Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сливен има и едно местно достижение – въжената линия

Снимката е илюстративна

Гордостта на сливналии са „Сините камъни“, чистият въздух на Карандила и чувството за свобода, когато човек се качи в планината. Но - към природното бижу на Сливен има и едно местно достижение – въжената линия, която пресича острите зъбери на Балкана и стига до върха. В далечната 1974 година съоръжението е направено с много труд положен от почти цялото население на града. От градежа му до наши дни се носят какви ли не легенди за лифта – от бялата седалка до пропастта, монтирането на стълбовете, броят на седалките, изгубените джапанки, шапки, ръкавици, а напоследък и телефони.

Сливенският лифт за тези, които го виждат за  първи път изглежда малко стряскащо – все пак това е съоръжение на 47 години, но пък поддържано в превъзходно техническо състояние. Дори нещо повече – предстои цялостна реиновация на съоръженията за няколко милиона лева.

Най-важната част от историята е строежът. Макар да се знае, че всичко е правено на ръка, то едни хеликоптери със стълбове прехвърчат в различните истории.

Не било хеликоптери, а танкове, ама не танкове, а БМП-та, така пише в книгата за строежа

Управителят на лифта е категоричен, че безопасността на всеки един пасажер е гарантирана, стига да не реши да прави нещо на своя глава.  

Има мистерии около лифта. Бялата седалка – естествено тя не е призрачна, която изплува в мъглата, а съвсем реална бяла седалка, за която се носят различни истории, но автентичната е една.  

След като изяснихме мистериите, нашият домакин описа накратко какво може да видят пасажерите, возейки се нагоре-надолу. 

Лифтът има и изненада - фотограф, прикрит на удобно място сред скалите, ви прави снимка за спомен, която ще ви чака на път за дома на долна станция.  

И докато ми разясняват всички изброени по-горе факти и истории, дойдоха и пътниците. Някои от тях се отказаха, а други смело излетяха към висините в компанията на орлите.  

И ако някой ден решите да видите „Сините камъни“ отблизо, то лифтът е най-бързият, най-евтиният, физически ненатоварващ и не на последно място - най-безопасен вариант за туризъм.  

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31