Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историческите събития от превземането на Плевен по време на Руско-турската война

Панорама „Плевенска епопея 1877“
Снимка: Латинка Светозарова

В Плевен отбелязват 144 години от Третия щурм за превземането на града по време на Руско-турската война. В знак  на признателност към жертвите е издигната костницата Скобелев парк музей.  Бойното поле остава известно с името  Мъртва долина.

Днес на хълма се издига единствената Панорама  у нас - "Плевенска епопея 1877".

"На 11 септември от три места  към Плевен започват атаки - това е сражението, в което се включват  румънски войски като при сегашното населено място Гривица Карол  I води 30 хилядна войска, която атакува Осман Паша и неговите войски. В централен участък се водят много сражения с руски  войски  - това е при позициите при сегашното населено място Рабишево, но там за съжаление битките не постигат успех. При третия опит Плевен да бъде щурмуван най-много успехи имат войниците под командването на генерал Скобелев и затова и местността на парк Скобелев в момента там, където се намира Плевенската панорама реално носи това име. Генерал Скобелев атакува с 13  хилядна войска двете османски укрепления Кованлък  и Иса-ага, постига успех,  но за съжаление няма как да задържи позициите, тъй като очакваната от него помощ не пристига. Така след 30 часа боеве Скобелев  е принуден да отстъпи“, каза за БНР историкът Богомил Стоев - един от младите историци в уникалната Панорама - Плевенска епопея 1877 година.

На място пристига генерал Едуард  Тотлебен.

"Идеята на Едуард Тотлебен е много различна. Той не атакува града,  както до момента се опитва.  Плевенската битка преминава към блокада, която постига успех и 45 дни по-късно Плевен е освободен, но това вече са боевете от 10 декември. Реално 11 септември остава паметен с това - със сраженията при сегашен парк Скобелев между Кованлък и Иса-ага  или отново тематиката на Плевенската епопея, защото всеки, който посети музея може да  види точно това сражение - да бъде част от него в основната зала на Панорамата, която пресъздава точно  боевете от 11  септември. Затова по традиция всяка година се прави панихида в чест на загиналите в памет на България“. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Голяма демонстрация в Атина срещу войната в Газа

Голяма демонстрация се провежда в Атина срещу войната в Газа. Гърци и палестинци протестират заедно. Демонстрацията е пред гръцкия парламент. Стотици са палестинците, които живеят в Гърция. Към тях се включиха неправителствени организации за защита на човешките права, много студенти, пенсионери и работнически и синдикални организации. Силно е..

публикувано на 21.05.25 в 21:55
Бенямин Нетаняху

Нетаняху обяви, че е готов на "временно прекратяване на огъня“ в Газа

Израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви, че е готов за "временно прекратяване на огъня“ в Газа, за да се осигури връщането на заложниците, държани от "Хамас" в анклава, предава АФП. 20 от заложниците със сигурност са живи, каза Нетаняху в изявление по телевизията. Нетаняху заяви още, че цялата Ивица Газа ще бъде под контрола на Израел до края..

публикувано на 21.05.25 в 21:22
Палестински деца бягат от израелски танк в бежанския лагер Дженин, на Западния бряг, 23 февруари 2025 г.

Редица страни от ЕС осъдиха действията на израелската армия спрямо дипломати на Западния бряг

ЕС и няколко европейски страни осъдиха действията на израелската армия заради предупредителни изстрели срещу дипломати в Западния бряг. Израел обяви, че дипломатите са се отклонили от одобрения маршрут на посещение, организирано от Палестинската автономна власт в Дженин. Палестинското външно министерство публикува видеоклип, на който се вижда как двама..

публикувано на 21.05.25 в 20:34

Полша е засякла подозрителен руски кораб в близост до кабел в Балтийско море

Полша е засякла подозрителна дейност от руски кораб от "сенчестия флот" в близост до кабел в Балтийско море. Кораб от така наречения руски "сенчест флот", обект на западни санкции, е извършил подозрителни маневри близо до електрически кабел, свързващ Полша и Швеция, заяви днес полският премиер Доналд Туск в социалната мрежа "Екс". "След..

публикувано на 21.05.25 в 19:59

Янка Такева получи почетното звание "Доктор хонорис кауза" на Югозападния университет в Благоевград

На тържествена церемония в Югозападния университет председателят на Синдиката на българските учители, Янка Такева, беше удостоена с почетното звание "Доктор хонорис кауза". Предложението за удостояване с почетното звание е на Факултета по педагогика и с единодушното решение на академичния съвет на университета. Председателят на СБУ Янка..

публикувано на 21.05.25 в 19:33

ЕП с процедура за сваляне имунитетите на Никола Минчев и още 4 евродепутати по искане на властите в Белгия

Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола съобщи, че е получила искане за сваляне на имунитета на 5-ма евродепутати, сред които и българският от "Обнови Европа" Никола Минчев.  "Политико": Белгийските власти искат имунитетите на няколко евродепутати, един от тях е Никола Минчев Мецола направи съобщението не в началото на..

публикувано на 21.05.25 в 19:29

Александра Затова е носител на "Гран при" на конкурса "Гена Димитрова“

В Плевен обявиха имената на наградените в Шестия международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова“. "Гран При" се присъжда на Александра Затова от Русия. В тазгодишното издание на конкурса участваха 55 изпълнители, представители на 12 държави. Наградата "Гран При" се присъжда на Александра Зотова (Русия). При мъжете не е..

публикувано на 21.05.25 в 19:27