Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Гълъбинов: Вероятно е да има доактуализация на бюджета за 2021 г.

Второто служебно правителство може да работи по-дълго от предвиденото, смята икономистът

Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова

„Актуализацията на бюджета мина, но останаха неща, които ще трябва да бъдат разгледани от следващо Народно събрание и е твърде вероятно да има доактуализация на този бюджет за 2021 година, комбинирано с изготвянето на проектобюджета за 2022 година и макрорамката за следващите 3 години.“ Това заяви в интервю за БНР икономистът и финансист Румен Гълъбинов.

Сред необсъдените теми той посочи минималната работна заплата заради галопираща по думите му инфлация, както и промените в данъчните закони заради временното намаляване на ДДС за определени стоки.

„Другият въпрос е за преките данъци, подоходния данък – дали ще има необлагаем минимум и дали ще продължи да се прилага плоският данък или ще се възприеме прогресивно подоходно облагане.“

Гълъбинов определи като полезни антикризисните добавки към пенсиите до края на годината.

Влизаме в есенно-зимния период, застигна ни нова вълна на коронавируса, макар и с по-малко рестрикции в икономиката, отбеляза икономистът.

„Дано не се стигне до нов локдаун. Има известни рискове, свързани с това, че поради новата епидемиологична обстановка, бихме могли към края на годината да влезем в лека рецесия, тези бюджетни приходи вече да не са толкова и да трябва някои от тези вече увеличени пък държавни разходи да се финансират и от друго – например емитиране на нов дълг…“

В предаването „Нещо повече“ Гълъбинов коментира, че въпреки политическите ни проблеми не би следвало икономически и финансов документ като Плана за възстановяване да изостава.

Дотук би могло да кажем, че служебното правителство се справя добре, но голяма част от предизвикателствата остават и за следващото такова правителство, включително контролът на инфлацията и компенсационните и антикризисните мерки, подчерта икономистът. Той допълни, че може да се наложи следващият служебен кабинет да изготвя бюджета за догодина.

„Ако има приемственост между двете служебни правителства, ще бъде най-добре, тъй като може да се наложи и второто служебно правителство да работи малко по-дълго време, отколкото му е предвидено.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52