Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

АПАШ: Портрет на най-добрия приятел на човека

Художничката Анелия Пашова разказва как с туш и акварел се овековечават кучета, кои от тях са трудни за рисуване и кое е живото й черно четириного вдъхновение

| обновено на 16.09.21 в 18:22

Хората имаме навика да искаме да бъдем красиви, да бъдем идеализирани. Предпочитам да рисувам кучета, защото не са толкова капризни и ние си ги харесваме такива, каквито са. Нямат никакви претенции как точно ще бъдат нарисувани. Това казва художничката Анелия Пашова-АПАШ. Тя се е специализирала в увековечаването с багри на тези създания. Прави портрети по поръчка, има и цяла серия артикули с кучешки образи върху тях – еко торби, метални канчета, календари.

Защо точно кучета?

Анелия: „Кучетата някак си са по-специални, защото умеят да комуникират с нас и да изразяват емоции, стига човекът отсреща да усеща тези неща“. Художничката казва, че най-важното при улавяне на образа на четириногия любимец са очите, защото „те изразяват емоцията и състоянието на животинчето.“ Всеки художник трябва да е минал неминуемо през много рисунки и скици, включително и на хора, за да може да усеща състоянията на животните.


Раждането на образа

Анелия: „Винаги преминавам първо през моливна рисунка, след това обикновено ги развивам с акварел или с туш и перо, класически техники, докато се стигне до етап на завършване.“

За да придобие представа за самата животинка и нейния характер, Анелия казва, че са и необходими много снимки на кучето. „На живо също съм виждала кучетата, но обикновено са доста немирни. Затова е нужен снимков материал.“

Облаче с очи и живо черно вдъхновение

Анелия: „Най-трудните ми кучета са тези с по-дълга и пухкава козина, тип померани. Много са трудни за улавяне – то е като едно облаче с очи.“

Едно не съвсем пухкаво куче обаче стои в дъното на нещата и дава живително вдъхновение на Анелия. Това е нейния четириног любимец Арда, която е и лого на нейния бранд. Чисто черна с гладка козина и изящен силует, Арда е кръстоска между гонче и визла: „Тя се появи на по-късен етап. Вече бях разработила тези рисунки, но имах огромното желание да си взема куче.“ Двете се намират в социалните мрежи: „Осинових си я и така вече 4 години сме заедно. Тя ми е буквално като сянка, почти навсякъде е с мен. Научила съм я на много неща, но и тя мен ме научи на доста работи, за което съм й благодарна. Всеки собственик на куче знае какво е.“


Класическа техника, гарантираща уникалност

Анелия казва, че всичките й рисунки са правени на ръка, с класически техники. Прехвърлянето на изобразените кучета върху чанти, чаши и др. става чрез някакъв вид печат – дигитален или сито. Не са рисувани самите торби, но са в лимитиран тираж и с определена техника.

На четири кучета викаме всичко коз

Впечатляваща творба на Анелия Пашона-АПАШ са ръчно нарисуваните от нея карти за игра с преобладаващи кучета, но и с образите на други животни.

Това е интересен и дълго желан от мен проект, който инициирах сама. Основните карти са с кучета, облечени в средновековни дрехи – доста иновативен подход. Асата на картите са с птици. Направени са с техниката на акварел, не много големи като формат. Надявам се картите да бъдат пуснати съвсем скоро на пазара.

А вие може да си пуснете и да чуете цялото интервю с Анелия Пашова-АПАШ от прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Венцислав Тотев: Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш

Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш, на място, което обичаш и да правиш, каквото обичаш. Така накратко може да се обобщи житейската философия на днешния ни гост в рубриката "Горещи сърца".  Той се казва Венцислав Тотев, по образование ПР експерт, работил като учител и журналист, сега има собствен иновативен бизнес.  Тотев е един от..

публикувано на 26.05.24 в 05:51
Проф. д-р Елисавета Мусакова

Проф. д-р Елисавета Мусакова за средновековната ръкописна книга и палеографията

Палеографията е приложна наука, която изучава стари ръкописи. Улавя онези тънки моменти от мрачната средновековна атмосфера, в които кописти на светлината на свещ са преписвали старите текстове, за да множат знанията, вярата и да положат основата в красотата на писаното слово .  Много старание и култивирани умения са отличавали тези..

публикувано на 24.05.24 в 19:28

Калоян Цветков и географията като неугасващо любопитство и безкрайно пътешествие

Как човек може да превърне пътешественическата страст и любовта към природата в професия? Географът д-р Калоян Цветков е успял да постигне наглед трудната задача. Освен че изследва планетата като учен, Калоян споделя откритията си. Той е главен асистент в СУ "Св. Климент Охридски". Преподава и на децата в Националната..

публикувано на 20.05.24 в 17:26
Венци Йончев

Венци Йончев в "Горещи сърца": Не се принизявайте никога, живейте с дух!

Героят днес в рубриката "Горещи сърца" е с богато минало, усмихнато настояще и светло -  по думите му - бъдеще, въпреки че отдавна е минал 80 -та си годишнина.  Врачани често го срещат по улиците на града и кафенетата. През месец май вече е с загар, който привлича погледа в контраст със спортни къси панталони, маратонки и неизменната..

публикувано на 20.05.24 в 12:25

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09
Нургюл Салимова

Нургюл Салимова иска да остане в България, а преди всяка партия се обажда на майка си

"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и  призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава. Важно е шахът да става..

публикувано на 10.05.24 в 19:45
Райна Кабаиванска

Райна Кабаиванска: Стремя се да има предаване на знанията между поколенията!

"Христос Воскресе! Макар че, нямам навика да казвам това, защото съм комунистическо дете, родена съм 1934 г., израснала съм в комунистически режим и нямах понятие от религиозните празници, сподели за БНР оперната прима Райна Кабаиванска, един от най-значимите сопранови гласове през втората половина на XX век, музикална педагожка и общественичка. Тя живее..

публикувано на 07.05.24 в 11:35