Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Единственият клуб на приемния родител е създаден във Велико Търново

Атанаска Стоянова е щастлива приемна баба и се гордее с шестте си приемни момчета.

Албена Добрева и Атанаска Стоянова
Снимка: Здравка Маслянкова


Единственият клуб на приемния родител е създаден във Велико Търново ще отбележи на 10 септември третата година от създаването си.

Приемни родители от община Велико Търново се обединиха и си имат своето място, което им създаде преди три години Албена Добрева, ръководител на Центъра за обществена подкрепа към SOS детски селища, и си направиха Клуб на приемния родител:

Освен първи е и последен, единствен, все още. Стартирахме на 10 септември 2018 година със 17 родители и едно бебе, което „удари“ звънеца, както в Народното събрание, за да открие първия в страната ни клуб на приемните родители. Да се съберат, да си поговорят, да имат нещо като група за взаимопомощ, да имат обратна връзка как се справям, защото работата на приемния родител е много страшна работа. Да поемеш дете, което е изоставено или което е в сериозен риск, е нещо изключително отговорно. Там се иска не само професионализъм, иска се и сърце“, каза за БНР Албена Добрева.

С огромно сърце на приемната грижа се е посветила 62-годишната Атанаска Стоянова от Дебелец:

14-а година съм приемен родител. Шесто детенце имам настанено от съвсем скоро. Изживях една трагедия и моята дъщеричка ми каза: „Мамо, иди в детския дом в Дебелец, вземи едно детенце по Коледа да не си самичка“. Те са птички, отлитат децата. Аз отидох, но ми казаха, че не може. Казаха ми, че имам опция да изкарам курс. Много дълга процедура беше - година и половина. Първото приемно детенце го осинових. Имам вече един ей такъв огромен тийнейджър на 17 години и всички ни крепят“. 

Атанаска Стоянова казва за себе си, че е щастлива приемна баба и се гордее с шестте си приемни момчета. За последното, което след няколко дена ще навърши две години, разказва с много обич и споделя, че продължава да поддържа контакти и с останалите си приемни синове:

Много слънчево дете, винаги с усмивка, храни се добре. Поплаква, не може да не заплаче. Най-много ме притеснява, че ми казва мама. Аз казвам не съм мама, баба съм, и той: „Ма-ба“, да има и от двете срички"

По думите й разделите с децата са много тежки.

"Предното беше голямо момченце, изпратих го през юли, първо на гости и после в семейството. Той 5 години беше тук, учихме, писахме, той беше много изостанал, но наваксахме. Чувам се с всички, тъжно е. Всички ми казват баба. Аз нямам име за тях, аз съм баба. Винаги като тръгват, аз казвам и на моите деца, че сякаш част от моето сърце тръгва с тях, винаги. Сърцето ми е голямо, има за всички, докато мога да стъпвам здраво на земята“.

Не всичко е по мед и масло при приемните родители и грижата за децата, но има помощ, споделя приемната баба Атанаска Стоянова:

Най-трудно е, когато имат изоставане, когато трябва лекар, с всичко се оправяш сам и ако няма кой да помогне - един център в Търново, който страшно много ми помага. Това са SOS детски селища, психолог, учител. Идваха вкъщи, ходихме с тях, те бяха с нас, подкрепяха ни. Той плачеше като се разделяхме с мама и тате и аз да го утеша, а психоложката ми каза: „Нека поплаче, има нужда“. Аз поплаквам за всичко, баба ревла съм. Плача за хубаво и за лошо, и най-много за дечицата, ако не мога да ги чуя. Едно от дечицата ми е в Германия, по-рядко се чуваме и ми казва - аз трябва още малко да порасна и да дойда при теб“.

Клубът на приемния родител във Велико Търново е нов вид подкрепа, различен и нестандартен, казва неговият основател Албена Добрева:

Заживяхме с техните проблеми. Експертите, които бяхме осигурили - Весела Банова, психотерапевтът Саша Димова, сексологът д-р Иванина Анчева, психологът д-р Иван Стоянов, се докосваха до проблемите на хората в клуба и оставяха там сърцата си. Приемните родители са изключително готови да питат и да искат да учат още неща, защото няма учебник как се става приемен родител, няма диплом, който да ти казва ти си завършил образование за приемен родител. Има едно безкрайно учене, дълъг период, трудности денем и нощем, дете с температура, дете, което плаче и иска майка си, или дете, което не знае коя е майка му и припознава теб за неговата майка, изобщо палитра от емоции“. 

За уроците на приемното родителство Атанаска Стоянова казва:

От мъничките дечица, от приемните, съм се научила на търпение. Просто започнах по-бавно да правя всичко, да се оглеждам да не пропусна нещо. Много любов искат. Без любов нищо не става. Гушкаш ги, милваш ги, говориш им, учиш ги да говорят, да се хранят, да се къпят, на всичко".

Тя подчерта , че не е избрала да бъде приемен родител заради заплащането.

"Тези пари са нищо, защото 24 часа си на работа, нямаш почивен ден, отговорен си за много. На мен специално тази заплата не ми стига, аз съм и пенсионерка, децата много ми помагат, едното ми дете е в Швейцария, пращат ми пари от там, иначе няма да се справя. Имам една позната, която е приемен родител, и казва: „Ще им дам парите и детето да видим как ще се справят за един месец?“. Не е толкова за парите, любов трябва“. 

Не само приемните деца имат нужда от грижа и подкрепа, а и приемните родители, и я получават в своя клуб:

Всеки си казва за детенцето, казва си какво става. Има кой да ни подкрепи, има кой да ни помогне. И всички са толкова различни, едно с едно еднакви няма. И петте си пръста на двете ръце да допреш, пак не са еднакви. Чуваш от единия родител едно, от другия - друго. Там хората са прекрасни. Винаги едно рамо 24 часа, може да се разчита на тях. И ако има още такива, ще бъде прекрасно“, казва приемната майка Атанаска Стоянова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34
Димитър Пишев

Актьорът Димитър Пишев: Ние сме кукли в ръцете на недобронамерени кукловоди

"В кукления театър куклите оживяват. Как оживяват? Чрез кукловодите." Това казва пред БНР Димитър Пишев, професионален куклен актьор и кукловод от Русе.  " Искаме или не, ние сме кукли , но за съжаление, в ръцете на недобронамерени кукловоди." Пишев изтъква, че в кукления театър е необходимо взаимно уважение и обич между куклата и..

публикувано на 27.10.24 в 09:13
Сузан Генова и Лидия Витанова (от ляво на дясно)

Лидия и Сузан - две майки за повече грижа за децата с редки и злокачествени заболявания

Срещнаме ви с две жени, докоснати по най-силния начин от болката. Те са майки, чули за децата си диагнози на нелечими заболявания . Емоционално са преминали през целия спектър на болката, а физически са направили всичко възможно да се справят с последствията от нея. Оцеляли са в болката.  Може би са я приели, може би са я разбрали и затова..

публикувано на 23.10.24 в 12:11
 Отец Стилиян Табаков

Отец Стилиян Табаков и отец Алеко за поклонническите центрове у нас

Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО. Ивановските скални църкви..

публикувано на 21.10.24 в 15:00
Ангел Ангелов

Ангел Ангелов за добрата прическа от България до Щатите

В 57-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е фризьорът Ангел Ангелов , който от 11 години живее и работи в Америка. В древен Рим прическата показвала богатството и мястото на хората в обществото . Сложните прически били за богатите, а естествените  и семплите  - за бедните. Казват, че фризьорската професия  води началото..

публикувано на 21.10.24 в 13:00
Елена Петкова

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе. Екипът предоставя социални услуги и е в основата на усилията за деинституционализация на децата в България. Малко известен факт е, че след случая "Могилино", разкрит от британската телевизия ВВС, точно тези хора поеха грижата за децата от този социален дом. Една от най-големите..

публикувано на 20.10.24 в 08:01