За мен Митко е "Икар" във фотографията. Само, че неговите криле не са от пера, а неговите крила са неговият дрон. Той снима с този дрон. Митко е пътешественик. Той е откривател на светове, той е от типа на хвърчащите хора, поетично описани от Валери Петров. Той лети високо, отвисоко гледа на света и не влиза в днебнодневието. Той гледа отгоре и се наслаждава на всичко това, което вижда. Наслаждава се на нашата изключителна планета, която е най-красива във Вселената", каза за БНР кураторът на изложбата Елена Филипчева.
Тя подчерта, че е трудно да намери фотографи, които да я вдъхновят, винаги търси нещо различно:
"Митко е много различен от всички останали. Това беше предизвикателството да работим заедно и да осъществим тази изложба с нечовешки поглед", допълни Филичева.
Професор Георги Лозанов заяви, че творчеството на Димитър Караниколов е визуален феномен и е "свързано със желанието на човека да преодолява собствените си граници и във времето, и в пространството“
"И когато успее да види себе си извън тези граници разбира повече себе си отколкото, когато стои при себе си. В този смисъл тази изложба носи особено поетично познание за нашия човешки свят, видян малко от космоса, отгоре. Аз даже го свързвам с Малкия Принц“.
По думите му изложбата е естетска и е направена за удоволствие на очите.
"Тя има вътрешни дъна. Можеш да влезеш и да откриеш различни смисли в тях и това става с едно бавно гледане".
Авторът на изложбата Димитър Караниколов, заяви, че всички визуални изкуства са свързани, независимо дали става дума за фотографии, мода, дизайн, винаги става въпрос за композиция, цвят, светлина.
"Крачката между архитектура и фотография не е много голяма. Аз се занимавам с нещо много специфично, занимавам се с архитектурни визуализации, т.е. визуализирам как биха изглеждали сградите, след като се построят, което до голяма степен е фотография на бъдещи сгради. Представете си една снимка фотореалистична на сграда, която още не съществува и това е един вид виртуална фотография. Крачката от архитектура до фотография е много малка".
Името на изложбата е измислено заедно от автора Димитър Караниколов и Елена Филипчева.
"Нейна беше идеята да положим кадрите на земята и те да се възприемат по същия начин, по който са снимани от въздуха и съвсем умишлено избрахме кадри, в които има много малко човешко присъствие, вижда се лодка, път вълна, които подсказват за мащаба на кадрите. Умишлено избегнахме кадрите, в които се вижда човешка намеса върху природата".
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..