За мен Митко е "Икар" във фотографията. Само, че неговите криле не са от пера, а неговите крила са неговият дрон. Той снима с този дрон. Митко е пътешественик. Той е откривател на светове, той е от типа на хвърчащите хора, поетично описани от Валери Петров. Той лети високо, отвисоко гледа на света и не влиза в днебнодневието. Той гледа отгоре и се наслаждава на всичко това, което вижда. Наслаждава се на нашата изключителна планета, която е най-красива във Вселената", каза за БНР кураторът на изложбата Елена Филипчева.
Тя подчерта, че е трудно да намери фотографи, които да я вдъхновят, винаги търси нещо различно:
"Митко е много различен от всички останали. Това беше предизвикателството да работим заедно и да осъществим тази изложба с нечовешки поглед", допълни Филичева.
Професор Георги Лозанов заяви, че творчеството на Димитър Караниколов е визуален феномен и е "свързано със желанието на човека да преодолява собствените си граници и във времето, и в пространството“
"И когато успее да види себе си извън тези граници разбира повече себе си отколкото, когато стои при себе си. В този смисъл тази изложба носи особено поетично познание за нашия човешки свят, видян малко от космоса, отгоре. Аз даже го свързвам с Малкия Принц“.
По думите му изложбата е естетска и е направена за удоволствие на очите.
"Тя има вътрешни дъна. Можеш да влезеш и да откриеш различни смисли в тях и това става с едно бавно гледане".
Авторът на изложбата Димитър Караниколов, заяви, че всички визуални изкуства са свързани, независимо дали става дума за фотографии, мода, дизайн, винаги става въпрос за композиция, цвят, светлина.
"Крачката между архитектура и фотография не е много голяма. Аз се занимавам с нещо много специфично, занимавам се с архитектурни визуализации, т.е. визуализирам как биха изглеждали сградите, след като се построят, което до голяма степен е фотография на бъдещи сгради. Представете си една снимка фотореалистична на сграда, която още не съществува и това е един вид виртуална фотография. Крачката от архитектура до фотография е много малка".
Името на изложбата е измислено заедно от автора Димитър Караниколов и Елена Филипчева.
"Нейна беше идеята да положим кадрите на земята и те да се възприемат по същия начин, по който са снимани от въздуха и съвсем умишлено избрахме кадри, в които има много малко човешко присъствие, вижда се лодка, път вълна, които подсказват за мащаба на кадрите. Умишлено избегнахме кадрите, в които се вижда човешка намеса върху природата".
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
Главният вход на столичното 24-о средно училище "Пейо Яворов" в кв. "Хаджи Димитър" беше зазидан, а причина за това се смята отстоянието от казино,..