До спешните разговори се стигна, след като Тръмп определи 30 процентни мита от 1 август за всички стоки от ЕС. И..

публикувано на 27.07.25 в 21:13

Пожарът в Пирин превзе над 6000 декара, но не застрашава населените места

Пожарът в Пирин продължава да се разраства в североизточна посока към Кресна, но опасност за населените места и домовете на хората към момента няма. Локализиран е другият пожар, който избухна следобед на територията на община Симитли. Няколко вили и земеделски сгради в крайната махала на града "Дрънкалица" изгоряха. : Над 5000 декара горска..

публикувано на 27.07.25 в 21:07

Националният съвет на БСП прие отчетите за дейността на ръководените от левицата министерства

Националният съвет на БСП прие отчетите за дейността на ръководените от левицата министерства, както и за дейността на народните представители от коалицията.    32 законопроекта, 120 въпроса към изпълнителната власт, 86 предложения между първо и второ четене на закони, 68 от които са били приети - така изглежда в числа отчета на депутатите от..

публикувано на 27.07.25 в 21:00

Пожар в РСМ близо до границата с България

Екип кюстендилски пожарникари е изпратен на границата със Северна Македония заради пожар при съседите, който е в близост до нашата територия, съобщиха от Областната дирекция на полицията. Пожарът е установен от частната наблюдателна кула в с. Еремия, която е на самата граница.  Информацията на пожара в Северна Македония беше, че е много близо до..

публикувано на 27.07.25 в 19:58
обеля метро

Заради пожар е спряно е движението на 2 автобуса, обслужващи метростанция "Обеля"

Поради възникнал пожар временно е спряно автобусното движение в участъка на бул. "Панчо Владигеров" и ул. "Обелско шосе", двупосочно на линии 31 и 81. Автобусите ще се отклоняват по обходни маршрути. Към момента Метростанция "Обеля" се обслужва само от автобусна линия 81. Освен това, поради пожар по ул. София, между Банкя и квартал..

публикувано на 27.07.25 в 19:50
Румен Радев

Президентът за липсата на нова техника за гасене по въздуха: Безхаберие и снишаване

"Утре нашите ВВС ще разполагат само с 1, максимум 2 "Кугар"- а и един "Ми-17". Докато дойдат тези всичките, нашите села, много от тях, изгоряха.  Искам да напомня, че миналата година, точно по това време, парламентът прие решение, с което задължи Министерския съвет да закупи специализирана техника за пожарогасене по въздуха. Оттогава досега -..

публикувано на 27.07.25 в 19:42

Главния път София - Варна - временно затворен заради пожар

Пожар във Великотърновско затвори главния път София - Варна.  Запалили са се сухи треви край Ново село.  Екипи на "Пътна полиция" затвориха участъка при разклона за село Добромирка.  В посока Варна автомобилите се пренасочват през Бяла черква - Михалци - Мусина. В посока София обходът е през Пушевски кантон.  На място има и противопожарни екипи...

публикувано на 27.07.25 в 19:40