Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Силистра продължава конкурса за популярна песен „Дунавски звезди“

В Силистра се намира единствения паметник на песента

Конкурс за популярна песен „Дунавски звезди“
Снимка: Незабравка Кирова

И днес в Силистра продължава конкурсната програма на третото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Дунавски звезди“. А довечера ще бъдат обявени победителите в отделните възрастови групи.

Организатори на конкурса са Община Силистра и талантливият певец Йордан Марков.

Близо сто деца от цялата страна се явяват на музикалната сцена в крайдунавския град.

Една от основните  цели на проявата е развитие и подпомагане на творчески надарени деца и талантливи млади хора. Предвид обстоятелствата и настоящите мерки на здравните власти в България, цялото събитие се провежда в залата на Драматичен театър “Сава Доброплодни” град Силистра, при строг пропускателен режим и спазване на епидемиологичните мерки.

Трета година поред конкурсът се провежда на датите 9,10,11 септември - без значение в кой ден от седмицата се падат, разказа Йордан Марков. Певецът е родом от Силистра и с тази проява дава старт на празничната програма, посветена на Деня на Силистра - 14 септември.

"Доста са силни децата. Изключително големи таланти има в България.  Хубавото e, че има хора,  които ги подкрепят, включително и ние като организатори на този прохождащ конкурс с нашето трето издание тази година се утвърдихме като един от основните конкурси в цяла България, които се провеждат. Конкурсът вече е еталон за качество не само със съпътстващата програма, с организационната програма,  а и с качеството на  изпълнителите. Това означава, че те намират пристан за своите възможности на сцената в град Силистра“.

Конкурс за популярна песен „Дунавски звезди“   Снимка: Незабравка Кирова

Журито е в състав композиторът Светослав Лобошки, певците Деян Неделчев и Дивна и журналистът Николай Текелиев. Председател е неповторимата Петя Буюклиева, която не скри, че хубавата песен е спасение от коронавируса.

„Настроението е страхотно, забравихме за  коронавируса, с изключение на маските и спазването на дистанция, но между нас музиката циркулира с пълна сила.  Много таланти показаха своите прекрасни качества  и аз като председател на жури съм изключително щастлива, че Силистра е стълб на културата точно в тези трудни времена, че тук си сверяват часовника  много млади изпълнители, техните преподаватели и школи от цяла България и аз имам огромното желание да им помогна с каквото мога, защото моя специалитет са фестивалите. Както знаете навремето много фестивали съм обиколила, много пъти съм плакала и носила Гран при за България.

Според Йордан Марков всички имаме потребност животът  да продължи по някакъв начин, въпреки пандемията.

„Винаги съм бил оптимист и се надявам по-бързо да отмине този вируси, по-бързо да се намери  решение, да имаме възможност ние като артисти, изпълнители и творци да практикуваме своята професия, защото затова сме  учили,  затова живеем - за сцената, за публиката“.

Деян Неделчев сподели, че песента винаги ще надделява, на който и да било вирус.

„Без песен не може да се живее, ние винаги ще си пеем – дали навън, по улицата, дали вкъщи с вирус или без вирус, песента никога няма да умре“.

Румяна Вълчанова е музикален педагог в Силистра с 40 годишен стаж зад гърба си и смята, че един такъв конкурс може да бъде реален трамплин към успеха.

„Добрата песен гони вируса при всички случаи и това е радостта – песента,  това е здраве, тя е имунна система. Тя ще пребори нещата, в това съм убедена“.

Не е случайно, че в Силистра се намира единствения паметник на песента, че тук е било издадено първото музикално списание у нас, както и че тук са се провеждали и първите конкурси за хорово пеене.

Закриването на конкурса и награждаването на отличените таланти, последвани от Гала-концерт е тази вечер от 19 часа.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Казанджиев

90-годишнината на Васил Казанджиев увенчава есенните "Софийски музикални седмици"

На 30 септември в камерната зала "България" с концерт ще бъде отбелязана 90-годишнината от рождението на акад. Васил Казанджиев. В програмата ще прозвучат произведения на композитора в изпълнения на квартет "Фрош", пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, Анжела Маджарова - арфа и Виктор Теодосиев - валдхорна. Струнният квартет..

публикувано на 29.09.24 в 23:10
Стойка Миланова

Отиде си забележителната българска цигуларка Стойка Миланова

На 29 септември 2024 г. след дълго боледуване в Мадрид почина българската цигуларка с международна кариера Стойка Миланова. Това съобщиха от семейството й в нейния фейсбук профил. Стойка Миланова е родена на 5 август 1945 г. Започва да свири на цигулка на 4-годишна възраст. Неин преподавател е баща й - прочутият цигулков педагог проф. Трендафил Миланов...

публикувано на 29.09.24 в 22:47

Камерната музика на Рихард Щраус - акцент в програмата на "Камералия"

В събота, 21 септември, в София започна шестото издание на фестивала за камерна музика "Камералия".  То ще продължи до 9 октомври и включва общо пет концерта под надслов "Камерната музика като страст". Втората изява е на 24 септември в Софийската градска художествена галерия. Тя е на част от своеобразния диптих, с които фестивалът поставя акцент..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Художникът Юлиян Табаков с послание към децата чрез изложбата "Виждам те"

"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата?..

публикувано на 27.09.24 в 13:35

Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев показват "Спътници в живота"

Институтът за съвременно изкуство в София открива тази вечер изложбата "Спътници в историята" на Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев.  "Програмата, която озаглавихме тази година "Живот заедно", е част от проекта "Суперпозиции" 3, започнат от института преди 3 години. Всяка година се кани нов куратор, който предлага една тема", обясни пред БНР..

публикувано на 27.09.24 в 11:56

София е домакин на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври в София Тех Парк. В изложението ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автора, творящи в най-разнообразни художествени стилове. БНР е медиен..

публикувано на 27.09.24 в 10:30
FAKE PHOTO EXHIBITION

Елена Филипчева представя FAKE PHOTO EXHIBITION

Визуалният артист Елена Филипчева представя изложбата си FAKE PHOTO EXHIBITION в One Gallery.  "Съвременният разговор се води в посока фалшиви новини, фалшиви профили, фалшиви стоки, дори фалшиви хора. Не исках да заблуждавам зрителите за това какво ще видят. Исках те сами да изградят своята фабула и да интерпретират. Аз съм..

публикувано на 26.09.24 в 19:54