Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанас Георгиев: Планът за възстановяване трябва да осигури плавен преход към икономиката на бъдещето

Не бива и да се забравя, че Маришкият басейн осигурява голяма част от електроенергията във върховите моменти

Снимка: Радио Стара Загора

Ще спасят ли от затваряне комплекса "Марица Изток"  подписите на министрите на икономиката и на финансите? Дали тези подписи ще свършат повече работа, ако вместо на подписката за спасяване на въглищните ТЕЦ-ове и мините, не стоят на документи, които биха осигурили европейски пари за развитието на региона.

Представят проект за създаването на Индустриален комплекс „Марица-Изток“

Спасение ли е  Планът за възстановяване и развитие и закъснява ли неговото изпращане в Брюксел?


„Самите плановете за устойчивост трябва да се базират на реални стъпки за инвестиции, които да направят прехода от високовъглеродна интензивна икономика към ниско въглеродна интензивна“, каза пред БНР деканът на Стопанския факултет на Софийския университет Атанас Георгиев.

„Основният въпрос е как България ще се справи с този въпрос, стъпвайки на това, което има в момента като енергиен микс, на готовността си за нови проекти и на националното съгласие какви да са бъдещите стъпки“, смята Георгиев.

По думите му ние нямаме съзнание до кой момент въглищната енергетика може да бъде използвана. Няма и стъпки за това кога ще се затваря комплекса и кога ще има преходен период за тази цел. Този преходен период не е заложен в Плана.

„Планът за възстановяване беше надежда, че могат да се разпишат конкретни проекти и да се финансира зеления преход, но виждаме, че той доста се забави и стъпва  отново на проекти , които не са изцяло нисковъглеродни.

Според мен Планът за възстановяване трябва да осигури един плавен преход към икономиката на бъдещето. За мен е и много по-важно има ли национално съгласие по Плана за възстановяване? Има ли съгласие на всички партии по проектите и приоритетите в него", посочи още Георгиев.
Според деканът на Стопанския факултет на Софийския университет Атанас Георгиев не трябва да се забравя нещо много важно:

"Маришкият басейн осигурява една голяма част от електроенергията във върховите моменти на потрбеление. Тоест тук в националния енергиен контекст ние нямаме готово решение за това как ще се подсигуряват пиковите моменти на електропотрбеление. И тази зима ще го видим и трябва да сме подготвени за това".

По думите му трябва да сме подготвени и за предстоящи по-високи нива на цените на елетро и топло енергията.
"В България няма нито една конструктивна идея как да преодолеем това енергийно, икономическо, социално и екологично предизвикателство", коментира темата в "Преди всички" Георги Стефанов от  WWF- България.

"И сме в една безизходица, в която чуваме всякакви предложения, които не са най-добрите за България. Най-големият проблем е, че България към момента няма дългосрочна и консенусна посока за устоите и развитието на държавата, в това число и за енергетиката", каза още Стефанов.

Още по темата в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ГДБОП арестува служители на телекомуникационна компания за фалшиви договори и присвояване

Трима мъже представители на телекомуникационна компания са арестувани при операция на ГДБОП в София и Ихтиман. Те са изготвяли фалшиви договори и са присвоили голям брой мобилни устройства. Трима служители на телекомуникационна компания са арестувани при операция на Главна Дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) в София и..

публикувано на 20.05.24 в 19:27
Държавен фонд

Фонд "Земеделие” преведе над 186 млн лв. на земеделските производители

Държавен фонд „Земеделие” преведе над 186 млн  лв. на земеделските производители – съобщават от Фонда. Сумата е доплащане по интервенцията „Основно подпомагане на доходите за устойчивост“ от тазгодишната кампания . С това общата сума на получената по тази интервенция субсидия е почти 737 млн лв.  Доплащането е получено днес  от 47 780..

публикувано на 20.05.24 в 19:05

200 години от издаването на Рибния буквар - изложба на открито пред Народния театър "Иван Вазов"

Изложба, посветена на 200 години от издаването на Рибния буквар, беше открита в градската градина пред Народния театър. Експозицията е подготвена от Централната библиотека на Българската академия на науките и е двуезична - плакатите са на български и на английски език.  На 14 табла са представени предисловието и отделните раздели на Рибния..

публикувано на 20.05.24 в 19:02

МОН публикува верните отговори от втората задължителна матура

Министерството на образованието и науката публикува верните отговори от втората задължителна матура по профилиращ предмет и по теория на професията, която се проведе днес и на която се явиха близо 46 хиляди зрелостници. Верните отговори са на сайта на МОН в раздел "Общо образование" . Вариант номер 1 и тема номер 10 на матурите днес..

публикувано на 20.05.24 в 18:45
Емил Кошлуков, Кирил Вълчев и Милен Митев.

БНР, БНТ и БТА със съвместна инициатива "14 века България в Европа"

Трите обществени медии обявиха съвместна инициатива, наречена "14 века България в Европа" - БНТ, БНР и БТА ще създадат Инициативен комитет по повод предстоящата през 2031-ва 1350-годишнина от основаването на Първата българска държава. Инициативата е възможност да се говори за приноса на България в Европа. Според споразумението, което се..

публикувано на 20.05.24 в 18:17

Кметът на Ловеч с предложение за терена на бившата казарма в центъра на града

Кметът на Ловеч Страцимир Петков внесе ново  предложение в местния Общински съвет  бившата казарма в централната част на града да бъде обявена от публична в частна общинска собственост, както и за връщането на имота на държавата,  за да може на по-късен етап да  бъде реализиран проектът за превръщането на имота в парк. Имотът е с площ над 65 декара..

публикувано на 20.05.24 в 17:37
Д-р Благомир Здравков

Д-р Благомир Здравков: Детското здравеопазване е грижа на държавата, не сме срещу частните инвестиции

Детското здравеопазване трябва да е първостепенен ангажимент на държавата.  Това каза пред БНР д-р Благомир Здравков  - член на Обществения съвет за създаване на Национална детска болница,  директор на СБАЛ "Проф. Иван Митев". Той беше категоричен, че позицията на Обществения съвет и на хората, които работят за изграждане на Национална..

публикувано на 20.05.24 в 17:22