Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Есенното издание на „София филм фест“ започва на 14 септември

Снимка: siff.bg

Есенното издание на „София филм фест“ започва във вторник – 14 септември. Юбилейният 25-ти международен филмов фестивал ще предложи на зрителите качествено кино и срещи на живо със специалните гости, които пристигат лично в София, за да представят своите филмови творби.

„Срещни киното!“ е мотото на есенното издание на „София филм фест“. До края на септември ще бъде показана компактна програма от световни филми, голяма част от които ще бъдат представени лично от техните автори.

Официалното откриване е на 14 септември на открито – на територията наSofia Summer Festв Южния парк до музея „Земята и хората“ с българската премиера на лентата „Брайтън 4“– най-новият филм на грузинския режисьорЛеван Когуашвили, който лично ще дойде в София, за да представят творбата. За първи път филмът беше показан тази година в Трайбека, където бе удостоен с три награди, между които и най-добър филм.

Същата вечер ще бъдат връчени две специални награди на „София филм фест“ – на унгарския режисьор Корнел Мундруцо, носител на наградата за най-добър филм от първия международен конкурс на София Филм Фест през 2003-та година, който пристига в София, за да представи най-новия си филм „Фрагменти от живота на една жена“, и на уважавания и обичан филмов критик Янко Терзиев.

Сред най-важните гости на есенното издание на „София филм фест“  е финландския режисьор Мика Каурисмаки, който ще получи Наградата на Софияна Столичната община за своя принос към изкуството на киното. Ретроспектива с негови филми вече започна в Дома на киното в петък, а по време на т.нар. „финландския уикенд“ на фестивала (18-19 септември) публиката ще има възможност да се срещне с легендарния режисьор, с най-новия му филм „Една спокойна нощ“, както и с Ева Путро, сценаристката на филма „Туве“, посветен на Туве Янсон, чиито детски книги са преведени на повече от 30 езика.

В есенната програма ще има и специални премиери на български документални филми. Сред тях са най-новият филм на Светослав Овчаров „Второто освобождение“ (17 септември, кино Люмиер) и „Съдбата на скитника“ на Ана Китанова (23 септември, Дом на киното).

Президентът на Международното жури на 25-ия „София филм фест“ Теодор Ушев ще бъде специален гост на есенното издание на фестивала, като лично ще представи селекция от свои късометражни творби, както и световноизвестните си филми „Сляпата Вайша“, който беше номиниран за Оскар и „Физика на тъгата“. Публиката ще има и среща с него в рубриката „София – Град на киното“ в Дома на киното в събота – 18 септември.

Програмата ще бъде допълнена от класически творби от специалните рубрики „25“ и „10“, сред които са филми на световноизвестни режисьори, носители на наградата на София, както и автори, представени за първи път в България в програмите на фестивала. Повечето от филмите ще бъдат съпроводени от специални видеообръщения от авторите им по случай юбилея на „София филм фест“. Сред тях са и трите серии на дигитално възстановения „Мера споредь мера“, който ще бъде представен за първи път в София като един филм от неговия автор Георги Дюлгеров.

Фестивалът включва и премиерите на няколко книги: „Солунският кинофестивал: История, предизвикателства и метаморфози“ на Гергана Дончева, специалното издание на „От камбанарията на вечността. Майстори на световното кино“ на Олга Маркова и сборникът „Актьорски откровения“, посветен на 75-годишнината на сп. „Кино“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31