Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят, добротата е от хората за хората, казват жените от Горна Оряховица, които създадоха комитета „Свети Мина“. Каузата е да добруваме заедно, споделят Бранислава Йович, Силвия Райкова, Нели Григорова, Калина Иванова и Бисерка Желязкова:
„Има каузи, за които да се подпомага. Ние имаме енергията и желанието и просто започнахме да действаме“, казва Бранислава Йович.
„Правим добро и показваме, че българинът не е забравил да бъде добър“, допълва Силвия Райкова.
„Помощ, която ще даде надежда на някои хора, на деца“, посочи Бисерка Желязкова.
„Да внесем радост в сърцата на хората, които имат нужда, да им помагаме“, заяви Калина Иванова.
„Щом искаме да помогнем, има начин винаги“, убедена е Нели Григорова.
Речено, сторено. Жените с различни професии се обединиха от енергията на добруването и заразяват с нея околните.
На 15 август беше първият благотворителен базар в двора на храма „Свети три светители“. С набраната сума вече са купени и дарени фитнес уреди за рехабилитацията на жените от защитеното жилище към център „Мария“ в Горна Оряховица, осигурени са ученически пособия, дрехи и обувки за семейство в риск, дарена е стереоуредба за децата от центъра за настаняване от семеен тип в Горна Оряховица. За каузата на благотворителния базар от 11 септември икономистът Бранислава Йович, майка на четири деца и основател на комитета „Св. Мина“, обясни:
„Все още имаме останали малко средства от стария базар. Идеята ни е да подпомогнем такова жилище, където се настаняват деца в Стражица, които потърсиха нашата помощ. Ще ги подсигурим с всички ученически пособия и дрехи, които им трябват сега за учебната година. Каузите ще ни намерят. Не е въпросът само финансово да дадем някакви пари някъде, въпросът е да имаме моралната подкрепа, емоционалната подкрепа, защото тези хора имат нужда и от това“.
Личният пример е важен в правенето на добро, споделя учителката в детската градина в горнооряховския квартал „Пролет“ Бисерка Желязкова:
„Това, което им показваме, то е достатъчно като пример, който им даваме, и тази благотворителност, защото повечето деца живеят в квартала, идват и ме виждат, че аз помагам, говоря им, че е хубаво да помагаш на другите, и по този начин им давам някакъв пример, че правим нещо добро. Те имат участие. Детските играчки те са ги дарили от тях за другите деца да ги продадем“.
Да правиш добро е вид терапия, казват Нели Григорова и Калина Иванова от комитета „Св. Мина“:
„От скоро съм в ремисия от онкологично заболяване. Аз така получавам моята помощ като помагам на другите, сърцето ми се пълни и това е важно за мен – да мога да зарадвам другите. Друго на мен не ми трябва. Даряваме усмивки. Рисуваме върху лицата на деца. По-хубаво от усмивката на детето няма, от неговата благодарност, от усмивките на хората, когато успеем да ги зарадваме с това, от което имат нужда“, споделя Нели Григорова.
„Доброто става все по-заразно на фона на създалата се обстановка. Самият начин на живот, особено в пандемията, човек така се затвори повече в себе си, имаше повече време да размишлява и по този начин като премахнем страха има и много плюсове във всичко, което ни се случи“, коментира Калина Иванова.
Времената са трудни и затова добруването трябва да е повече, коментира Силвия Райкова, ръководител на общинския приют за бездомни и член на комитета „Св. Мина“:
„Добрината ни е провокирана от това, че през последните две години се затворихме като общество, липсват ни социалните контакти, целта е да правим добро, да си помагаме един на друг нови запознанства. Темата ни е насочена „Хайде на училище“. Имаме от книжарниците помощ, имаме сувенири, дрехи чисто нови, ръчно изработени декупажи, картини, книги“.
И защото доброто провокира добро, на последния благотворителния базар в двора на храма „Свети три светители“ в Горна Оряховица идват десетки хора.
Още по темата в звуковия файл.
България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира..
Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..
Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай". Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...
Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...
Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..
На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..
В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..