Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

АПАШ: Портрет на най-добрия приятел на човека

Художничката Анелия Пашова разказва как с туш и акварел се овековечават кучета, кои от тях са трудни за рисуване и кое е живото й черно четириного вдъхновение

| обновено на 16.09.21 в 18:22

Хората имаме навика да искаме да бъдем красиви, да бъдем идеализирани. Предпочитам да рисувам кучета, защото не са толкова капризни и ние си ги харесваме такива, каквито са. Нямат никакви претенции как точно ще бъдат нарисувани. Това казва художничката Анелия Пашова-АПАШ. Тя се е специализирала в увековечаването с багри на тези създания. Прави портрети по поръчка, има и цяла серия артикули с кучешки образи върху тях – еко торби, метални канчета, календари.

Защо точно кучета?

Анелия: „Кучетата някак си са по-специални, защото умеят да комуникират с нас и да изразяват емоции, стига човекът отсреща да усеща тези неща“. Художничката казва, че най-важното при улавяне на образа на четириногия любимец са очите, защото „те изразяват емоцията и състоянието на животинчето.“ Всеки художник трябва да е минал неминуемо през много рисунки и скици, включително и на хора, за да може да усеща състоянията на животните.


Раждането на образа

Анелия: „Винаги преминавам първо през моливна рисунка, след това обикновено ги развивам с акварел или с туш и перо, класически техники, докато се стигне до етап на завършване.“

За да придобие представа за самата животинка и нейния характер, Анелия казва, че са и необходими много снимки на кучето. „На живо също съм виждала кучетата, но обикновено са доста немирни. Затова е нужен снимков материал.“

Облаче с очи и живо черно вдъхновение

Анелия: „Най-трудните ми кучета са тези с по-дълга и пухкава козина, тип померани. Много са трудни за улавяне – то е като едно облаче с очи.“

Едно не съвсем пухкаво куче обаче стои в дъното на нещата и дава живително вдъхновение на Анелия. Това е нейния четириног любимец Арда, която е и лого на нейния бранд. Чисто черна с гладка козина и изящен силует, Арда е кръстоска между гонче и визла: „Тя се появи на по-късен етап. Вече бях разработила тези рисунки, но имах огромното желание да си взема куче.“ Двете се намират в социалните мрежи: „Осинових си я и така вече 4 години сме заедно. Тя ми е буквално като сянка, почти навсякъде е с мен. Научила съм я на много неща, но и тя мен ме научи на доста работи, за което съм й благодарна. Всеки собственик на куче знае какво е.“


Класическа техника, гарантираща уникалност

Анелия казва, че всичките й рисунки са правени на ръка, с класически техники. Прехвърлянето на изобразените кучета върху чанти, чаши и др. става чрез някакъв вид печат – дигитален или сито. Не са рисувани самите торби, но са в лимитиран тираж и с определена техника.

На четири кучета викаме всичко коз

Впечатляваща творба на Анелия Пашона-АПАШ са ръчно нарисуваните от нея карти за игра с преобладаващи кучета, но и с образите на други животни.

Това е интересен и дълго желан от мен проект, който инициирах сама. Основните карти са с кучета, облечени в средновековни дрехи – доста иновативен подход. Асата на картите са с птици. Направени са с техниката на акварел, не много големи като формат. Надявам се картите да бъдат пуснати съвсем скоро на пазара.

А вие може да си пуснете и да чуете цялото интервю с Анелия Пашова-АПАШ от прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10